مارال بنی آدم: از پروین اعتصامی کسب اجازه کردم

نشست خبری فیلم سینمایی «پروین» درباره زندگی پروین اعتصامی پایان بخش ششمین روز جشنواره فیلم فجر بود.

مارال بنی آدم بازیگر نقش پروین اعتصامی پس از رونمایی از نقشش در فیلم «پروین» گقت: برای بازی در این نقش بر سر مزار خانم پروین اعتصامی رفتم و از ایشان اجازه گرفتم.

به گزارش دکتر نانو، بامداد چهارشنبه 18 بهمن ماه نشست خبری فیلم «پروین» به کارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا در سینمای رسانه پس از نمایش فیلم با حضور بازیگران اصلی برگزار شد.

ورزی در ابتدای این نشست درباره اینکه چطور سراغ ساخت فیلمی درباره یکی از مفاخر رفته؟ گفت:سوژه حدود 13 سال قبل برای اولین بار در ذهن من شکل گرفت و از آنجا که به کار در حوزه مفاخر علاقه دارم،سراغ این پروژه رفتم.
مارال بنی آدم بازیگر نقش پروین اعتصامی با قدردانی از شریفی نیا و ورزی گفت: برای من سعادت بزرگی بود بازی در نقش خانم پروین اعتصامی و من بزرگترین شانس هنری ام را داشتم. این کار را با اجازه خودشان انجام دادم و بر سر مزارشان رفتم و اجازه گرفتم. امیدوارم توانسته باشم خوب از عهده آن برآیم و امیدوارم سینمای ایران از زندگینامه این مشاهیر بیشتر بهره ببرد چون می توانند راه و روش درستی از زندگی را به ما نشان دهند و زنان هم می توانند ثابت کنند که برابرند.

او افزود: زمانی که قرار شد به پروژه اضافه شوم فقط 10 روز فرصت داشتم. یک پادکست از خانم اعتصامی را 24 ساعته گوش میدادم یا از طریق یکی از دوستانم نامه اش را به دوست صمیمی خانم پروین اعتصامی خواندم و همه اینها به شناخت من کمک کرد.

وی درباره اینکه پیش بینی ای نسبت به کسب جایزه دارد یا خیر گفت: رقابت جذابی است جایزه سیمرغ ولی امیدوارم آن کسی که لیاقتش را دارد جایزه را بگیرد. البته پدر و مادر من چند شب قبل این فیلم را دیدند و گفتند از من بخاطر انتخاب این نقش فاخر راضی هستند و همین برای من جایزه بود.

آزیتا حاجیان بازی در نقش مادر پروین اعتصامی را به عنوان یک زن شاعر خاص برای خود افتخاری دانست و درباره منابع شناخت مادر پروین گفت: منابع زیادی از این شخصیت در دست نبود. می دانستیم نامش اختر و خودش هم ادیب بوده و باقی چیزها براساس ویژگی های مادرانه آمد.

محمدرضا شهبانی که قبلاً در فیلم درخت گلابی بازی کرده و در سالهای اخیر مشغول فیلمسازی کوتاه و تدریس بوده، گفت: خوشحالم بعد از 26 سال آقای شریفی نیا دوباره سراغ من آمدند و بازی در این فیلم که هم فاخر است و هم جنبه سرگرمی دارد برای من باعث افتخار بود.

بهزاد عبدی آهنگساز در بخشی از این نشست گفت: این دومین تجربه همکاری من با آقایان شریفی نیا و ورزی بود. بخاطر ماجرایی که روی پرده اتفاق می افتد کار را بسیار دوست دارم و از کار خود راضی هستم. اگر اتفاقی افتاده برای مجموعه بوده، من هم تلاش کردم صدای دوستان را به گوش برسانم.

در این نشست سید حسین علوی -مدیر کاخ سعدآباد- که بخش هایی از فیلم در این مجموعه تاریخی ساخته شده، به عنوان خواننده تیتراژ پایانی حضور داشت و درباره سابقه خوانندگی اش گفت که سال هاست آواز می خواند.

در بخشی دیگر محمدرضا ورزی درباره انتخاب بازیگر نقش پدر پروین توضیح داد: آقای شریفی نیا انتخاب خود من بودند در حالی که ایشان درباره این نقش نظر دیگری داشتند.

او همچنین درباره اینکه چرا سراغ خانه پروین در پارک شهر نرفته، گفت: خانه ای را انتخاب کردیم که قجری و در شان خانواده اعتصامی باشد.

شریفی نیا در پایان این نشست با بیان اینکه ترجیح داده دیگر عوامل صحبت کنند، درباره شباهت خودش با پدر پروین گفت: الان در دنیا دیگر خیلی دنبال شباهت نیستند و البته من هم دوست نداشتم خودم این نقش را بازی کنم. پروین ساخته شده و من از این پس، پروین را خانم مارال بنی آدم می بینم.

وی خاطرنشان کرد : درباره عکسی هم که منتشر شده که تصویر 22 سالگی پدر پروین را نشان می دهد و همین یک تصویر از او موجود است، باعث حاشیه هایی شده ولی واقعیت این است که من هم در آن سن و سال همان قدر لاغر و ترکه ای بودم.

در این بخش آزیتا حاجیان گفت: من در این مورد شهادت می دهم چون از 22 سالگی با ایشان آشنا شدم.

شریفی نیا همچنین درباره جایگاه پروین اعتصامی اظهار کرد: پروین تنها زنی است که حق خود را در این جامعه گرفت.

ورزی در این نشست از ضرغامی (وزیر میراث فرهنگی و گردشگری)، اسماعیلی (وزیر ارشاد) و مجید زین العابدین (مدیر بنیاد سینمایی فارابی) قدردانی ویژه کرد.

مارال بنی آدم: از پروین اعتصامی کسب اجازه کردم

حضور شریفی نیا ، آزیتا حاجیان و دخترشان ملیکا شریفی نیا در این نمایش، سوژه عکاسان شده بود.
پایان خبر دکتر نانو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مارال بنی آدم: از پروین اعتصامی کسب اجازه کردم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مارال بنی آدم: از پروین اعتصامی کسب اجازه کردم"، کلیک کنید.