سرطان سلول سنگفرشی پوست سر

در میان ، سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان است و می تواند هر نقطه از پوست بدن را درگیر کند. این سرطان بیشتر در مناطقی از پوست ظاهر می شود که در معرض نور خورشید باشند (همانند پوست سر). تقریباً 13 درصد کل موارد سرطان های پوستی را سرطان پوست سر تشکیل می دهد. با توجه به لزوم شناخت این سرطان جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و تشخیصی، مقاله حاضر به طور کامل به مبحث سرطان پوست سر اختصاص یافته است.

سرطان سلول سنگفرشی پوست|علایم+درمان سرطان سلول سنگفرشی پوست

انواع سرطان پوست سر

به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود که سه مورد از شایع ترین آن ها شامل کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم است. این سه نوع سرطان پتانسیل پدیدار شدن بر روی پوست سر را نیز دارند. در این بخش از مقاله هر کدام از انواع سرطان پوست سر را با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار می دهیم.

کارسینوم سلول بازال: بدخیمی کارسینوم سلول بازال شایع ترین نوع سرطان پوست است که در ناحیه سر و گردن بیشتر از سایر اعضای بدن دیده می شود. طبق مطالعات انجام شده در سال 2018، کارسینوم های سلول بازال روی پوست سر بین 2 تا 18 درصد تمام کارسینوم های سلول بازال بدن را شامل می شوند.

سرطان سلول سنگفرشی: کارسینوم سلول سنگفرشی در رتبه دوم فراوانی سرطان پوست سر قرار دارد. شیوع سرطان سنگفرشی در مناطقی از پوست بدن نظیر پوست سر که به شدت در معرض آفتاب هستند، شایع تر است. شرکت biz محصولات متنوعی دارد که به کشورهای دیگر هم صادر میشوند.

همچنین افرادی که پوست روشن دارند و یا در گذشته دچار آفتاب سوختگی شده اند در خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند. کارسینوم های سلول سنگفرشی پوست سر بین 3 تا 8 درصد کل کارسینوم های سلول سنگفرشی بدن را تشکیل می دهند.

ملانوما: یکی از سخت ترین انواع سرطان پوست سر ملانوما است که اغلب در خال یا سایر لکه های پوستی ایجاد می شود. این بدخیمی می تواند در یک خال جدید یا خالی که سال ها بر روی پوست بوده است، ایجاد شود. ملانومای پوست سر تقریباً 3 تا 5 درصد کل ملانوم های بدن را به خود اختصاص می دهد.

 تشخیص خال یا لکه پوست سر سرطانی

به نوع سرطان بستگی دارد. در ادامه مطلب به طور کامل جزییات مربوط به علایم هر کدام از سرطان های پوست سر بیان شده است.

علایم کارسینوم سلول بازال پوست سر

 • یک برآمدگی گوشتی روی پوست سر که اغلب با خطوط ظریف صورتی یا قرمز قابل تشخیص است
 • وجود یک ضایعه صاف روی پوست سر
 • زخمی که خوب نمی شود یا اگر بهبود یابد اما دوباره عود می کند
 • یک لکه پوسته پوسته که صورتی یا قرمز است و ممکن است خطوط ظریف صورتی یا قرمز در آن نمایان باشد
 • لکه اسکارمانند روی پوست سر

علایم سرطان سلولی سنگفرشی پوست سر

 • وجود زخم باز روی پوست سر
 • وجود یک برآمدگی سفت و قرمز که به سرعت رشد می کند و معمولاً دارای یک نقطه فرورفته در وسط برجستگی است و هنگام لمس حساس است
 • یک لکه ضخیم و پوسته پوسته و زگیل مانند روی پوست سر

علایم ملانوما پوست سر

 • وجود یک لکه بزرگ قهوه ای روی پوست سر که معمولاً شبیه یک خال است
 • ظاهرشدن یک خال که تغییر رنگ و اندازه دارد و گهگاه دچار خونریزی می شود

در زمان مشاهده یک خال یا لکه در پوست سر این خصوصیات را به خاطر بسپارید:

 • عدم تقارن: آیا دو طرف خال با هم متفاوت است؟
 • حاشیه: آیا مرز خال یا لکه نامنظم و دندانه دار است؟
 • رنگ: آیا خال یکدست و یکرنگ است یا رنگ آن در جاهایی متفاوت است؟ ملانوم ممکن است به رنگ سیاه، خرمایی، قهوه ای، سفید، قرمز، آبی یا ترکیبی از هر کدام باشد
 • اندازه: آیا قطر خال بیش از 6 میلی متر است؟ (البته گاهی ملانوم ممکن است کوچک تر از 6 میلی متر نیز باشد)
 •  تغییرات: آیا در طول زمان متوجه تغییراتی در اندازه، شکل یا رنگ خال شده اید؟

شایع ترین نوع ملانوم که در پوست سر یافت می شود ویژگی های زیر را دارد:

 • لکه ای با مرزهای ناهموار
 • صاف و هم سطح با پوست یا کمی برآمده
 • به رنگ آبی، سیاه، خرمایی یا قهوه ای

البته انواع دیگری از ملانوم وجود دارند که شیوع آن ها کمتر است و ظاهرشان تا حدودی متفاوت به نظر می رسد. به عنوان مثال، بعضی از ملانوم های پوست سر شفاف یا صورتی هستند. هر زمان که متوجه ظاهر شدن یک لکه جدید یا خال شدید به نکات ذکرشده توجه داشته باشید و در صورت لزوم برای معاینات دقیق تر به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.

چه عواملی در ایجاد سرطان پوست سر نقش دارند؟به گفته ی علت اصلی انواع سرطان پوست ازجمله سرطان پوست سر قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

کسانی که دچار طاسی بوده و یا موهای نازکی دارند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست سر هستند. از سایر دلایل بالقوه این نوع سرطان می توان به استفاده از سولاریوم و انجام پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن اشاره نمود. قیمت محصول luxury coin  به دلیل تفاوت نرخ ارز و نوسانات بازار، ممکن است متغیر باشد.

آیا می توان از سرطان پوست سر پیشگیری کرد؟

بهترین راه برای پیشگیری از سرطان پوست سر، محافظت از پوست سر هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید است:

 • در صورت امکان از کلاه یا سایر روش های پوشش سر استفاده کنید
 • از کرم ضد آفتاب برای نواحی از پوست سر که در معرض نور خورشید قرار دارند، استفاده کنید

راه های دیگری که در پیشگیری از سرطان پوست سر موثرند:

 • از برنزه کردن بدن با سولاریوم خودداری کنید
 • زمان قرارگیری در معرض خورشید را محدود کنید
 • به طور مرتب پوست سر خود را بررسی کنید تا هر نوع تغییر غیرعادی را زودهنگام تشخیص دهید

بررسی منظم پوست سر می تواند از تبدیل ضایعات پیش سرطانی به سرطان جلوگیری کند. برای این کار از یک آینه دستی و کوچک برای نگاه دقیق تر به پشت سر و بالای سر خود استفاده کنید. بعضی از لکه های پیش سرطانی به صورت لکه های پوستی ضخیم به نظر می رسند.

تشخیص سرطان پوست سر چگونه است؟

اگر متوجه لکه مشکوکی روی پوست سر خود شد ه اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در جلسه ویزیت، پزشک ابتدا از شما در مورد مشکلات پوستی قبلی و سابقه خانوادگی سرطان سوال خواهد کرد. همچنین از عادت ها و سبک زندگی شما سوال می شود، مانند:

 • روزانه چقدر وقت خود را بیرون از منزل و جلوی نور آفتاب می گذرانید؟
 • آیا تا به حال دچار آفتاب سوختگی شده اید؟
 • در برابر نور خورشید از محافظ و کرم ضد آفتاب استفاده می کنید؟
 • از سولاریوم برای برنزه شدن پوست استفاده کرده اید؟
 • لکه پوستی شما در طول زمان دچار تغییراتی شده است؟

سپس پزشک معاینه پوستی را جهت بررسی دقیق تر ضایعه انجام می دهد و در این معاینه مشخص می شود که آیا نیاز به آزمایشات تکمیلی هست یا خیر. اگر پزشک به وجود بدخیمی مشکوک باشد احتمال انجام نمونه برداری پوستی (بیوپسی) برای آزمایش وجود دارد. گاهی برای تشخیص دقیق سلول های موجود در ضایعه به ویژه در ملانوما، ممکن است آزمایش تصویربرداری از در سر و گردن درخواست شود.

درمان سرطان پوست سر

روش های درمانی برای سرطان پوست سر شامل موارد زیر است:

جراحی

به منظور تشخیص دقیق سرطان در  ابتدا یک بیوپسی از لکه جهت انجام آزمایش استخراج می شود. پس از اطمینان از بدخیم بودن ضایعه، اولین روش درمانی جراحی خواهد بود که در آن تومور و مقداری از بافت اطراف آن برداشته می شود تا از انتشار سلول های سرطانی به نواحی اطراف جلوگیری گردد. پس از جراحی ممکن است به جراحی ترمیمی مانند پیوند پوست نیز نیاز باشد.

جراحی Mohs

این نوع جراحی برای درمان سرطان پوست در ابعاد وسیع و عودکننده و همچنین برای حفظ هرچه بیشتر پوست استفاده می شود. در جراحی Mohs، پزشک لایه به لایه ضایعه پوستی را جدا می کند و هر لایه را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا زمانی که سلول سرطانی باقی نماند.

پرتودمانی

اگر ابعاد سرطان پوست وسیع باشد ممکن است پرتودمانی به عنوان اولین گزینه درمانی مطرح شود. همچنین از پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده پس از جراحی استفاده می شود.

شیمی درمانی

اگر سرطان پوست سر فقط محدود به لایه بالایی پوست باشد، ممکن است از لوسیون موضعی شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده شود. شیمی درمانی به شیوه سنتی و خونی آن معمولاً برای سرطان پوست استفاده نمی شود.

انجماد

این روش برای درمان سرطان پوست سطحی که به عمق نفوذ نکرده باشد، استفاده می شود. از خواص اسکراب صورت و بدن لاکچری کوین   که جزیی از محصولات دکتر بیز است می توان به نرم کننده و آبرسان، بازسازی بافت مرده پوست، پاک سازی پوست، مناسب برای انواع پوست به ویژه پوست بی آب و حساس، روشن کننده پوست و خنک کننده پوست اشاره نمود

درمان فتودینامیک

یک رویکرد دارویی است که به واسطه آن سلول های سرطانی به نور حساس می شوند و سپس پزشک از لیزر برای از بین بردن سلول ها استفاده می کند.

ایمونوتراپی

این نوع درمان به سیستم ایمنی کمک می کند تا سلول های سرطانی را شناسایی و از بین ببرد. روش ایمونوتراپی معمولاً برای درمان ملانوما استفاده می شود.کورتاژ و الکترسرطان پوست سلول سنگفرشی که به عنوان کارسینوم سلول سنگفرشی پوستی (سی اس سی سی) نیز شناخته می شود، یکی از انواع اصلی در کنار و است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرطان سلول سنگفرشی پوست سر" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرطان سلول سنگفرشی پوست سر"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.