نهاد کتابخانه های عمومی در نمایشگاه کتاب چه برنامه هایی دارد؟

نهاد کتابخانه های عمومی در نمایشگاه کتاب چه برنامه هایی دارد؟

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور درباره برنامه های این نهاد در سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توضیحاتی داد.

به گزارش دکتر نانو، محمدرضا هراتی در نشست خبری به مناسبت سی پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران،که امروز (سه شنبه، 18 اردیبهشت) در کتابخانه عمومی آینده در پارک دانشجو برگزار شد، با بیان اینکه غرفه این نهاد بیشتر پاتوقی برای جمع شدن اهالی کتاب است، درباره تغییر جانمایی غرفه نهاد کتابخانه های عمومی گفت: امسال به دلیل حضور ناشرانی که سال گذشته در نمایشگاه حضور نداشتند، تغییراتی در جانمایی های صورت گرفت و ما به نفع ناشران، این تغییر را پذیرفتیم.

وی ادامه داد: امسال غرفه ما در راهرو 14 پس از محراب در میانه مصلی قرار دارد و علاقه مندان با توجه به برنامه های در نظر گرفته شده می توانند به غرفه نهاد کتابخانه های عمومی مراجعه کنند.

 هراتی با اشاره به شکل بصری غرفه نهاد کتابخانه های عمومی گفت: مانند سال گذشته، غرفه ما به لحاظ بصری طرح یک کتابخانه نوستالژیک را دارد؛ ما بودجه خاصی نداریم و هزینه کردهایمان باید هدفمند باشد بنابراین بخشی از غرفه برای سال گذشته است البته دو موقعیت دیگر به غرفه مان اضافه کرده ایم.

هراتی با بیان اینکه اختتامیه پویش «کتاب دستت چیه؟» در نمایشگاه کتاب برگزار می شود، گفت: این پویش نشان داد که نوجوانان چقدر می توانند در تولید محتوا، توانمند باشند. پس از این پویش دیگری با عنوان «بگو بخونم» آغاز می شود؛ موقعیت اختصاصی در غرفه نهاد برای این پویش داریم. در این موقعیت برگه های کتاب که به صورت هدفمند انتخاب شده اند، گذاشته شده است. بخش عمده کتاب ها، کتاب های تقریظی است که شروع ماجرا است.

 او با تاکید بر اینکه مسیله ما بیش از گرانی کتاب و نبود کتاب خوب، مسیله خواندن است، ادامه داد: معمولا بعد از تقریظ کتاب، این موضوع رها می شود و کارهای ترویجی صورت نمی گیرد. از طرف دیگر نهاد کتابخانه ها این ظرفیت را دارد که با پویش های این چنینی به معرفی آثار کمک کند. در این پویش به صورت انتخابی کتاب توسط مروج یا مربی با زبان ساده معرفی می شود و از طرف مقابل خواسته می شود، یک کتابی را که خوانده یا خریده است، معرفی کند.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه درباره فعالیت محافل ادبی این نهاد به دبیری نغمه مستشار نظامی توضیح داد.

 به گفته او برنامه های این محافل حول محور موضوعات روز چون؛ فلسطین، غزه، ایران قوی، مدافعان حرم، وعده صادق، رونمایی کتاب، شعر خوانی و چند سرفصل است.

 هراتی اظهار کرد: محفل جوانه ها و «گعده امین» عنوان برنامه های دیگری است که در نمایشگاه خواهیم داشت. مستند غیر رسمی «شش» چندی پیش رونمایی شد اما برای پرداخت و بهتر دیده شدن این مستند، در سلسه جلساتی تحت گعده امین آن را  رونمایی می کنیم، بنابراین چهار نشست را طراحی کردیم که حدود نیم ساعت در خدمت شخصیت های داخل مستند خواهیم بود. روز اول (چهارشنبه، 19 اردیبهشت) با حضور محسن مومنی شریف برگزار خواهد شد.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه درباره برنامه های کودک و نوجوان با محوریت هدهد سفید، حضور یکی از کتابخانه های سیار در حیاط مصلی، پویش ها و مسابقات کتابخوانی،  مرفی 10 کتاب تقدیر شده ایرانی که ایفلا (فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری) روی آن کار کرده، گفت.

 هراتی در پاسخ به پرسش دکتر نانو، درباره نحو خرید کتاب برای کتابخانه های عمومی در نمایشگاه کتاب نیز  گفت:  بودجه مشخصی برای خرید کتاب نداریم. امیدوارم در اصلاحیه آیین نامه ها این موضوع دیده شود. اما به طریق مختلف و با رایزنی های دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی، بودجه ای برای خرید کتاب تزریق شده است. اواخر سال 1400 و 1401 خرید خوبی داشتیم که از محل هدفمندی یارانه ها، تامین شد. از نیمه دوم 1402 نیز خرید خوبی را با تمرکز بر آثار کودک داشتیم. سال گذشته از سه نمایشگاه استانی کتاب، خرید کردیم.

 او افزود: امسال در نمایشگاه کارشناسان منابع ما حضور دارند تا با اعتباری که ایجاد شده، به صورت مشخص خرید کنیم و تابستان کتاب های جدیدتری داشته باشیم. به طور کلی خرید منابع قریب به 8 تا 10 برابر نسبت به سال های قبل بیشتر شده است. 

محمدرضا هراتی درباره برنامه های نهاد به صورت کلی در سال آینده نیز گفت: در حوزه برنامه سازی چند برنامه روی آنتن خواهیم داشت. همچنین در حوزه ترویجی اپلیکیشنی را در اختیار عموم مردم قرار می دهیم که این سکو تمام نیازهای حوزه کتاب را تامین خواهد کرد. این اپلیکیشن یک یار و همراه برای اعضا خواهد بود،  اگر فرد کتابخانه شخصی دارد به کمک نرم افزار در اداره کردن آن یاری خواهد کرد. فعلا این اپلیکیش عنوانی ندارد و چنانچه شرایط مهیا شود؛ نسخه اولیه اش در تابستان رونمایی خواهد شد. از ظرفیت هوش مصنوعی در طراحی نرم افزار استفاده شده است.  تا پایان امسال سه کتابخانه مرکزی در استان گیلان، مازندران هرمزگان یا اراک به بهره برداری می رسد. امیدواریم تا پایان دولت 80 پروژه بزرگ را به بهره برداری برسانیم.

 پایان خبر دکتر نانو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نهاد کتابخانه های عمومی در نمایشگاه کتاب چه برنامه هایی دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نهاد کتابخانه های عمومی در نمایشگاه کتاب چه برنامه هایی دارد؟"، کلیک کنید.