صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم

مهسا بهادری: «و این منم
زنی تنها
در آستانه ی فصلی سرد
در ابتدای درک هستی آلوده ی زمین
و یاس ساده و غمناک آسمان
و ناتوانی این دست های سیمانی.

ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد …

و این منم
زنی تنها
درآستانه ی فصلی سرد
در ابتدای درک هستی آلوده ی زمین
و یاس ساده و غمناک آسمان
و ناتوانی این دستهای سیمانی.

زمان گذشت
زمان گذشت و ساعت چهار بار نواخت
چهار بار نواخت
امروز روز اول دیماه است
من راز فصل ها را میدانم
و حرف لحظه ها را میفهمم
نجات دهنده در گور خفته است
و خاک، خاک پذیرنده
اشارتیست به آرامش

زمان گذشت و ساعت چهار بار نواخت.»

«مرگ با طعم نسکافه» از همین جا شروع می شود تا تجربه های مرگ را برای م تداعی کند، سوگ از دست دادن پدر، مادر، معشوق، رفیق و در نهایت مرگ خود خواسته. به قول فروغ «مرگ» همان نجات دهنده ای است که در گور خفته است.

بابک صحرایی که کارگردان اثر است این نمایش را ادای دینی به مادر تازه درگذشته اش می داند و دربخشی از مصاحبه می گوید: « رولان بارت در دوران سوگواری اش بارها به مارسل پروست اشاره کرده. مارسل پروست هم بعد از مرگ مادرش چنین احساساتی را داشته و رولان بارت می گوید که «من حالا او را درک می کنم.» وقتی هم که نوشته های مارسل پروست بعد از مرگ مادرش را خواندم دیدم که چه قدر این تجربه مشترک است.»

به همین بهانه از بابک صحرایی، کارگردان این نمایش، نیکی مظفری و بهنام شرفی، بازیگران این نمایش دعوت کردیم تا در کافه خبر حاضر شوند و به تحلیلی این نمایش بپردازیم که در ادامه می خوانید.

چرا نام نمایشتان را «مرگ با طعم نسکافه» انتخاب کردید؟

بابک صحرایی: مسیله کاملا شخصی است. من سی ام دکتر نانو سال گذشته مادرم را از دست دادم و مثل همه خانواده های ایرانی، مادرم ستون اصلی خانواده بود. وابستگی زیادی به او داشتم و از دست دادنش ویرانم کرد. در دوران سوگواری انسان متوجه بعضی اتفاق های روزمره ای می شود که از زندگی اش حذف شده و این اتفاق های ساده تبدیل به حسرت های بزرگی می شوند. من عادت به نسکافه هایی داشتم که مادرم برایم درست می کرد و به من خیلی انرژی و حس خوبی می داد. شاید این موضوع فقط مسیله ای روانی بود. من از خانه که می خواستم خارج شوم باید آن نسکافه را می خوردم حتی در طول روز هم چون دفترم نزدیک به خانه بود گاهی به خانه سر می زدم و برای انرژی گرفتن با مادرم نسکافه می خوردم و به سر کارم بر می گشتم. من مادرم را ناگهانی از دست دادم. بعد از مادر خلاء بزرگی را احساس کردم. اصلاً تصور نمی کردم اتفاق عادی روزمره تا این اندازه بتواند بر روح انسان اثر داشته باشد. نسکافه تبدیل به نوعی ارتباط روحی و روانی میان من و مادرم شد. شبیه به پل ارتباطی شد میان ما. از روزی که مادرم از دنیا رفت، مدام نسکافه در دستم است و هرچند دقیقه یک بار از آن می نوشم.

وقتی متن«مرگ با طعم نسکافه» را می نوشتم هم ناخودآگاه نسکافه در قصه حضور پیدا کرد. عمیقاً در داستان نویسی معتقدم به این که اگر بدانی پایان قصه ات چیست، نباید آن را بنویسی، البته در این قصه چند پرده دارم که زیست واقعی من است، مثل پرده اول. در نهایت وقتی دیدم که در داستان هم ناخودآگاه نسکافه وجود دارد و شخصیت هایم می رسیدند به این که حالا باید فلان شخصیت نسکافه بنوشد، به اسم «مرگ با طعم نسکافه» رسیدم.

در واقع ادای دینی به مادرتان است و مرگی که زندگی شما را تغییر داد؟

بابک صحرایی: بله، تمام این متن همان ادای دین است. زیستی که من به قلم در آورده ام، تجربه مواجهه با مرگ مادر و پدر را بیان کرده، مثلا یکی از پرده ها در روزی می گذرد که تاریخ مرگ پدرم است، 29 مرداد 97. به این فکر کردم که آدم های مختلفی در سال های متمادی در چنین روزی مرده اند و این سوگواری برای افراد مختلفی تکرار شده است. مدتی بعد از رفتن مادرم، کتابی از رولان بارت خواندم به نام «خاطرات سوگواری» که حاوی دست نوشته هایی است که بعد از مرگ مادرش به صورت روزانه نوشته است. بعداز مرگ رولان بارت این تکه یادداشت ها را پیدا و تبدیل به کتاب کرده اند. قطع کتاب هم اندازه همان یادداشت ها است. دیدم که چیزهایی که او بیان کرده چه قدر شبیه احساساتی است که من دارم. انسانی در جای دیگری از جهان در دوره تاریخی دیگری، احساسات بسیار مشترکی با من دارد. یادداشت هایش اصلاً وجه فلسفی و روانشناسی خاصی ندارد و خیلی ساده نوشته شده است. رولان بارت در دوران سوگواری اش بارها به مارسل پروست اشاره کرده. مارسل پروست هم بعد از مرگ مادرش چنین احساساتی را داشته و رولان بارت می گوید که «من حالا او را درک می کنم.» وقتی هم که نوشته های مارسل پروست بعد از مرگ مادرش را خواندم دیدم که چه قدر این تجربه مشترک است. این که انسان ها در دوره های تاریخی مختلف و در سرزمین های مختلف، در مواجهه با مرگ عزیزان واکنش های شبیه به هم دارند. دیدم این همان قصه ای است که برای همه انسان ها با المان های مشترک اتفاق می افتد. در مرگ با طعم نسکافه، همین قصه مواجهه با مرگ عزیزان را نوشتم اما تلاش کردم آن را دراماتیزه کنم و حادثه های دیگری را به بهانه مواجهه با مرگ در آن بیاورم. تلاش کردم که از زوایای مختلف به مرگ نگاه کنم. مرگ در اصل تراژدی است، اما گاهی می تواند مواجهه با مرگ از زوایایی وجه گروتسک هم داشته باشد، مثل اتفاقی که درپرده آخر نمایش می بینیم.

صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم
بابک صحرایی

موضوع مرگ و پیوندش با مرگ مادرتان با توجه به موقعیت تاریخی، می تواند وجه سرزمینی پیدا کند. انگار در مقاطعی از تاریخ مادران و سرزمین از دست می روند، تا دوباره بازگردند و باز مادران و سرزمین از دست بروند، مثل دوره ای که اکنون در حال تجربه آن هستیم، که به شکل نمادین مادری درسرزمین وجود ندارد و در حال از دست دادن چیزهای زیادی هستیم و فرزندان هم در حال رفتن از مملکت هستند و گویا تشابه تاریخی میان ناخودآگاه شما و تاریخ وجود دارد. درباره این موضوع توضیح می دهید.

بابک صحرایی: به نکته خیلی جالبی اشاره کردید. ناخودآگاه در بعضی پرده ها به این موضوع رسیدم. یعنی مواجهه با مرگ عزیزان وجه اجتماعی و کلی تری هم پیدا کرد. نمونه اش پرده چهارم این نمایش است. داستان این پرده در روزهای پس از کودتای 28 مرداد 1332 می گذرد و وجه اجتماعی سیاسی دارد. اشاره هایی هم به دوران مشروطه دارد. در جایی به عارف قزوینی اشاره شده که در آن جا مادر، همان سرزمین است و نگاهی که عارف قزوینی در زندگی تراژیکش به وطن دارد که گویی وطن را مادر می بیند. من قصد داشتم از زوایای مختلف به مساله سوگواری بپردازم و گاهی سوگ برآمده از مرگ مادر و پدر به سوگ برآمده از اتفاقات اجتماعی هم گره خورده است. ما در یک نگاه کلی اگر وطن را مادر و مامن درنظر بگیریم ناخودآگاه در قصه به آن رسیده ایم. مخصوصا در همین پرده چهارم که نامش را «کودتا» گذاشته ام، که شناسه ای برای خودمان یعنی من و دست اندرکاران نمایش است و در اجرا نام پرده را برای مخاطب بیان نمی کنیم. همان طور که اشاره کردم پرده کودتا در دهه 30 می گذرد و حدوداً یک هفته بعد از اتفاقات کودتای 28 مرداد 32 را نشان می دهد.

در روایت های امروز به آن واقعه نگاه بدی می کنند و در حال حاضر و امروز خیلی ها مصدق را عامل بدبختی می دانند شما هم سوگیری تاریخی در اثرتان دارید؟

صحرایی: خیر، اصلاً هیچ قضاوت تاریخی ندارم.

نیکی مظفری: بیشتر در مواجهه با سوگ و پدر و مادر است و خیلی حسی است.

بهنام شرفی: حتی در جایی از زبان کارکتر مرد عنوان می شود، که من و تو به جایی رسیدیم که سرنوشت مصدق و فاطمی هم برایمان مهم نیست؛ یعنی از این موضوع عبور کرده اند و حالشان برایشان مهم است و تصمیمی که می خواهند در آن لحظه بگیرند و کاری با درست و غلط آن ندارند.

نفس زندگی در سرزمین ما سال هاست که ذیل سیاست گیر کرده است؛ یعنی آدم هایی که این جا زندگی می کنند، سعی می کنند خودشان را با حکومت ها درگیر کنند و به آدم ها فحش دهند. خلاصه مردمان ما طوری زندگی می کنند که یادشان می رود نسکافه اشان را با مادرشان بنوشند و در طول روز برگردند به خانه و مادرشان را ببینند. آیا شما در این نمایش می خواهید این چیزها را به ما یادآوری کنید؟ این که سیاست امری است که می آید و می آورد، خیلی چیزهای کوچکی در زندگی وجود دارد که از یاد می بریم و عواطف نازکی هستند که زیر این هجوم بی امان از فراموششان می کنیم؟

صحرایی: بله، ما در دو پرده از این زاویه ای که شما می گویید نگاه کردیم. نگاهتان خیلی جالب و تیزبینانه است. در پرده کودتا و مرضیه بخشی از روایت زاویه دید این چنینی دارد، یکی در پرده کودتا نسبت به حوادث بعد از 28 مرداد و یکی در پرده مرضیه (پرده پنجم) نسبت به دوره تاریخی 20 سال پس از مشروطه. از آن جا که سال درگذشت علی اکبرخان شیدا، اولین تصنیف سرای ایرانی، مقارن است با سال پیروزی مشروطه؛ یعنی سال 1285، مرضیه جمله ای دارد که می گوید:«شیدا مرد، ولی تصنیف هایش زنده ماندند، مشروطه پیروز شد، اما مشروطه خواهان یا مردند یا دربه در شدند، هیچ چیز این دنیا حساب و کتاب ندارد.» ما 20 سال بعد از مشروطه را می بینیم که ابتدای دوره رضاخانی است و بخش مهمی از تاریخ ایران سپری شده است. من سعی کردم چنین نگاهی داشته باشم، خصوصاً با بازی بسیار درخشان بازیگرها، مشخصاً بازی آقای بهنام شرفی و خانم نیکی مظفری، که به معنای واقعی بازی درخشانشان به این کلمات جان داده است. در جاهایی جملات خیلی معمولی من به دلیل بازی های درخشان این دو بازیگر از سطح خودشان فراتر رفته است.

نکته ای که وجود دارد و دوست دارم که مفصل تر درباره اش صحبت کنیم، کاراکتر «مرضیه» است. پرداختن آن و این که چه قدر می بینیم که زنان در هر دوره تاریخی مغفول واقع شده اند. اول شروع کنیم با این که چرا به این کارکتر پرداختید و تا چه اندازه درباره آن تحقیق کردید؟

نیکی مظفری: اول از همه تشکر می کنم، از آقای بابک صحرایی که به من اعتماد کرد و مرا به همکاری در «مرگ با طعم نسکافه» دعوت کرد. این نمایش برای من چالش ها و لحظات بسیار خوبی داشت که به نظرم هر بازیگری دوست دارد تجربه کند و به طبع من هم دوست داشتم. درباره اپیزود «مرضیه» تحقیقات و شنیده های من در گفت وگو با آقای صحرایی شکل گرفت. می دانستم که درباره بخشی از تصنیف هایی که شیدا سروده جامع تر در این اپیزود می شنویم. روایتی که آقای صحرایی از شخصیت مرضیه داشت، باعث شد که من به تجسم تصویر یا خیال بهتری از او برسم و راهنمایی های آقای صحرایی باعث شد که ما با هم برای خلق آن لحظه به توافق برسیم. به نظر من ماجرای عشق، سوگواری و زیست روزمره، فارغ از جنسیت و مکان زبان مشترکی میان تمام انسان ها است. این ها چیزهای مشترکی است که برای همه قابل درک است و می توانیم درباره اش صحبت کنیم، مثل خنده، گریه، گرسنگی، خوابیدن و مشخصاً عشق و عاشقی کردن، جدایی و مرگ که فارغ از برش تاریخی و سالی که در آن داستان روایت می شود بسیار زیاد به این موضوع اشاره می شود. به تبع وقتی من به عنوان بازیگر قرار است آن را بازی کنم به این فکر می کنم بیش از ماجرای فنی، تکنیکی، فرم و بدن، حسی که باید منتقل شود، اهمیت دارد. اپیزود مرضیه به قدری درگیر حس است، که فارغ از ماجرایی که در آن لحظه و آن سال برایش اتفاق افتاده، حس همه مخاطبین را درگیر می کند. با راهنمایی آقای صحرایی از طریق دیالوگ ها این اپیزود به بهترین شکل ممکن حسش را منتقل می کند، ولی این که چه قدر توانسته ام در این کار موفق باشم بستگی به نظر مخاطبین دارد.

در جواب سوال شما می گویم که همواره و همیشه ماجرای حسی در زمان و مکان و جنسیت تعریف نمی شود. می خواهم بگویم حس عاشقی و سوگواری یک اتفاق کلی در انسان ها است که شامل حس درونیشان می شود.

فکر می کنید این نمایش چه قدر توانسته به شاعران و ادبیات ادای دین کند؟ ما در تمام طول نمایش بارها اسم عارف قزوینی وعلی اکبرخان شیدا را می شنویم.

نیکی مظفری: اگر هر کدام از اپیزودها را جدا از اپیزودهای دیگر به عنوان بخشی مجزا ببینید، اول تا آخرش مشخصاً یک پرده نمایشی است و این از هوش آقای صحرایی می آید. اشاراتی که به بازه زمانی می شود، صحبت ها و روایت ها و شاعرانگیِ دیالوگ ها مجموعاً باعث می شود شما متوجه شوید فقط یک ترانه سرای بسیار درجه یکی مثل آقای صحرایی می توانست از پسش بر بیاید. قطعاً تعلق خاطر ایشان، جملاتشان و تکرار این جملات در بازه های زمانی و در اپیزودهای مختلف دقیقاً همان ادای دین به شاعرانگی است.

البته سوال شما را من نباید جواب می دادم ولی جسارتاً به عنوان کسی که با آقای صحرایی کار می کنم، فکر می کنم این طور است. اتفاقاً همین ها باعث شد که من به عنوان بازیگر وقتی متن را خواندم، آن را بپذیرم. من خیلی متن ها را تند می خوانم و هر کاری که به من پیشنهاد می شود را همان لحظه و روز تمام می کنم و نتیجه را اعلام می کنم. به چند دلیل متن را سریع می خوانم، چون دلم نمی خواهد دیر خبر دهم، تا دوستان وقت داشته باشند که همکاران عزیز دیگر را دعوت کنند و هم برای این که تکلیف خودم را زودتر بدانم.

یادم است، وقتی که آقای صحرایی متن را فرستاد به فاصله چند ساعت، به دلیل همان ماجرای شخصی متن را زود خواندم و با هیجان زیاد تماس گرفتم و گفتم که آن را خواندم و تشکر کردم که مرا به کار دعوت کرده اند. ما شروع کردیم به تمرین و تا امروزهم در حال اجرا هستیم. چیزی که شما می گویید، دقیقاً برای من هم جالب بود، این که ایشان در متنشان به آدم ها، زمان روایت و شاعرانگی و … اشاره داشتند.

صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم
نیکی مظفری

آقای صحرایی خودتان به ما بگویید به واسطه این که سال ها کار ترانه انجام دادید دوست داشتید که به ترانه سراها و شاعران ادای دین کنید یا دلیل دیگری داشت؟

بابک صحرایی: بله، زیست من در دنیای شعر و ترانه تاثیر داشته است، منتهی من در تمام سال هایی که در حوزه هنر فعالیت داشتم و سعی کردم که فقط محدود به ترانه و موسیقی نباشم و در حوزه روزنامه نگاری، سینما، تیاتر و .. سعی کردم فعالیت هایی داشته باشم. طبیعتاً زیستی که من از نوجوانی با آثار هنرمندان داشتم، که اسمشان هم در کار برده می شود، تاثیرزیادی در در شکل گیری قصه داشته؛ چون هر قصه ای از جهان شخصی کسی که آن را می نویسد خارج می شود و کسانی که دست به قلم هستند، سعی می کنند جدا از تجربیات خودشان از تجربیات دیگران هم استفاده کند، مثلاً من در بین شاعران معاصر، شاملو را بیشتر از همه دوست دارم و همیشه از نوجوانی او را ندیده، آموزگار خود می دانستم، اما در نوشتن این قصه به طرز عجیبی فروغ برای من پررنگ تر شد.

علاقه ای که به شاملو داشتم را به فروغ نداشتم و او را مثل همه علاقه مندان به شعرمی دیدم، اما روی شاملو خیلی متعصب تر بودم. بخش هایی از این قصه ها زیست حقیقی من است، مثلاً در روزهایی که مادرم در کما بود ناخودآگاه یک خط از فروغ در ذهنم مدام تکرار می شد که «نجات دهنده در گور خفته است» و در قصه آوردمش. یک دفعه به این نتیجه رسیدم که چه قدر شعری که شاملو در سوگ فروغ گفته قابلیت تطبیق با سوگواری برای هنرمندن دیگر دارد تا جایی که در پرده دوم یکی از شخصیت ها این شعر را خطاب به مرلین مونرو می خواند:« و جاودانگی رازش را با تو درمیان نهاد … ».

در این پرده به دوران سینمای کلاسیک هالیوود نگاهی داشته ام و این تلاقی بین شعر شاملو و مرلین مونرو ایجاد شده است. همان اشتراک سوگواری آدم ها در دوره های تاریخی مختلف و سرزمین های مختاف. در بخش های دیگری، برخی از جمله هایی که شخصیت ها می گویند جملاتی هستند که من در زندگی شخصیم با مادرم به کار می بردم مثل این که همیشه به او می گفتم که شما مصداق آن شعری هستی که می گوید:« موجیم که آسودگی ما عدم ماست». این ها زیست شخصی خود من است، که در نمایش آورده شده است.

نکته اصلی دیگری که وجود دارد این است که ما بخش های موزیکالی را می بینم و می توانیم این کار را یک نمایش تقریباً موزیکال در نظر بگیریم. اخیراً دیده شده این گونه نمایش ها خیلی زیاد شده، شما فکر می کنید که دلیل خاصی دارد؟ آیا مخاطب به واسطه فضای مجازی و … نمی تواند یک ساعت و نیم بنشیند و یک نمایش را با تمرکز کامل تماشا کند؟ یا ذایقه مخاطب تغییر کرده است؟ یا بر حسب سلیقه این اتفاق افتاده است؟

صحرایی: من سعی می کنم خیلی کوتاه و از دو وجه به این سوال پاسخ دهم. وجه اول رویکرد خودم به موسیقی و ترانه است. در این اثر، خیلی تلاش کردم و نظرم بر این بود که ترانه در خدمتِ روایت باشد؛ یعنی ترانه هایی که در این نمایش می شنویم اگر حذف شوند، بخشی از روایت از بین می رود. فقط این نبوده که برای ایجاد تنوع و سرگرمی، موسیقی داشته باشیم. بخشی از حرف هایم را با ترانه زدم، چه ترانه هایی که سروده خودم است، چه تصنیف هایی که از شیدا در پرده مرضیه می شنویم. بخشی از معرفی شخصیت شیدا و مرضیه با تصنیف هایی که مرور می شونند شکل می گیرد.

این رویکرد من است. وجه دیگر این است که امروز حضور موسیقی در تیاتر زیاد شده است. در طی 10_15 سال گذشته موسیقی خیلی محبوب تر از گذشته شده است. من اگر بخواهم از زاویه دید روزنامه نگاری بگویم، از اواسط دهه 80 تا اواخر دهه نود سردبیری مجله هایی را به عهده داشتم. در دهه هشتاد و اوایل دهه نود، وقتی عکس یک بازیگر معروف را روی جلد می زدیم آن مجله بیشتر می فروخت و همه کسانی که روزنامه نگاری کاغذی انجام داده اند این را می دانند که عکس روی جلد چه قدر در فروش تاثیر داشت، اما تصویر خواننده ها این طور نبود. حتی در مجله ای که عمده مطالبش درباره موسیقی بود، سعی می کردم تصویر یک بازیگر را کنار یک خواننده بگذارم، که آن جلد مجله را پرفروش تر کند.

از اوایل دهه 90 نقریباً خواننده ها هم خودشان را به بازیگران رساندند. اگر یک دهه اخیر را مرور کنیم، می توانیم به اسامی خوانندگانی اشاره کنیم که بیشتر از بازیگران ستاره، شناخته شده هستند و طرفدارانشان از بازیگرها بسیار بیشتر است. این اتفاق از اوایل دهه نود شکل گرفت. نسل جدیدی که وارد جامعه شده یا همان نسل Z؛ یعنی متولدین اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 به بعد، نگاهشان به سینما و تیاتر نوع دیگری است و وابستگی و وارتباطشان با موسیقی دیگر گونه است. موسیقی حضور بسیار پررنگی در زندگی نسل جدید دارد. زمان نوجوانی منِ 45 ساله، موسیقی تا این اندازه در تمام لحظات زندگی نوجوان ها نبود، اما حالا شما می بینید که همیشه هندزفری در گوش نوجوانان است و در لحظ های مختلف شبانه روز مدام در حال گوش دادن به موسیقی هستند

صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم

پس بخشی از این موضوع به همان تغییر ذایقه برمی گردد؟

کارگردان: بله، عرض کردم 100درصد؛ یعنی این پررنگ شدن حضور موسیقی در تیاتر طبیعتاً برآمده از سلیقه جامعه است.

شما قبلا هم برای «بچه مهندس» به دکتر نانو آمده بودید. عحیب نیست که من هر بار از شما در تیاتر یک کارکتر متفاوت و یک بازی جدید می بینم؟

شرفی: اول بگویم که در این جلسه جای خیلی از عوامل کار خالی است، که فکر می کنم آن ها خیلی بیشتر از من حرف داشتند، اما من به عنوان یک عضو کوچکی از این مجموعه پرتلاش این جا حضور دارم و صحبت می کنم. این که فرمودید نقش های متفاوت بازی می کنم، مرضی است که من دارم. بزرگ ترین کابوس برایم، چه در فضای تصویر و چه در فضای تیاتر این است که یکی از نقش هایم شبیه نقش دیگر باشد. اولین موضوعی که درخوانش نمایش نامه یا فیلم نامه سعی می کنم با آن مواجه شوم این است که شبیه کدام یک از نقش ها است که بازی کرده ام؟ و بعد سعی می کنم که این طور نباشد و برای خودم چالش برانگیز باشد، وگرنه وارد یک پروسه خواب آور خواهم شد، که نه برای خودم جذاب است و نه برای مخاطب جذاب خواهد بود. راجع به نمایش «مرگ با طعم نسکافه». وقتی نمایش نامه ای را برایم می فرستند، معمولاً اولین سوالم این است که کدام نقش برای من است؟

اما باید بگویم روزی که لطف کردند نمایش نامه «مرگ با طعم نسکافه» را برای من فرستادند این اتفاق نیفتاد. به قدری فضای کار و تک تک اپیزودهای نمایش برایم جذاب بود و دیدم با کارکترهایی طرفم که به معنای واقعی کارکتر هستند، هیچ کدام تیپ نیستند، گذشته و آینده دارند، صاحب تفکرند و قابلیت این را دارند که رنگ آمیزی شوند، به همین دلیل بدون این که سوال کنم قرار است کدام کارکتر را بازی کنم قرار گذاشتیم و خدمت آقای صحرایی نازنین رسیدم و بعد از آن که کار را شروع کردیم، پروسه ای چند ماهه را طی کردیم. درباره کارکترها و نمایش نامه و گذشته و آینده و حال حرف زدیم و در هم تنیده شدیم، به همین دلیل اجرای ما از شب اول، اجرای پخته ای بود، که شاید برای خیلی از اجراها از شب دهم و پانزدهم اتفاق بیفتد، ولی ما از روز اول با آن مواجه بودیم.

برای شما و خانم مظفری، هم به واسطه سابقه کاری و هم به واسطه توانایی هایتان پتانسیل بازی در عرصه تصویر فراهم است، به عنوان مثال باید بگویم من شما را پیش از این که در عرصه تیاتر بشناسم در تلویزیون و با سریال شبکه دو به نام «کامیون»شناختم. چرا اولویت اولتان در حال حاضر تیاتر است؟ احساس نیاز است و یا این که فکر می کنید در جای دیگر رشد و پیشرفت اتفاق نمی افتد؟

شرفی: برای من تیاتر خاستگاهم است. تیاتر جایی است که از آن می آیم، مثل خانه و مادر. من هر جایی که بروم و دورهایم را بزنم در نهایت بازمی گردم به آغوش مادرم. برای من تیاتر مثل مادر است چون هر چه دارم و یاد گرفته ام از تیاتر است. من نه تنها در عرصه تصویر که در خود ِتیاتر آن هم نه به عنوان بازیگر که به عنوان یک انسان، مدام در حال یادگرفتن تعامل و رفتار و بازیگری هستم. بیشتر از تیاتر یاد می گیرم و آن را در جاهای دیگری که می روم ارایه می دهم.

عنصر اصلی این نمایش چه بود که پذیرفتید در آن بازی کنید؟

شرفی: این نمایش در وهله اول یک نگاه بسیار انسانی داشت؛ یعنی مواجهه انسان با تمام حس هایی که می تواند انسان را ویران کند، یا او را به اعلی برساند. موضوع مواجهه انسان با حس هایی که از ابتدای تاریخ با او بوده است مسیله این نمایش است. ا این جا یک بازه صد ساله را در نظر گرفته ایم، اما این موضوع از چند هزار سال پیش بوده و تا چند هزار سال دیگر هم ادامه خواهد داشت و شاید نتوان با هیچ علم روانشناسی این موضوع را حل کرد، تا وقتی خود انسان ها دریافت کنند بر اساس زیستشان با غم و اتفاقات چطور مواجه شوند. ممکن است من با فوت عزیزم یک مدل مواجه شوم، آقای صحرایی یک مدل مواجه شود و هر کسی یک مدل مواجهه دارد. باید آن دوره و سوگواری را بگذرانیم و به قول یکی ازدیالوگ های نمایشمان که من آن را می گویم: «سوگواری، می تواند آگاهی افراد را بیشتر کند و ارزش های زندگی فرد را تغییر دهد یا می تواند او را به پوچی برساند که نقطه مقابل است.» ضمن این که ما با 6 اپیزود مواجهیم که در این 6 اپیزود از سیاست و هنر و سینما بگیرید تا موسیقی و تیاتر وهمه چیزهایی که از کودکی در خون همه ماست همه درهم تنیده شده اند. من با مجموعه جامعی از این موارد و قلم شیوای بابک صحرایی عزیز که استاد احساس است و کسی است که ما سال ها با ترانه هایش مواجه بودیم و حالی به حالی شده ایم، طرف بودم که احساسات در آن جاری است.

علت این که در این تیاتر همکاری کردید چه بود؟

مظفری: من هم به همان دلایلی که عنوان شد در این نمایش حضور پیدا کردم. واقعیت این است که همین قلم پر از احساس آقای صحرایی باعث شد که دلم بخواهد این چالش را برای خودم ایجاد کنم. واقعاً همکاری دراین نمایش نقطه قوتی برای من بود، از آن جا که این کار، اولین کار ایشان بود، هم جذابیت مضاعفی داشت، که ترغیبم کرد حتماً با ایشان همکاری داشته باشم تا از ایشان یاد بگیرم و ایشان و قلمشان را بیشتر بشناسم. در ادامه کارهم متوجه شدم که چه قدر آگاهانه درباره همه اپیزودها تحقیق داشتند و نوشتند.

آخرین کاری که من از شما دیدم «گناه مشترک» بود.

مظفری: قبل از سال جدید آن کار را داشتم، که نقش خیلی متفاوتی با اپیزودهای کار آقای صحرایی بود. خیلی دلم می خواست که مخاطبینی که آن تیاتر را دیده بودند با دیدن این نمایش تفاوت انتخاب کارکتر در بازیگر را ببینند.

تفاوت کاملاً وجود دارد، اما شباهت هر دو کارکتر، اشتیاق او برای زندگی و تلاشی است که برای بقا می کند.

مظفری: خیلی زیاد، ما با امید زنده ایم. البته به خودخواهی و قدرت طلبی شخصیت گناه مشترک نمی خواهم اشاره کنم، اما زندگی یعنی همین که با تمام بالا و پایین ها و لحظات سخت ادامه دهیم. من مادرم را از دست داده ام و لحظات سخت دوران سوگواری را چشیده ام، ولی درنهایت باید زندگی کنم. جایی به خودم قولی دادم تا توانستم از آن مرحله عبور کنم، این که اگر مادرم بود چه کاری را می کردم که از من راضی باشد و حالش با زندگی من خوب باشد؟ من اگر موفق و سالم باشم و به فضای خانواده اهمیت بدهم، با وجود این که خیلی خانواده دوست هستم و احساس می کنم کانون خانواده احساس امنیت می دهد، او از من راضی خواهد بود. می خواهم بگویم در نهایت با تمام این مسایل باید انسانی زندگی کرد.

گفتید تلاش، موفقیت و … از جاهای مختلف خیلی شنیده ایم که نیکی مظفری به واسطه نام خانوادگیش مشهور شده است. نظرتان درباره این موضوع چیست؟

مظفری: درست شنیده اید. چه کسی بهتر از پدرم که سایه اش بر سر من باشد. نام خانوادگی وزین مظفری و دختر مجید مظفری بودن با من همیشه، بوده، هست و خواهد بود. درباره ماجرای کاری همیشه می گویم پدرم تا لحظه آخری که من قرار است روی صحنه بروم همراهم است و دست مرا می گیرد و پشت صحنه می ایستد، اما در نهایت من روی صحنه می روم. من تمام این کامنت ها را می خوانم و درک می کنم و به تمام نقدهایی که به من می شود احترام می گذارم، اما تا جایی کار می کنم و انقدر مسیرم را ادامه می دهم که یک روز بالاخره نیکی مظفری بشوم.

ولی فکر می کنم حالا و حداقل در تیاتر، شناخته شده هستید، اما در سینما و تلویزیون خاطرم نیست.

مظفری: از کارهای تصویری که انجام داده ام می توانم اشاره کنم، به سریال «بچه های نسبتاً بد»، که اگر آن دوران مرور شود از سریال هایی بود که خیلی خوب دیده شد. به دلایلی که خیلی ازآن ها را می دانید و دوران کرونا، ترجیحاً و کاملا بر اساس سلیقه تصمیم گرفتم برخی کارها را قبول نکنم، نه به دلیل این که خوب یا بد بودند، چون من در جایگاهی نیستم که قضاوت کنم، اما آن زمان فکر کردم شاید نتوانم از پسشان بر بیایم، یا دوست نداشتم که در کارنامه کاریم باشند و ترجیح دادم تیاتر کار کنم. خیلی به طول و عرض نقش فکر نمی کنم و تاثیرگذاری نقش برایم اولویت دارد. برایم خیلی مهم نیست که نقش اول باشم، البته دروغ نمی گویم آن هم برایم خیلی جذاب است، اما اگر در عین حال نقش کوتاهی باشد، با فیلم نامه خوب و کست خوب، که البته بازهم می گویم من در جایگاهی نیستم که قضاوت کنم، اما به عنوان کسی که می تواند انتخاب کند و تشخیص دهد ترجیح می دهم آن را انتخاب کنم. در بازه زمانی ای که کاری به من پیشنهاد نمی شود و یا خودم نمی خواهم کار کنم، ترجیحم این است که تیاتر کار کنم جایی که در هر لحظه اش در حال یادگرفتن هستم. همیشه خودم را هنرجوی تیاتر می دانم. در بازه زمانی ای که کار نمی کردم، یک فیلم کوتاه ساختم. تمام استفاده ها را می کنم برای این که هر لحظه یاد بگیرم.

استانیسلاوسکی جمله ای دارد که: نقش کوچک و بزرگ نداریم، بازیگر کوچک و بزرگ داریم. شاید شما در عرصه تصویر خیلی دیده نشدید، اما در تیاتر تبدیل به بازیگری شده اید که مخاطب را به تماشای تیاتر می کشاند همان طور که اسم بهنام شرفی این اتفاق را رقم می زند. فکر می کنم انتخاب آقای صحرایی در عین این که زیرکانه بود، خیلی هم هوشمندانه بود، او می دانست که چه کار کند که مخاطب بیاید نمایشش را ببیند و از آن لذت ببرد. نکته ای درباره موومان آخر نمایش دارم که اگر اجازه دهید از آقای شرفی شروع کنیم. در آن نمایش کارکتربازیگری ناکام را داریم، که نامه ای می نویسد و در آن از استعدادهایش می گوید که ندارد. ما امروز چه قدر درگیر بازیگرانی هستیم که فکر می کنند استعداد بالقوه و ذاتی دارند و به دلیل شرایط اجتماعی و تبعیض هایی که وجود دارد، نادیده گرفته شده اند؟

شرفی: جدا از این که در اپیزود آخر که کارکتر وارد توهم خیلی خوب بودن، می شود، اما از طرف دیگر اگر به آن نگاه کنید حرف دل خیلی از بچه های هنر و تیاتر است. آن ها علی رغم استعدادی که دارند، اما به دلیل این که وصل نیستند ویا وارد برخی کانال ها نشده اند به نقطه ای رسیده اند که یا مجبور شده اند از این حرفه رخت بربندند و به حرفه ای دیگر بروند که نه درسش را خوانده اند و نه تخصصش را دارند و یا این که بمانند و در کم کاری و افسردگی به روش هایی فکر کنند که کارکتر قصه ما فکر می کند و می خواهد بر روی صحنه بلایی سر خودش بیاورد، که ماندگار شود. این بخشی از موضوع است و بخش دیگر نادیده گرفته شدن استعدادها است. ما در کامنت ها خواندیم که خیلی از هنرمندان گفته بودند: با اپیزود آخر خیلی هم ذات پنداری کرده اند. آن روی سکه هم بوده که می بینیم بله توهماتی هم هست که طرف خیلی از استعدادهایی که باید داشته باشد را ندارد، اما فکر می کند باید دیده شود وبقیه دارند حق او را می خورند . دراپیزود آخر قصه ما همه نوع دیدگاهی وجود دارد و هر کسی وارد این قصه می شود با آن ارتباط می گیرد، حتی افراد غیر هنری با دیدن چنین زندگی که فرد در اوج ناامیدی می تواند تراژیک ترین تصمیمش را بگیرد و درنقطه اوج دوباره امیدوار می شود. قصه ما از اپیزود یک تا انتها مخاطب را درگیر می کند. تصمیم گرفتیم که اپیزود آخر بار تلخی ماجرا را کم کند، ولی گروتسکی دارد که مخاطب بعد ازاین که با خنده سالن را ترک کرد ازخودش می پرسد: من به چه خندیدم و چه اتفاقی افتاد؟

به نظر من اپیزود آخر بسیار بر مخاطب تاثیرگذار بود و به نظر می رسد با مرور کردن اجرا، آن را به خاطر آورد.

شرفی: در این اپیزود برعکس دیگر اپیزودها، مخاطب می خندد و حتی قهقهه می زند. این باعث می شود که بعدا به این فکر کند که چرا می خندید و قهقه می زد؟ همان طوری که امروز در جامعه با آن مواجهیم. دلار بالا می رود می خندیم، پلاسکو می ریزد می خندیم، هر اتفاق تلخی می افتد، برایش جوک می سازیم و می خندیم و بعداً به این فکر می کنیم که به چه اتفاق تلخی خندیده بودیم و می فهمیم که در گروتسکی گیرافتاده ایم.

گفتید خیلی از هنرمندانی که این کار را دیدند گفتند که با آن همذات پنداری کرده اند. تا چه میزان توانستید خودتان را در این شخصیت ببینید؟

زیاد.

تجربه این چنینی هم داشتید؟

شرفی: بله، بالاخره همه ما یک پروسه این چنینی را طی کرده ایم. خانم مظفری از کرونا گفت که باعث شده مقداری از جهان تصویر فاصله بگیرد.نام از «بچه های نسبتا بد» آوردیم، جا دارد من از علی طباطبایی و پدرشان یاد کنم که خدا هر دو را بیامرزد. کرونا برای من برعکس خانم مظفری بود، چون من مدام داشتم در تیاتر کار می کردم و در تصویر خیلی جسته گریخته حضور داشتم، از سال 90 که «بیخود و بی جهت» را با عبدالرضا کاهانی کار کردم، کرونا باعث شد که تیاتر تعطیل شود و عدو شود سبب خیر و من زمان بیشتری داشتم که به پیشنهادهای تصویرم فکر کنم و 90درصد کاری که در تصویر کردم، بعد از کرونا بوده؛ از جمله «جیران»، «خاتون»، «بچه مهندس»، سینمایی «پسر انسان» و دو سریال دیگر که قرار است پخش شود.

نیکی مظفری: بله، البته من هم در دوران کرونا یک فیلم سینمایی بازی کردم، که در حال حاضردر نوبت پخش است به نام «کوچه ژاپنی ها» و «دختری با لباس ارغوانی».

بهنام شرفی: و همه این ها بعد از کرونا اتفاق افتاد. به دلیل این که من خودم را انقدر در تیاتر درگیر کرده بودم وعاشقانه تیاتر را دوست دارم، که نمی رسیدم وارد تصویر شوم. حالا از موضوع نمایش خودمان دور نشویم. ما خانواده ای هستیم که چند ماه است کنار هم دیگر زندگی می کنیم و حالا هم روی صحنه ایم. من به شدت خانواده امان را دوست دارم. در راس کار ما بابک صحرایی است، که حس شاعرانگی و دوست داشتن هم وتپیدن قلب هایمان برای هم را او در گروه ما جا انداخت. ما را اگر در پشت صحنه ببینید همه برای هم آرزوی موفقیت می کنیم و همه دارند به کسی که روی صحنه است گوش می دهند. چند روز پیش به استاد عزیزم آقای صحرایی عرض می کردم که حال خوب پشت صحنه ماست که روی صحنه جریان دارد و تماشاگر با آن مواجه می شود به او انتقال پیدا می کند. امیدوارم که مخاطبان، کار ما را دوست داشته باشند. این چند روز که بازخوردها خوب بوده و امیدوارم که در ادامه هم بیایند و زحمت چند ماهه گروه پرتلاشمان را ببینند.

صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم
بهنام شرفی

وقتی درگیر با ادبیات در ایران می شویم، چند نکته وجود دارد که اهمیت پیدا می کند، یکی زبان دوره است که ایرانیان روی آن وسواس دارند، یکی دیگر شاعرانگی است که چند الگو مانند آقای بیضایی وجود دارد که همه فکر می کنند وقتی می خواهند نمایش نامه بنویسند، باید حتماً اثر هم قد آثار او باشد و دیگری زبان احساسات است. سوالم این است که شما با این موضوع چطور مواجه شدید؟

صحرایی: توجه به زبان هر دوره در یک اثر نمایشی بسیار دوره است. مخصوصا زبان آرگو که همان زبان عامه مردم و اصطلاحا زبان کوچه و بازار است. تجربه تاریخی نشان داده که زبان آرگو و اصطلاحات برآمده از آن، عمر 10-12 ساله دارند؛ یعنی کلماتی که گاهی اوقات هیچ پیشینه ای ندارند، یا معنایشان عوض می شود و اصطلاحاتی که در دل این زبان آرگو و زبان کوچه و بازار شکل می گیرد که بخشی ازآن طنز است. تغییر وضعیت کلمات و اصطلاحات خیلی مهم است. برخی از کلمات در دوره ای ازتاریخ وجود دارند، که یک تفکر اجتماعی را تداعی می کنند، مثل تفاوت کلمه «پلنگ» در اوخر دهه 40 تا اواخر دهه 50 و معنی ای که مشخصاً امروز این کلمه ارایه می دهد. در ترانه برای من این موضوع خیلی مهم بود. 23 سال است که من در حوزه ترانه کار می کنم و در این مدت حدود هزار تا کار انجام داده ام. همیشه تلاش کرده ام که زبانم زبان روز جامعه باشد. گاهی اوقات هم باید زبان را به 10-20 سال قبل برمی گرداندم به این علت که برای سوژه خاصی، مناسب بوده است. در نوشتن متن«مرگ با طعم نسکافه» توجه به زبان آرگو یا به عبارتی توجه به زبان کوچه وبازار، البته منظورم زبان شلخته و الکن نیست و مشخصاً منظورم زبان روز جامعه است، برایم مهم بود. مخصوصاً که سه دوره تاریخی مختلف را می بینیم. من تلاش کردم که تکلفی که گاهی در زبان برخی نوشته ها وقتی می خواهند زبان گذشته را بیان کنند، دچارش می شوند را نداشته باشم؛ چون فکت های تاریخی بسیاری داریم، که بیان می کنند آن تکلفی که ما در زبان برخی آثار می بینیم در حقیقت در زبان روزمره مردم وجود نداشته. به عنوان مثال در یکی ازپرده ها به صادق هدایت اشاره می کنیم، او در سال 1330 خودکشی کرده، وقتی نوشته هایش را می خوانیم اگر اطلاعات تاریخی نسبت به ایشان نداشته باشیم، تفاوت آن چنانی میان بسیاری از جملات و لحن هایش با امروز نمی بینیم. یکی از مهم ترین شاخص هایی که بر زبان کوچه و بازار اثر می گذارد و وجه تمایزآن است، زیست فرد در دل یک اتفاق اجتماعی یا اتفاق فردی خاص است و من به این نکته خیلی دقت کردم.

البته می دانید که هدایت تعمد داشت که زبان پر طمطراق و کلاسیک را خرد کند و به سمت زبان مردم بیاید و این کاری تعمدی بود، که در دوره خودش شگفت انگیز بود، حتی بهار و… به او خرده می گرفتند که این چه زبانی است؟ حتی عنوان شده که در جلسه ای که «بوف کور» را خواند همه ناراحت شدند و گفتند که از شهریار بیاموزد و… نکته این است که صادق هدایت تعمد داشته زبان را به سطح کوچه و بازار بیاورد، اما آن را با همان مفاهیم فلسفی خودش، تجربه کند که در تجربه زیست ایرانی آن زمان نیست. او به دلایل مختلف در حال دیدن نوعی نهیلیسیم در افق ادبیات و جهان است و می خواهد این کار را بکند و این موضوع را نشان دهد.

بابک صحرایی: من هدایت را برای یکی از نشانه های زبان آن دوره مثال می زنم. ما فیلم هایی هم درآن دوره داریم. فیلم های 1329 تا 1330 را که می بینیم تا اوایل دهه 40، جامعه ای به سوی تجدد را نشان می دهند و زبان کاملا زبان محاوره عادی است. همان زبانی که ما با آن آشنایی داریم. دربرخی فیلم ها می بینیم که در یک مهمانی همه دارند به زبان روزمره حرف می زنند و تصنیفی از خواننده های آن دوره پخش می شود و می بینید که با آن تصنیف ناگهان زبان به 600-700 سال قبلش برمی گردد. عقب بودن زبان در تصانیف آن دوره به نسبت جامعه یکی از نکاتی است که باعث شد موسیقی پاپ از موسیقی ایرانی(من با لفظ سنتی مخالفم) خیلی سریع عبور کند، چون یکی از دلایلش همین موضوع زبان بود. زبان تصانیف ما خیلی از جامعه عقب تر بود. مشخصا درباره ملک الشعرای بهار، ما دو سه جا، با توجه به حجم دانشی که او داشت، نظراتی از او می بینیم که عجیب است.

کسی که برای اولین بار مبحث سبک شناسی را بنیان گذاری می کند و تیوریزه کردن دستورزبان فارسی را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد، اما نیما یوشیج را نمی تواند بپذیرد و او را دیوانه خطاب می کند و او را نابود کننده شعر پارسی می داند، به نظر می رسد برخی موضع گیری های بهار با دانش بسیطش و تاثیر فوق العاده ای که در ادبیات داشته، در تضاد است و این نقدی است که به او وارد شده است. من از هواداران او هستم، اما او این رفتار را چه در مواجهه با نیما و چه در مواجهه با ادبیات داستانی ما داشته، ادبیات داستانی ای که در دوره جوانی و طفولیتش است، چون ما قصه و حکایت داشتیم و رمان نویسی نداشتیم. نمی خواهم خیلی از مبحث اصلی دور شوم، اما من حتی در اپیزود مرضیه به این فکر کردم که این زبانی که در سال 1305 استفاده می شود، زبان درستی باشد و حتی یکی از دوستانم گفت:« این پرده خیلی می طلبید که زبان دوره قاجاری را داشته باشد.»، اما گفتم:« نه این جا سال 1305 است و رضا خان آمده و شکل زندگی مردم عوض شده و شکل تهران عوض شده و شهر نشینی کمی گسترش بیشتری پیدا کرده است، اما هم چنان سنت پابرجا است و من به این نتیجه رسیدم که جاهایی مرضیه نقب می زند به زبان زمانی که در حال گفتنِ گذشته اش است که دوران مشروطه است.

وقتی که می گوید مرضیه غزال گریزپای این بیشه پر از درنده بود، زمانی که گذشته را می گوید. در این جا زبانش کمی قدمت پیدا می کند و با زبان امروزش کمی تفاوت دارد. مشخصاً به دلیل تحولاتی است که در دوره رضاخانی در حال شکل گیری است. من خیلی سعی کردم به این موضوعات دقت کنم. خصوصا که من به عنوان ترانه سرا همیشه باید دقت می کردم که زبانم همزمان با ورود نسل های تازه به روز رسانی شود. شما وقتی امروز ترانه می نویسید مخاطبی وجود دارد که 5 ساله است و وقتی 10 سال بعد ترانه می نویسید آن بچه 5 ساله 15 ساله شده و ترانه باید برای او قابل فهم و ارتباط باشد. این که چه قدر موفق بوده ام به قضاوت متخصصین و مردم برمی گردد. ما در هر اثر هنری دوبار قضاوت می شویم، یک بار در زمان انتشار و یک بار در گذر زمان. چون ما آثاری داشتیم که در زمان انتشار نفی شدند و در گذر زمان تجلیل شدند و بالعکس.

آیا شما شاعرانگی و زبان دوره را در کار آوردید؟ یا زبان روزمره را در دوره کشف کردید و خواستید بنویسید؟ نکته دیگر درباره کارگردانی است که آیا مفهوم «فقدان» به وسیله میزانسن و فارغ از دیالوگ و تصویری فوق آن چه ما می بینیم عمل می کند؟ چطور می شود آن را نشان داد و شما چطور آن را نشان دادید؟

صحرایی: ما در این نمایش اتفاقی نداشتیم که بخواهیم بدون دیالوگ و حضور بازیگر فقدان را نشان دهد. تکنیک های مختلفی برای نشان دادن فقدان وجود دارد. برخی خیلی ساده اند و برخی خیلی سختند. ساده ترین هایش این است که نشانه ای از شخصی که به او در قصه اشاره می شود، را بدون حضور کارکتر، نشان داد، به عنوان مثال در نمایش ما نسکافه می توانست همان نشانه باشد و من می توانستم در جاهایی به ارتباط بین خاطره ای که از نسکافه با مادرم دارم اشاره کنم، یا در صحنه ای فقط بویش را پخش کنم، یا فنجان خالی نسکافه را بگذارم باقی بماند تا معنای فقدان را برساند. فقدان می تواند صدای زنگ تلفنی باشد که برداشته نمی شود، یا چراغی باشد که خاموش نمی شود. ما در این نمایش این بخش را نداشتیم و به این بخش نرسیدیم، که من بخواهم فقدان را بدون دیالوگ و بازیگر نشان دهم.

امروز در دنیای مدرن همه انسان ها در هرجایی به واسطه هر مهارتی که دارند و با هر کاری، میل به دیده شدن دارند. چه قدر این نمایش، دنیای مدرن و میل به دیده شدن در آدم ها به هر طریق و نحوی را نقد می کند؟

مظفری: فکر می کنم اساساً باید این موضوع را دو بخش جدا کنیم، چون که وقتی که گروهی تلاش چندماهه می کنند و با هر زبان و متن و بازیگری، این کاررا انجام می دهند، انتهایش چیست؟ این است که آن کار دیده شود. بخشی از سوال شما که می گویید به هر قیمت میل به دیده شدن وجود دارد مسیله ای است که من فکر می کنم باید به لحاظ اجتماعی ، روانشاسی و روانشناختی و این ها آسیب شناسی شود. دقیقاً دنیای مدرن باعث این ماجرا شده است، خصوصاً سوشال مدیا و اینستاگرام، که متاسفانه در جاهایی قابل نقد است و خوشبختانه در جاهایی باعث شده برخی افراد از جمله من بتوانیم کارمان را پرزنت، به روز رسانی و معرفی کنیم. من از طریق سوشال مدیا فعالیت های شخصی خودم را در حوزه حرفه خودم که بازیگری است اطلاع رسانی می کنم که مخاطبان و همکاران ببینند و بدانند. بخشی که به نظرم باید جدی آسیب شناسی شود و درباره اش صحبت شود، که من تخصصش را ندارم، اما به شکل حسی احساس می کنم که اگر قرار باشد هر اتفاقی به هر قیمتی باعث دیده شدن تو شود، اول از همه به تو آسیب می زند.

بهنام شرفی: این مختص به جهان امروز نیست و همیشه و همواره بوده، اما امروز ابزارش در دست همه قرار دارد. به واسطه فضای مجازی و سوشال مدیا ابزاردیده شدن وجود دارد و اصلاً چیز بدی هم نیست. من فکر می کنم اگر درباره فضای مجازی حرف بزنیم، می بینیم که تاسف برایش 2درصد و خوشبختانه اش 98 درصد است. دانش و اطلاعاتی که امروز نسل فعلی دارد، این که ما واقعا تبدیل شده ایم به یک دهکده جهانی، این که همه آدم ها می توانند در لحظه بدانند آن طرف دنیا چه اتفاقی افتاده و ما می توانیم این طرف دنیا با یک کلیک ببینیم، از موضوعات خوب سوشال مدیا است.

صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم

البته ما چون از فیلترشکن استفاده می کنیم دسترسی داریم وگرنه که امکان نداشت.(خنده)

شرفی: من که ازفیلترشکن همسایه ام استفاده می کنم(خنده)، اما میل به دیده شدن همیشه وجود داشته و امروز با آن بیشتر مواجهیم. وقتی شما با یک صنعت جدید مواجهید قطعا آسیب هایی هم دارد، مثلاً اتومبیل که می آید تصادف و آسیب دیدگی کنارش هست، با برق، برق گرفتگی وجود دارد و نمی شود به واسطه اتفاقات بدش ما کل آن موضوع را نفی کنیم. اتفاقی که فضای مجازی برای ما رقم زد اتفاق خوبی بود، برای این که افراد ابزارشان بیشتر شده است. شاید طرف قبلا خیلی بهای سنگینی می داد برای این که دیده شود، اما امروز می تواند بدون این که قضاوتش کنیم که خوب است یا بد با بهای کم تری دیده شود. من به عنوان یک بازیگر فکر می کنم که برای تعریف خوب و بد باید یا جامعه شناس باشی یا سیاست مدار که تعریفی درست از آن ارایه دهی. من این موضوع را چیز بدی نمی دانم. نمایش ما هم قطعاً نقدی به این موضوع دارد، کما این که به خیلی موضوعات دیگری هم از لحاظ هنری، سیاسی، اجتماعی و ادبی نقد دارد. کارکتر من دیالوگ خوبی در نمایش دارد که می گوید :« برای ما مردم عادی سیاست و ادبیات بخشی از زندگی روزمره است چون فقط دنبال کننده اشان هستیم و هیچ نقشی در آن ها نداریم، ما همیشه جمع بسته می شویم.» این جامع بودن از همه جهات در نمایش ما هست و به این موضوع هم قطعاً پرداختیم.

صحرایی: ما اشاره گذرایی به این موضوع داریم، اما دغدغه مضمون ما نیست. ما در پرده آخر در حال دیدن مرگ از زاویه دیگری هستیم، که در متن اسمش «طناب دار» است. اگر یک قدم فراتر بگذارم تجربه نشان داده که جامعه در حال تلاش است، برای دیده شدن که این روزها خیلی بیشتر شده است، چه در هنر و چه خارج از آن. تجربه نشان داده که جامعه در کوتاه مدت اشتباه می کند، اما در بلند مدت هرگز اشتباه نمی کند، مثلاً اگر شما خواننده های مطرح 50 سال اخیر را مرور کنید و لیست کنید یک خواننده بدصدا پیدا نمی کنید. خیلی ها در لحظه موفقیتی به دست آوردند اما نماندند و مردم فراموش شان کردند. آن هایی در حافظه تاریخی جامعه باقی مانده اند که خواننده هایی خوبی بوده اند. من مشخصاً می گویم 55 سال اخیر که موسیقی پاپ خیلی در جامعه پررنگ شده وخواننده های زیادی بوده اند که در لحظه مخاطبان زیادی پیدا کرده اند و اسم و اثرشان فراگیر شده ولی خواننده بدی بوده اند و امروز بعد از 55 سال وقتی آن لیست را نگاه می کنیم، اثری از آن ها نمی بینیم. خیلی هایشان حتی بعد از 10 – 15 سال کامل فراموش شده اند و نسل های بعدتر اصلاً آن ها را نمی شناسند، در حوزه سینما و تیاتر هم همین است، به عنوان مثال ممکن است از یک فیلم در زمان خودش استقبال خیلی خوبی شده باشد، اما در طی 10-15 سال اصلاً فراموش شود، یا بالعکس ممکن است فیلمی در گذر زمان ارزش پیدا کند. این موضوع نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان صادق است، مثلا فیلم «ورتیگو» هیچکاک در زمان اکران یک شکست محض بوده و آسیب زیادی به هیچکاک و بازیگرانش وارد کرده، اما این فیلم کم کم 7-8 سال بعد از انتشار ارزش پیدا می کند و حالا سال هاست که جزء 3-4 فیلم اول همه لیست هایی است که بهترین فیلم های تاریخ سینما را معرفی می کنند. در خارج از هنر هم همین است، مثلاً جریانی شکل می گیرد و هرکسی وارد آن جریان می شود دیده می شود، مثلاً کلیپ های آیتمی کوتاهی که این روزها مد شده اند و توسط اینفلوینسرها ساخته می شوند که خیلی شعار زده هستند و پیام های اخلاقی شعارگونه دارد و استقبال هم مواجه می شوند. قطعاً بعد از مدت کوتاهی این جریان از بین خواهد رفت.

اشاره به شخص خاصی ندارید؟

صحرایی: خیلی زیادند. یک الگو است که هرکسی وارد آن می شود دارد جواب می گیرد.

مخاطب تعیین می کند که چه کسی بماند و چه کسی نماند؟

صحرایی: بله.

به عنوان مثال، دنیا جهان بخت خودش را با فیلم خودکشی معروف کرد و حالا حداقل 4 سال است که کاملا روی بورس است و مخاطب زیادی دارد.

صحرایی: خانواده کارداشیان هم معادل این چنین هستند و بدون اینکه هنری داشته باشند مشهور شده اند. آن ها در جهان اول زندگی می کنند و ما در جهان سوم و همه چیزمان فاصله دارد، حتی اینفلوینسرها و ابتذال. همان طورکه اشاره شد از این موضوع گریزی نیست حتی در هنر. من فکر می کنم که فضای زندگی منتقل می شود به هنر و زشتی و زیبایی کنار هم معنا پیدا می کنند. من در سرزمینی که 6 ماه روز است و 6 ماه شب زندگی نکرده ام، اما شنیده ام که این روزی که خیلی خوشایند است اگر خورشید غروب نکند افسردگی می آورد، پس شبی که در ادبیات ما نماد خفقان و ظلم و نماد و چیزهای بد است، گاهی می تواند نماد آرامش باشد، اما در ادبیات ما شب نماد خوبی نیست و بر آن اساس اگر شب نباشد روز به چشم نمی آید و اگر بی هنران نباشند، هنرمندان به چشم نمی آیند، اگر احمق ها نباشند، عاقل ها. در بحث آسیب تیاتری باید اشاره کنیم که تیاتر خصوصی در همه دنیا بر اساس مخاطبی که دارد، سوبسید دارد و کمک می گیرد، اما این جا با نوعی وادادگی مواجهیم، چون تیاترهای خصوصی به هیچ شکلی مورد حمایت قرار نمی گیرند. مواجهه دولت با تیاترهای خصوصی عمدتا به شکل نظارتی است. این که داستان یا دیالوگ با حتی اتفاق نمایشی به زعم آن ها حساسیت برانگیزی روی صحنه نرود. در این بین، ابتذال حضور همراه با آسایش و امنیت بیشتری دارد. این اتفاق به عینه در تیاتر و سینما و موسیقی مشاهده می شود.

شما درگیر ممیزی بودید یا نه؟ چون به نظر می رسد شما باید خیلی سانسور طی کرده باشید برای ترانه و موسیقی. معضل دیگری که وجود دارد، این است که وقتی می گوییم چرا فلان کار تراز نشد؟ جواب فقط این است که سانسور اجازه نمی دهد. بازی دو وجهی شده است و کاری که خوب نیست را می گویند نگذاشتند خوب باشد. بعضی اوقات هم واقعاً استعدادها از بین می رود. وقتی هنر آزاد نیست این اتفاقات هم می افتد.

صحرایی: بحث سانسور در سرزمین ما موضوعی تاریخی است و تنها به امروز برنمی گردد که حتی به دوره معاصر هم برنمی گردد و پیشینه ای بلند مدت دارد.

سنایی می گوید که در کنار رود گنگ شاعر بیشتر است، تا درباری؛ یعنی همه به دلیل سانسور مهاجرت کرده اند.

صحرایی: به نظر من سانسور بخشی است، که می گوید نگو و بخشیش این است که اتفاقاً می گوید فلان چیز را بگو. ما از زمان فردوسی دچار این اتفاق بوده ایم که در اواخر عمر مجبور می شود کاری کند که سلطان محمود غزنوی بپذیردش، تا شاهنامه باقی بماند و بعد هم از آن نسخه برداری شود. هر چه جلوتر می آییم در دوره سعدی و حافظ و تا همین دوره معاصر از سال 1300 تا 1357 به نوع خودش سانسور وجود داشته است. یکی از آهنگسازان مشهور قبل از انقلاب که اسمش را نمی آورم با ذکر خاطره ای برایم گفت:« برای فلان ترانه مشهور، من به شورای رادیو رفتم و گفتم وقتی این ترانه را آوردم آستین کوتاه تنم بود و حالا پالتو تنم است.» ما مردمانی هستیم که زیست همیشگی با این اتفاق داشته ایم که چه بگوییم و چه نگوییم. از وجه دیگر ما مردمان باهوشی بوده ایم ودر دل این تنگنا توانسته ایم به خلاقیت های خوبی برسیم. ما افتخار می کنیم به خلاقیتمان در محدودیت، اما اگر محدودیت نداشتیم احتمالاً خیلی خلاق تر بودیم. البته نمی دانم شاید هم اگر محدودیت ها نبود خلاقیت نداشتیم. از سویی ما مردمانی هستیم که از برخی تنگناهای تاریخی عبور نکرده ایم و هم چنان بعد از قرن ها در آن ها باقی مانده ایم.

شرفی: در پرده سخن گفتن را یاد گرفته ایم.

صحرایی: من در پایان باید بگویم که یکی از شانس های بزرگم یا می توانم بگویم بزرگ ترین شانسم در انجام این کار و روی صحنه رفتن این نمایش به دلیل حضور بازیگران خوب این نمایش بوده که سرآمدشان بهنام شرفی و نیکی مظفری هستند. اگربخواهم مجزا بگویم خانم نیکی مظفری به معنای واقعی تعریفی که از بازیگر توانا و حرفه ای وجود دارد را در همه زمینه ها از خود بروز داد و تلاشش در شکل دادن لحن و بیان و زبان بدن های مختلف و اتود زدن بی نظیر بود. امروز روی صحنه درخشش اش کاملاً مشخص است و نیازی نیست من بگویم که چه قدر بازیگر توانایی است. من از ابتدای تمرین تا حالا که روی صحنه هستیم مدام خوشحال بودم که این سه نقشی که کاملا با هم فرق دارند، را به ایشان سپرده ام. بهنام شرفی هم که نیازی نیست من بگویم، کارنامه او همانطور که شما اشاره کردید بسیار پربار است. شما هروقت با او مواجهه پیدا می کنید یک اتفاق شگفت انگیز را رقم می زند. در این کار هم همین طوربود.

تکرار می کنم در این اتفاق سه زبان بدن مختلف، سه بیان مختلف و طنز خیلی درست و تراژدی و اندوه خیلی درستی داشت. بهنام شرفی به معنای واقعی کلمه یک بازیگر بی نظیر و توانمد و خلاق است. من حتی پشت صحنه می بینم که هردو چه قدر دغدغه مند هستند؛ یعنی با وجود این که نقش را کاملاً در آورده اند و مسلط هستند باز هم هرشب برای هر اجرا دغدغه دارند. همین طوردر اجراها دو انسان شریف و اصیل و به معنای واقعی حرفه ای وهنرمند هستند. من فکر می کنم هرکسی در هر حوزه ای با این دو هنرمند کار کند، خیلی خوش شانس و خوشبخت است. اگرادیگر افراد دیگر گروه نیز این جا حضور داشتند درباره آن ها و توانایی های شان می گفتم. در کل، این خوشبختی را داشتم که با گروهی حرفه ای و توانمند همکاری کنم.

245245

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صحرایی: نقش پر رنگ موسیقی در نسل جوان؛ نگاه نسل Z به سینما و تیاتر متفاوت است/ شرفی: تیاتر مثل مادر است/ مظفری: ما با امید زنده ایم"، کلیک کنید.