ماجرایی تازه برای خریداران طلا/ مالیات جدید در راه است؟

ماجرایی تازه برای خریداران طلا/ مالیات جدید در راه است؟

به گزارش خبرگزاری دکتر نانو، مالیات بر عایدی سرمایه از نقل و انتقال طلا، به معنای سرمایه ای بودن طلا از نگاه مصوبه اخیر مجلس است؛ اما به واقع جامعه ای که برای حفظ اندک سرمایه های خود در مقابل تورمی که دولت در ایجاد آن بی تاثیر نبوده است، با این سوال مواجه شده که چرا باید چنین مالیاتی پرداخت کند؟ برخی در این بین مدعی اند که اجرای این مصوبه اولین ضرر بزرگ را به بازار طلا خواهد زد.

انتخاب در گزارشی نوشت: محمدولی، کارشناس صنعت طلا، درباره مصوبه اخیر مجلس مبنی بر اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از نقل و انتقال طلا گفت: این مصوبه فعالیت بازار را کند می کند و مصرف کننده دیگر تمایلی ندارد به سمت طلا بیاید. الان هم اگر مردم طلا می خرند، خواهان حفظ ارزش پول خود هستند و بعضا این خرید را مورد استفاده شخصی نیز قرار می دهند. این اتفاق که بیفتد، دیگر به سمت خرید طلا هم نمی آید و رونق بازار بسیار کم می شود. مردم به سمت و سوی طلای آبشده و دست دوم می روند که در آن صورت تولید طلا در کشور به شدت کاهش پیدا می کند.

وی در ادامه درباره ابهام اخذ مالیات از طلا اشاره کرد: مشخص نیست منظور از مالیات بر طلا چیست؛ آیا منظور متقاضیان عادی است؟ یا اینکه مالیات بر همکاران ما در واحدهای صنفی بر روی حجم قابل توجه اخذ می شود؟ مالیات مشخص نیست بر چه بخشی اعمال می شود. اگر بر واحدهای صنفی باشد، همکاران ما در حوزه شفافیت باید فعال باشند و در مقابل قانون اطاعت کنند، اما همکاران ما بحث مالیات را همین الان هم پرداخت می کنند؛ چه مالیات بر مشاغل و چه مالیات بر ارزش افزوده که عموماً پرداخت می کنند. ممکن است برخی مالیات واقعی را پرداخت نکنند، اما بیش از نود درصد مالیات پرداخت می کنند. اگر مالیات برمصرف کننده است، سازمان امورمالیاتی باید به طور شفاف بگوید که مردم در این بین چه کنند؟

ولی درباره راهکار مناسب برای مالیات بر طلا گفت: راهکار حل مشکل دست ما نیست، اما در نهایت ما به عنوان پیشنهاد می گوییم که بهتر است خرید و فروش طلا مثل گذشته جریان داشته باشد. حالا اگر یک فرد بخواهد یک گوشواره و انگشتر 2 گرمی بخرد دیگر قدرت ندارد و تمایلی هم ندارد. رونق هر بازار و شهری، چراغ های طلا فروش هاست. مجلس بهتر است شرایط به قبل برگرداند.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماجرایی تازه برای خریداران طلا/ مالیات جدید در راه است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماجرایی تازه برای خریداران طلا/ مالیات جدید در راه است؟"، کلیک کنید.