غول گرایی قطبی؛ رشد نامتعارف موجودات در قطب های زمین!/ عکس

به گزارش خبرگزاری دکتر نانو، تولید مثل عنکبوت های دریایی غول پیکر در قطب جنوب برای بیش از 140 سال تاکنون برای محققان ناشناخته بوده است. دانشمندان دانشگاه هاوایی در مانوآ به قاره دوردست سفر کردند و رفتارهای این موجودات مرموز را از نزدیک دیدند و یافته های آنها می تواند پیامدهای گسترده تری برای حیات دریایی و اکوسیستم های اقیانوسی در قطب جنوب و سراسر جهان داشته باشد.

عنکبوت های دریایی یا پیکنوگونیدها گروهی از بی مهرگان عنکبوت مانند هستند که در زیستگاه های دریایی در سطح جهان یافت می شوند. بیشتر این گونه کوچکتر از ناخن هستند، اما برخی از گونه های قطب جنوب بیشتر پا دارند. این جانوران نمونه ای معروف از «غول گرایی قطبی» هستند، پدیده ای که در آن موجودات خاصی در مناطق قطبی، مانند قطب شمال و قطب جنوب، به اندازه های بسیار بزرگ تر از خویشاوندان خود در آب وهوای گرم تر رشد می کنند.

ایمی موران، پروفسور و محقق ارشد دانشکده علوم زیستی UH Mānoa، گفت:«در بیشتر عنکبوت های دریایی، والد مذکر با حمل نوزادان در حین رشد، از آنها مراقبت می کند. عجیب این است که علیرغم توصیفات و تحقیقاتی که به بیش از 140 سال قبل برمی گردد، هیچ کس تا به حال عنکبوت های دریایی غول پیکر قطب جنوب را ندیده بود که بچه هایشان را پرورش می دهند یا چیزی در مورد رشد آنها نمی دانستند.»

آزمایشگاه موران بیش از یک دهه است که غول های قطبی را مورد مطالعه قرار داده است. در اکتبر 2021، در طی یک سفر تحقیقاتی میدانی به قطب جنوب، تیمی شامل موران و دانشجویان دکتری دانشکده علوم زندگی، آرون تو و گراهام لوبرت، به کشفی پیشگامانه دست یافتند. آنها با غواصی در زیر یخ، گروه هایی از عنکبوت های دریایی غول پیکر را که به نظر می رسید جفت گیری می کردند، جمع آوری کردند و آنها را برای مشاهده منتقل کردند.

رفتار تولیدمثل عنکبوت های دریایی غول پیکر پس از 140 سال کشف شد!

در کمال تعجب، دو گروه مختلف طی فرایند جفت گیری هزاران تخم کوچک تولید کردند. یکی از والدین (احتمالاً پدر) به جای حمل نوزادان تا زمان خروج از تخم، مانند بسیاری از گونه های عنکبوت دریایی، دو روز تخم ها را به کف صخره ای وصل کرد، جایی که آنها برای چندین ماه رشد کردند و سپس به صورت لارو کوچک از تخم بیرون آمدند. یافته های محققان در فوریه 2024 در Ecology منتشر شد.

تو گفت:«ما خیلی خوش شانس بودیم که توانستیم این را ببینیم. “فرصت کار مستقیم با این حیوانات شگفت انگیز در قطب جنوب به این معنی بود که می توانستیم چیزهایی را یاد بگیریم که هیچ کس حتی حدس نزده بود.”

در عرض چند هفته پس از تخمگذاری، تخم ها با جلبک های میکروسکوپی رشد کردند و استتار کاملی داشتند.

لوبرت می گوید: «ما به سختی می توانستیم تخم ها را حتی زمانی که می دانستیم آنجا هستند، ببینیم، احتمالاً به همین دلیل است که محققان قبلاً چنین چیزی را ندیده بودند.»

رفتار تولیدمثل عنکبوت های دریایی غول پیکر پس از 140 سال کشف شد!

لوید پک، زیست شناس مشهور قطب جنوب با بررسی قطب جنوب که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: «اکولوژی عمومی و زیست شناسی تولیدمثلی گونه های دریایی قطب جنوب کاملاً ناشناخته مانده است و ما داده هایی در مورد تعداد انگشت شماری از گونه ها داریم، بنابراین مقالاتی مانند این در روشن کردن چگونگی عملکرد حیوانات در یکی از کمتر مطالعه شده ترین بخش های اقیانوس جهان اهمیت زیادی دارد.»

منبع: scitechdaily

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "غول گرایی قطبی؛ رشد نامتعارف موجودات در قطب های زمین!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "غول گرایی قطبی؛ رشد نامتعارف موجودات در قطب های زمین!/ عکس"، کلیک کنید.