وضعیت هوای اصفهان قرمز است/ شاخص ۱۵۸ – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان

وضعیت هوای اصفهان قرمز است/ شاخص ۱۵۸ - خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار دکتر نانو، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۴ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۶ صبح یکشنبه دهم تیرماه با میانگین ۱۵۸ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان‌های زینبیه، ۲۵ آبان‌، دانشگاه صنعتی، بولوار کاوه، سپاهان‌شهر با عدد ۱۵۸، خیابان احمدآباد و بزرگراه خرازی ۱۷۹، میدان انقلاب ۱۶۰، خیابان پروین اعتصامی ۱۶۲، بزرگراه خرازی ۱۶۳، رهنان ۱۵۹، خیابان فرشادی ۱۵۵، خیابان فیض ۱۶۱ و ایستگاه ولدان ۱۵۷ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۱۴۶ و خیابان میرزا طاهر ۱۲۷ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی یک هفته اخیر نسبت به تشدید باد و شکل‌گیری توفان لحظه‌ای و گردوخاک ۳ هشدار سطح زرد و یک هشدار سطح نارنجی صادر کرده است.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان شرایط وزش باد شدید، توفان لحظه‌ای همراه با گردوخاک از صبح امروز یکشنبه تا روز چهارشنبه ۱۳ تیر ماه در اصفهان ادامه خواهد داشت که سبب کاهش شعاع دید و افزایش غبارآلودی هوا در مناطق شرق، شمال، مرکز و جنوب استان به ویژه آران و بیدگل، اردستان، انارک، چوپانان، بادرود، خور و بیابانک، برخوار، کاشان، کبوترآباد، کوهپایه، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، مهاباد، شاهین شهر و میمه، نائین، نجف آباد، نطنز، ورزنه و شهر اصفهان خواهد شد.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نسبت به کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد در نیمه شرقی اصفهان، احتمال آسیب به سازه‌های موقتی و سقوط اشیا از ارتفاعات در مناطق شرق و شمال استان هشدار داده و در ادامه توصیه کرده است که هموطنان به ویژه گروه‌های حساس جامعه (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان کمتر از پنج سال) طی روزهای پیش رو از حضور در فضای باز اجتناب کنند.

اداره کل هواشناسی اصفهان توصیه کرده است که طی این مدت تردد خودروها در سطح شهرهای استان مدیریت و فعالیت واحدهای صنعتی برای جلوگیری از بالا رفتن شاخص آلودگی هوا کنترل شود.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۹۶ و نجف آباد با ۹۷ در وضعیت قابل قبول، شاهین شهر با میانگین ۱۵۷، کاشان ۱۷۵ و خمینی‌شهر ۱۵۶ قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در مبارکه با میانگین ۱۱۹ نارنجی ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

همچنین شاخص کیفی هوا در شهر سجزی با میانگین ۲۰۱ وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان می‌دهد و ایستگاه‌های شهر قهجاورستان و شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وضعیت هوای اصفهان قرمز است/ شاخص ۱۵۸ – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وضعیت هوای اصفهان قرمز است/ شاخص ۱۵۸ – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.