موشک تازه نفس روسیه فشار جنگ را تشدید کرد/ عکس

به گزارش خبرگزاری دکتر نانو، نیروهای مسلح روسیه در اواخر فوریه 2024 استفاده فعال تر از جنگنده های سوخو 57 را آغاز کردند و تعداد این حملات همچنان رو به افزایش است.

طی 30 روز گذشته، نیروهای روسیه بیش از 6 موشک کروز از هواپیماهای سوخو-57 پرتاب کرده اند. این جت ها از یک پایگاه هوایی در نزدیکی آختوبینسک در منطقه آستاراخان بلند می شوند و از حریم هوایی بر فراز کورسک، بریانسک و منطقه اشغالی لوهانسک، حملات موشکی انجام می دهند. جت های Su-57 معمولا توسط دو جنگنده Su-35 اسکورت می شوند.

برای این ماموریت های مرگبار، Su-57 از موشک کروز پنهان کار جدید Kh-69 استفاده می کند که در رسانه ها به عنوان پاسخ روسیه به موشک های «Taurus» آلمان و موشک های انگلیسی-فرانسوی طوفان سایه/اسکالپ از آن یاد می شود. Kh-69 یک موشک کروز مادون صوت است که به طور خاص برای Su-57 توسعه یافته و برای حمل در جایگاه های تسلیحات داخلی هواپیما طراحی شده است.

موشک تازه نفس روسیه فشار جنگ را تشدید کرد/ عکس

مشخصات فعلی Kh-69 بردی تا 290 کیلومتر را نشان می دهد، اگرچه استفاده عملی نشان داده است که این برد بیشتر است. وزن کلاهک این موشک تقریباً 310 کیلوگرم است.

استفاده از موشک های Kh-69 توسط کارشناسان موسسه تحقیقات علمی پزشکی قانونی کیف وزارت دادگستری اوکراین (KFI) تایید شد که بقایای این موشک ها را پس از حمله فوریه بررسی کردند. گزارش های رسمی همچنین تایید کردند که جت های Su-57 در حمله آوریل به یکی از بزرگترین نیروگاه های اوکراین، نیروگاه «Trypilska»، مورد استفاده قرار گرفتند.

در ماه می، یک موشک Kh-69 در جنگلی در نزدیکی کیف کشف شد. موشک منفجر نشده بود و خطری ایجاد نمی کرد. علت سقوط آن به طور رسمی اعلام نشده است.

Su-57 Felon که توسط سوخو ساخته شده است، نسل پنجم جنگنده رادارگریز روسیه است که برای انواع سناریوهای جنگی علیه اهداف زمینی، هوایی و دریایی طراحی شده است. این هواپیما برای اولین بار در ژانویه 2010 پرواز کرد و در سال 2018 در سوریه تحت آزمایشات رزمی قرار گرفت.

منبع: defence-blog.com

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موشک تازه نفس روسیه فشار جنگ را تشدید کرد/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موشک تازه نفس روسیه فشار جنگ را تشدید کرد/ عکس"، کلیک کنید.