فیلم| یک قدم تا نابودی؛ کمر کشتی یونانی شکست

فیلم| یک قدم تا نابودی؛ کمر کشتی یونانی شکست

آفتاب نیوز :

کشتی یونانی، یکی از جاذبه های گردشگری کیش در معرض نابودی قرار گرفته است.

کشتی یونانی در سال 1322 توسط شرکت «ویلیام همیلتون» در گلاسکو ساخته شد؛ وزن آن در هنگام ساخت هفت هزار و 61 تن و طول آن نیز 136 متر بوده است. این کشتی پس از دست به دست شدن بین مالکان مختلف، در نهایت به یک فرد یونانی فروخته شد.

مسیله این است که آیا اصلا فرصتی برای احیا باقیست؟ یا نفس های عروس به گل نشسته کیش در یک غفلت سرنوشت ساز طی دهه گذشته، سال ها پیش ایستاده و امروز همگان از خاکسپاری آن واهمه دارند؟ گفته می شود که این کشتی برای اولین بار در سال 1943 میلادی (معادل با سال 1325 شمسی) توسط وزارت حمل و نقل جنگ در لندن خریداری و نام «امپایر ترومپت» گرفت.

داستان های زیادی از جمله غرق تعمدی برای دریافت غرامت از بیمه یا عشق ناخدای کشتی به یک دختر ایرانی در مورد کشتی یونانی مطرح است،، اما علت به گل نشستن کشتی همچنان در پرده ای از ابهام قرار دارد.

الماسی که دودستی به خاک سپرده می شود
مدتی پیش قرار بر این بوده که این کشتی به عنوان یکی از نماد های اصلی گردشگری کیش، بازسازی و پذیرای گردشگران در عرشه کشتی باشد؛ اما در سایه بی توجهی ها و وعده های عملی نشده برای احیای آن، پیکر به گل نشسته آن نابود شد تا شمارش معکوس برای از بین رفتن این اثر مهم گردشگری آغاز شود.

پیگیری ها حاکی از آن است که به دلیل تعلل در جلوگیری از نابودی و احیای این کشتی، نه تنها دیگر امیدی برای حفظ آن نیست بلکه برنامه ای نیز در این راستا تعریف نشده است؛ هرچند مدیران گردشگری امروز جزیره کیش به توضیحات کلی در مورد آغاز مطالعات مربوط به احیای این کشتی اکتفا می کنند، اما مسیله این است که آیا اصلا فرصتی برای احیا باقیست؟ یا نفس های عروس به گل نشسته کیش در یک غفلت سرنوشت ساز طی دهه گذشته، سال ها پیش ایستاده و امروز همگان از خاکسپاری آن واهمه دارند؟

در دنیایی که همین بیخ گوشمان شهر «وان» ترکیه با ساخت چند المان گربه بدون هیچ قدمت تاریخی و داستان سرایی در مورد آن، سالانه هزاران گردشگر جذب می کند، قطع یقین کشتی یونانی الماسی بود که در لابه لای ندانم کاری های دولت های گذشته، دو دستی به خاک سپرده شد.

شاید سرنوشت تلخ این کشتی شاید یک عشق نیمه تمام باشد؛ عشقی که حتی پیکر به گل نشسته آن نیز گردشگرانی از سراسر جهان را برای دیدن غروب دل انگیز خورشید به کنارش فرا می خواند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فیلم| یک قدم تا نابودی؛ کمر کشتی یونانی شکست" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فیلم| یک قدم تا نابودی؛ کمر کشتی یونانی شکست"، کلیک کنید.