پشیمانی عوامل مختارنامه از ساخت این سریال!

پشیمانی عوامل مختارنامه از ساخت این سریال!

آفتاب نیوز :

رضا استادی درباره ی ضرورت نگارش چنین کتابی می گوید: زمانی که از ثبت تجارب صحبت می شود همه تجربه ها الزاما شیرین و مثبت نیست. مثلا یکی از تجربه های تلخ سریال مختارنامه این است که بدون بررسی ابعاد حقوقی یک زمین کشاورزی، اقدام به انتخاب آن و حتی عقد قرارداد با مالکان می کنند و سپس شروع به ساخت دکور می کنند که در ادامه مشخص می شود اصلا چنین کاری قانونی نیست و همین مساله چالش های زیادی را برای پروژه ایجاد می کند. تجربه تلخ دیگر این سریال این است که مسوولان سازمان صدا و سیما در سال 82 برای آغاز فیلم برداری عجله داشتند، چون تصور می کردند مدیران بعدی به این سریال علاقه ندارند. حتی در میانه تولید سریال زمزمه هایی از سوی مسوولان صدا و سیما شنیده می شد که مثلا ما اگر می دانستیم مختارنامه اینقدر هزینه دارد این پروژه را اصلا شروع نمی کردیم و اگر تحقیق می شد به سمت این سریال نمی رفتیم که تمامی این موارد در کتاب ثبت و ضبط شده است.

وی ادامه داد: تلاش من در این سریال ثبت و انعکاس این موارد بوده که باعث شده 10 سال پس از ساخت سریال مختارنامه آثار فراوانی در مرحله فیلم نامه بماند و تبدیل به سریال نشود. این بخش از ساخت سریال های تاریخی مساله ای مهم تر از ثبت و ضبط مثلا جزییات صحنه و دکور است، چون روحیه و شیوه مدیریتی است که اساسا باعث ساخت یا عدم ساخت آثار تلویزیونی در این ابعاد می شود.

استادی مساله «برنامه ریزی و تولید» را نیز ویژگی مهم این کتاب عنوان کرده و می گوید: این دو حوزه چندان مورد علاقه رسانه ها نبوده و نیست و کمتر مطلبی درباره آن در سال های گذشته منتشر شده است؛ حال آنکه روایت این بخش روشن می کند که به چه دلیل ساخت مختارنامه 9 سال طول کشید و چه عواملی در این مدت نامتعارف سهیم بوده اند؟

استادی بازخوانی پرونده مختارنامه را به نوعی بازخوانی تاریخ تلویزیون از اواخر دوره لاریجانی تا پایان دوره عزت الله ضرغامی نیز می داند و می گوید: در این کتاب به فراخور موضوع ریشه های شکل گیری «مختارنامه» روایت شده و حتی آثاری مانند «مسافر ری» و سریال های نمایش خانگی داود میرباقری نیز بررسی شده و به این سوال پاسخ داده شده که چرا پس از موفقیت «مختارنامه» از توان میرباقری در تلویزیون استفاده نشد؟ علت مهم این مساله شاید دلخوری میرباقری از نحوه مواجهه تلویزیون با مختارنامه بود که شرایط مطلوب برای پایان پخش سریال فراهم نشد و کیفیت لازم محقق نگردید. به عبارت ساده تر این کتاب نقد سیستم تولید و برنامه ریزی در تلویزیون نیز هست که اغلب به منابع خود بی اعتنا است و امیدوارم مطالعه کتاب برای مدیران جوان این روز های تلویزیون بتواند راهگشا و مناسب باشد.

کتاب «پرونده مختارنامه» در 600 صفحه نوشته شده و اولین کتاب با موضوع روایت داستان ساخت اثری تلویزیونی محسوب می شود. این کتاب در 10 فصل به ترتیب زمانی از سال 1380 تا 1390 روند ساخت و پخش این سریال را به صورتی داستان گونه روایت می کند. پایان بخش کتاب نیز آلبوم تصاویر و اسناد مربوط به سریال است که تاکنون منتشر نشده است. این کتاب از سوی نشر بین الملل در نمایشگاه کتاب عرضه شده است.

استادی در کنار فعالیت روزنامه نگاری از سال 1380 نیز با انتشار اولین رمان خود فعال بوده و تاکنون پنج اثر از وی در حوزه داستانی منتشر شده و در حوزه فیلم کوتاه و مستندسازی نیز فعالیت دارد. به همین دلیل است که پرونده مختارنامه به جای آنکه لحنی جدی و علمی داشته باشد، بیشتر شبیه رمانی است که درباره ساخت و شکل گیری مختارنامه نوشته شده است.

او در فاصله سال 1381 تا 1390 مدیریت روابط عمومی این سریال را به عهده داشته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پشیمانی عوامل مختارنامه از ساخت این سریال!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پشیمانی عوامل مختارنامه از ساخت این سریال!"، کلیک کنید.