27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟  

تقویم علم؛

27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟

 

در این تقویم وقایع و رویدادهای مهم تاریخی مرتبط با علم و فناوری را مرور خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری دکتر نانو، تاریخ علم مملو از رویدادهای مهمی است که نوآوری ها، کشف ها و حتی زادروزها و درگذشت های دانشمندان و مخترعان تاثیرگذار جهان را در برمی گیرد. در این تقویم علم، وقایع مهم مصادف با امروز 27 خرداد برابر 16 ژوین را ورق می زنیم.

***

ثبت اختراع ساعت آونگی

16 ژوین 1657 میلادی برابر با 27 خرداد 1036 خورشیدی، کریستیان هویگنس، دانشمند و مخترع هلندی، اولین ساعت آونگی را ثبت اختراع کرد. هرچند این احتمال وجود دارد که دیگران قبل از او در این زمینه کار کرده باشند، اما هویگنس در ساخت ساعت آونگی کاربردی به پیشرفت های بزرگی دست یافت. او برای اندازه گیری های نجومی خود به دقت زمانی نیاز داشت. درواقع، هویگنس برپایه کشف گالیله درباره نوسان آونگ توانست قوانین آونگ ساده را کشف کند و در دسامبر 1656 ساعت آونگی را اختراع کرد. هویگنس همچنین کتابی باعنوان درباب نوسان ساعت ها نوشت. او را بیشتر برای کشف تایتان، بزرگ ترین قمر سیاره زحل می شناسند.

27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟ 

جان اسنو

16 ژوین 1858 میلادی برابر با 27 خرداد 1237 خورشیدی، جان اسنو، متخصص زنان و زایمان، همه گیرشناس انگلیسی و اصلاح کننده بهداشت عمومی درگذشت. اسنو از اولین کسانی بود که از بیهوشی استفاده کرد و به عنوان همه گیرشناسی پیشرو شهرت یافت. اسنو در کتاب «درباب نحوه ارتباطات وبا» که در سال 1849 نوشت پیشنهاد کرد که وبا یک بیماری مسری است که به راحتی ازطریق آب آلوده منتقل می شود. در آن زمان، نظریه رایج این بود که بیماری ها ناشی از هوای بد هستند و ازاین رو، ایده او نادیده گرفته شد. اما بعد، در وضعیت اضطراری وبا در لندن در سال 1854، او توانست تلفات مردم وبا را با منبع آبی که در هر مورد استفاده کرده بودند، مرتبط کند. سپس با برداشتن دسته پمپ از پمپ آب عمومی که از نظرش مقصر اصلی آلودگی بود، همه گیری مرگبار را حل کرد. بررسی ها نشان داد که فاضلاب، آب چاه را آلوده کرده است. او را به عنوان یکی از پدران همه گیرشناسی امروزی می شناسند.

27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟ 

ارنست شرودر

16 ژوین 1902 میلادی برابر 27 خرداد 1281 خورشیدی، فریدریش ویلهلم کارل ارنست شرودر، ریاضیدان آلمانی درگذشت. شرودر به دلیل مطالعاتش در منطق جبری، مجموعه های مرتب، نظریه شبکه و اعداد ترتیبی شهرت داشت. شرودر ریاضیات را زیر نظر اتو هسه، فیزیک را زیر نظر گوستاو کیرشهوف و شیمی را زیر نظر رابرت بونسن در هایدلبرگ خواند که در سال 1862 به اخذ مدرک دکتری او منجر شد. در سال های بعد به عنوان معلم، موقعیت های او شامل مدارسی در زوریخ و جنگل سیاه بادن بادن بود. سال 1874 او به مقام استاد تمام رسید. علاقه اولیه شرودر به فیزیک ریاضی به بررسی مبانی آن و دخالت عمیق تر در منطق انجامید.

27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟ 

باربارا مک کلینتاک

16 ژوین 1902 میلادی برابر با 27 خرداد 1281 خورشیدی، باربارا مک کلینتاک، دانشمند آمریکایی و یکی از مهم ترین چهره های تاریخ ژنتیک به دنیا آمد. در دهه های 1940 و 1950، کار مک کلینتاک روی ژنتیک سلولی ذرت، او را به این نظریه سوق داد که ژن ها قابل انتقال هستند و می توانند در اطراف کروموزوم ها حرکت کنند. مک کلینتاک این استنباط را با مشاهده الگوهای تغییر رنگ در دانه های ذرت درطول نسل های تلاقی کنترل شده به دست آورد. به نظر می رسد این ایده که ژن ها می توانند حرکت کنند با آنچه در آن زمان درباره ژن ها شناخته شده بود مطابقت نداشت، اما تکنیک های مولکولی بهبودیافته در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 به دانشمندان دیگر اجازه داد تا کشف او را تایید کنند. او در سال 1983 جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را دریافت کرد. او اولین زن آمریکایی است که برنده جایزه نوبل مشترک شد.

27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟ 

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟  " هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "27 خرداد در دنیای علم چه خبر؟  "، کلیک کنید.