مخبر: دولت به تمام تعهدات «رییس جمهور شهید» از جمله ساخت مسکن متعهد است

مخبر: دولت به تمام تعهدات «رییس جمهور شهید» از جمله ساخت مسکن متعهد است

مخبر در جلسه شورای عالی مسکن، تاکید کرد: دولت سیزدهم به تمامی تعهدات و پیمان های رییس جمهور فقید با مردم از جمله ساخت مسکن متعهد است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری دکتر نانو، در جلسه شورای عالی مسکن که صبح امروز (شنبه) به ریاست سرپرست ریاست جمهوری برگزار شد، گزارشی از عملکرد و پیشرفت پروژه های نهضت ملی مسکن، نحوه پیگیری اجرای پرداخت تسهیلات مسکن توسط شبکه بانکی و همچنین اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها ارایه و همچنین مصوباتی جهت تسریع فرآیند پیشرفت نهضت ملی مسکن مصوب شد.

محمد مخبر در این جلسه با تسلیت و گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله رییسی و شهدای همراه ایشان و تاکید بر اینکه دولت سیزدهم به تمامی تعهدات و پیمان های رییس جمهور فقید با مردم متعهد است، تصریح کرد: ساخت مسکن یکی از وعده های مهم رییس جمهوری بر مبنای قانون جهش تولید مسکن مجلس بود که دولت با پیگیری های مکرر ایشان در طول سه سال گذشته توانست موضوع مسکن را به نقطه ای برساند که الان در کشور موضوع برنامه ریزی برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی با جدیت درحال انجام است.

سرپرست ریاست جمهوری در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، کشور، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و روسای سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و همچنین مسیولان دستگاه های مربوطه حضور داشتند، تصریح کرد: اقدامات و برنامه ریزی های دولت در حوزه مسکن، پیام امید به مردم به ویژه در میان اقشار آسیب پذیر داده است و ما متعهد هستیم تا زمان تشکیل دولت جدید با تلاش مضاعف، گام های بلند دولت، عملیاتی و نهایی شود.

مخبر با اشاره به اهمیت نوسازی بافت های فرسوده به دلیل ایمن سازی بافت های ناپایدار و همچنین تولید مسکن جدید برای متقاضیان خرید مسکن و بهبود فضای شهری تاکید کرد: در نوسازی بافت های فرسوده باید پیش بینی زیرساخت های لازم دیده شود و همچنین بسته های تشویقی برای تکمیل و جذاب تر شدن این پروژه های عمرانی در این بخش از بافت شهری درنظر گرفته شود.

سرپرست ریاست جمهوری با اشاره به برنامه ریزی برای اختصاص 600 هزار میلیارد تومان منابع بانکی و غیربانکی در راستای ساخت مسکن بر اجرای هر چه سریعتر تعهدات بانک ها در اجرای ماده (4) قانون جهش تولید مسکن تاکید و تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی باید بانک هایی که تاکنون نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند طی یک هفته آینده مشخص کند و تعهدات لازم را از آنان بگیرد تا در روز های باقی مانده از دولت پرداخت تسهیلات و سهم الشرکه بانک ها تسریع شود.

مخبر به وزارتخانه های نیرو و نفت دستور داد تا در خصوص ایجاد زیرساخت های لازم برای واحد های مسکونی در حال ساخت، قرارگاه پشتیبانی در این زمینه تشکیل دهند. مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه با اشاره به تشکیل 17 جلسه شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم گفت: برگزاری منظم این جلسات، نشانگر پیگیری آیت الله رییسی برای رفع دغدغه مسکن در جامعه بود.

وی با اشاره به بسته های تشویقی شهرسازی به ویژه بسته 19 بندی در 588 شهر دارای بافت فرسوده، تاکید کرد: عملکرد دولت در سال گذشته در راستای صدور پروانه خصوصا در بافت های فرسوده بی نظیر بوده تا آنجا که صدور 92 هزار پروانه ساخت در بافت های فرسوده در سال 1402 رکورد سال 1389 را شکسته است.

وی همچنین به تکمیل 131 هزار واحد مسکن دکتر نانو در دولت سیزدهم اشاره و تاکید کرد بخش عمده ای از 110 هزار مسکن دکتر نانو باقیمانده نیز در سال جاری به سرانجام می رسد. در این جلسه همچنین وزارت راه و شهرسازی به تشریح اهم اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی طرف تقاضای بازار و مسکن و اجاره از جمله عرضه 182 هزار خانه خالی به بازار و معرفی بیش از 120 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی جهت اخذ مالیات، راه اندازی سامانه خودنویس و انعقاد 369 هزار قرارداد اجاره بصورت مستقیم و رایگان در این سامانه، پرداخت 453 هزار فقره تسهیلات ودیعه مسکن، ساماندهی و مدیریت سکو های انتشار آگهی املاک مسکونی، تشکیل دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات در 31 استان، راه اندازی گشت مشترک ساماندهی مشاورین املاک و بازرسی از 110 هزار مشاور املاک پرداخت.

در این جلسه گزارشی نیز از عملکرد بانک های عامل در خصوص ماده (4) قانون جهش تولید مسکن ارایه و اعلام شد که تسهیلات ساخت مسکن در ابتدای سال 1402 از 205 فقره قرارداد منعقده به مبلغ 68 هزار میلیارد تومان به حدود 800 هزار فقره قرارداد منعقده به مبلغ 275 هزار میلیارد تومان و رشد 304 درصدی تا پایان اردیبهشت سال جاری رسیده است.

همچنین تسهیلات کمک ودیعه مسکن از 224 هزار فقره به مبلغ 13 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال گذشته به حدود 462 هزار فقره و مبلغ 36 هزار میلیارد تومانی و رشد 175 درصدی تا پایان اردیبهشت سال جاری رسیده است.

رییس بانک مرکزی نیز در این جلسه اعلام کرد تورم نقطه به نقطه میانگین قیمت مسکن در تهران که در اردیبهشت 1402 به میزان 107 درصد بوده در اردیبهشت امسال به حدود 12 درصد رسیده است که نشان دهنده کنترل نسبی رشد قیمت مسکن در کشور است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مخبر: دولت به تمام تعهدات «رییس جمهور شهید» از جمله ساخت مسکن متعهد است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مخبر: دولت به تمام تعهدات «رییس جمهور شهید» از جمله ساخت مسکن متعهد است"، کلیک کنید.