همه دفاتر انجمن های سینمای جوان تا عید تجهیز می شوند – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان

همه دفاتر انجمن های سینمای جوان تا عید تجهیز می شوند - خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار دکتر نانو، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه پنجشنبه در نشست با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه خوزستان که در خانه هنرمندان این استان برگزار شد، خطاب به هنرمندان اظهار کرد: نکات بسیار خوبی گفته شد و من در برابر مطالبات دقیق، درست و کامل شما هیچ مقاومتی ندارم؛ همه نواقص و ضعیف هایی که در کار ما هست می پذیرم و بزرگواری و لطف شما را نیز درک می کنم.

وی با بیان اینکه ما کار خود را در یک وضعیت ویژه ای آغاز کرده ایم، تصریح کرد: در دولت مردمی که مسوولیت آن را یک شخصیت علمی، فرهنگی، حوزوی و دانشگاهی برعهده دارد و شبانه روز خود را وقف خدمت صادقانه به مردم کرده، ما نیز افتخار داریم در این مسیر در خدمت مردم باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: می توانم ساعت ها در مورد عظمت فرهنگی و هنری خوزستان و عظمت تاریخی و تمدنی این استان صحبت کنم؛ این استان یک تاریخ چند هزارساله متعالی دارد، در دوران قبل از اسلام که کانون علم، فرهنگ، هنر و دانش بوده و با ورود اسلام عزیز، ایرانیان مشتاقانه به خدمت آرمان های بزرگ آسمانی این دین الهی قدم برداشتند.

اسماعیلی ادامه داد: دانشمندان ایرانی در شاخه های مختلف، برجستگان علوم مختلف اسلامی هستند. از صرف و نحو عربی گرفته تا همه شاخه های فقهی، فلسفی، فکری، علوم مهندسی، پزشکی و همه تحولات مهم که ایرانیان با استعداد در سایه سار اسلام عزبز پیش بردند.

وی با بیان اینکه خوزستان یکی از کانون های مهم فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی کشور بوده، هست و خواهد بود، تصریح کرد: نقطه نقطه این استان از ذخایر فرهنگی و هنری در همه بخش ها مملو است. این تنوع فرهنگی که در خوزستان وجود دارد مهمترین فرصت تعالی این استان است. همانطور که ما در یک سطح بالاتر در کشورمان این تنوع را مهم ترین فرصت می دانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: همه ما با عرق، علاقه و تعصب به آیین ها و مناسک محلی و فرهنگی خودمان، خود را یک فرد ایرانی مسلمان عاشق مکتب اهل بیت می دانیم. عشق به خاندان آل الله اختصاص به فرد، گروه و مذهب خاصی ندارد و همه مردم ایران در این ویژگی ها با یکدیگر هم راستا هستند، به همین دلیل وقتی ما در مورد ایران صحبت می کنیم می گوییم ما ملیت را در ایران با درآمیختگی با مذهب، دین و عنصر علاقه به وطن با هم جمع کرده ایم که این در کشورهای غربی کمتر اتفاق می افتد.

اسماعیلی گفت: در ایران به این دلیل یک جامعه فرهنگی هستیم که مقوله امت و ملت را با هم جمع کرده ایم، علاقمندی به دین، مذهب و معارف را در کنار تعلقات ملی با هم جمع کرده ایم و این هویت واحد را شکل داده ایم لذا به همین دلیل انقلاب اسلامی ما انقلاب فرهنگی است.

اسماعیلی با بیان اینکه رهبران این انقلاب فرهنگی هستند تصریح کرد: افتخار می کنیم که امام راحل عظیم الشان ما یک شخصیت کاملاً فرهنگی و علمی است، در دهه های سوم و چهارم عمر شریف خود مهمترین کتب فلسفی، عرفانی و اخلاقی را به نگارش درآورده اند. همچنین امام عزیز ما شاعر بلندپایه ای هستند که شعرهای بی نظیری سروده اند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب یک مولف، نویسنده، مفسر، ادیب و فقید هستند. در محفل شعری که امسال در روز ولادت امام حسن مجتبی (ع) در محضر ایشان برگزار شد همه شعرا از شعرای عرب، فارسی و ترک اشعار خود را می خواندند و ایشان با دقت گوش می کردند و اشکالات ادبی آنها را بیان می کردند؛ به همین نسبت در محافل دیگر ر دارند به گونه ای که ایشان در آغاز ماه رمضان محفل قرآن را میزبانی می کنند که همه این ها نگاه مهم انقلاب اسلامی به حوزه علم، فرهنگ، هنر و ادب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در استان ها نیاز به یک جهش بالا داریم که امسال در حال آغاز این کار هستیم، اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از محتوای فاخر در همه بخش ها هیچ محدودیتی ندارد و با همه قوا در خدمت انجمن ها، هنرمندان و فرهیختگان است.

اسماعیلی گفت: اهالی فرهنگ، هنر و رسانه خوزستان امروز پیشنهادات خوبی ارایه کردند؛ در خصوص انجمن های سینمای جوان 180 میلیارد تومان در نظر گرفته ایم که تا عید همه دفاتر آنها را در تمام کشور بدون استثنا تجهیز خواهیم کرد. برای حوزه های نمایشی، تجسمی، موسیقی، ادبیات، شعر، مساجد و قرآنی نیز قرارگاه شهید آوینی در معاونت فرهنگی تشکیل شده که برای هر بخش میزی گذاشته است.

وی اضافه کرد: سرانه در نظر گرفته ایم البته قرار نیست بدون برنامه هزینه ای صورت گیرد. امسال یک هزار میلیارد تومان برای تولیدات فاخر اعتبار در نظر گرفته ایم که 500 میلیارد تومان آن در این ماه به استان ها تخصیص پیدا کرده است. برای جریان تولید محتوا سالانه حدود 10 میلیون تومان به انجمن ها اختصاص می دادند که امسال ترانه را همه استان ها یک میلیارد تومان در نظر گرفته ایم که تا قبل از عید 50 درصد آن در همه استان ها از طریق قرارگاه آوینی اختصاص داده می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دولت قایل به این هستیم که ما وظیفه نظارت، حمایت، تسهیلگری و تنظیم را بر عهده داریم در فرهنگ باید مردم، انجمن ها و گروه های انقلابی پای کار بیایند؛ رهبر به ما امر فرموده اند که در ساختارهای فرهنگی بازنگری صورت بگیرد و البته فرموده اند که بازنگری در حوزه فرهنگی دولت نباشد، بلکه در حوزه فرهنگی جامعه باشد.

اسماعیلی با بیان اینکه امروز هنرمندان ما در خصوص افتخار به گذشته و امید به آینده ماموریت های بزرگی را بر عهده دارند، تصریح کرد: دشمن در حال عملیات در این نقطه است، می خواهد جوان های ما را نسبت به داشته های خودمان بدبین کند، قصد دارد جوان های دهه هشتادی و نودی ما را نسبت به آرمان های اصیل مردم به ایران بیگانه کند بنابراین اهالی فرهنگ و هنر اینجا باید پای کار بیایند که البته امسال این رویکرد را در فعالیت های فرهنگی و هنری کشور دیده ایم.

وی عنوان کرد: امسال در جشنواره فیلم فجر افتخارات این مردم به تصویر درآمده است. در خصوص شهید همت، شهید کاظمی، شهید شیرودی، شهدای کربلا و روزهای حماسه و خون تولیدات محتوایی داریم که خوشحال هستم خوزستان یکی از پیش قراولان در این حوزه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امروز در حوزه جمعیت نیاز به تولید محتوای فاخر داریم، امروز دغدغه کاهش جمعیت همه دنیا را به خود مشغول کرده و ما نیز گرفتار نسخه های غربی در این زمینه شده ایم که باید با تغییر فضا و فرهنگ از این حوزه خارج شویم لذا از هنرمندان خواهش می کنم در کنار این پیشنهادات خوبی که ارایه کردند به حوزه تولید محتوای عمیق ایرانی اسلامی نیز فکر کنند و آن را گسترش دهند.

اسماعیلی با بیان اینکه با پیشنهادات مهمی که اهالی فرهنگ و هنر خوزستان در خصوص جشنواره ها داشته اند کاملاً موافق هستم تصریح کرد: با جشنواره ادبی مرحوم قیصر امین پور موافق هستم، هنرمندان از کمبودها گله هایی داشتند که مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان هفته آینده جلسه ای با هاشمی معاون حقوقی و امور مجلس استان ها و اسلامی جلسه ای برگزار کنند تک تک این درخواست ها که امروز مطرح شد مورد بررسی قرار گیرد تا به جمع بندی برسند، من نیز با همه وجود در خدمت هنرمندان خوزستان هستم.

وی با اشاره به تبصره 9 بند «ه» قانون گفت: امسال کار را در این زمینه آغاز کرده ایم، شرکت های دولتی مکلف هستند یک درصد از هزینه های خود را در اختیار فعالیت های فرهنگی قرار دهند که کارگروه این مسیله در تهران تشکیل شده است، ارشاد مسوولیت کارگروه را بر عهده دارد ولی همه دستگاه های فرهنگی عضو این کارگروه هستند؛ از این طرح حمایت های خوبی صورت گرفته و در برنامه هفتم تصویب شد همچنین در بودجه سال 1403 نیز آمده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همه دفاتر انجمن های سینمای جوان تا عید تجهیز می شوند – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همه دفاتر انجمن های سینمای جوان تا عید تجهیز می شوند – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.