سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان خارج از کتاب بوده است؟!

در گزارش دکتر نانو بخوانید؛

سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان خارج از کتاب بوده است؟!

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش در یک بخش خبری اعلام کرد که منابع آزمون های نهایی فقط کتاب های درسی است و دانش آموزان نگران نباشند؛ اما برخی از دانش آموزان پس از پایان اولین امتحان نهایی خود معترض بودند که چندین سوال طراحی شده در امتحانات نهایی خارج از کتاب درسی بوده است.

گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری دکتر نانو؛ برگزاری امتحانات نهایی با شهادت آیت الله رییسی و دیگر شهدای خدمت به تعویق افتاد؛ اما برنامه های جدید به سرعت تدوین شد و همان طور که شاهد حضور دانش آموزان در محل برگزاری امتحانات هستید، از پنجم خرداد مجدد آغاز شد. رییس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش در یک جلسه برخط با بررسی های انجام شده اعلام کرد که وضعیت حوزه های برگزاری امتحانی بسیار مطلوب بوده و دانش آموزان با کمترین مشکلی در جلسه امتحانات حضور یافتند.


باید شیوه مطالعه دانش آموزان در آزمون نهایی بازنگری شود

منابع امتحانات نهایی فقط کتاب های درسی است


با معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش چندی پیش درباره چگونگی برگزاری امتحانات نهایی گفت وگویی داشتیم. وی تمرکز دانش آموزان بر کتاب درسی را مهم تلقی کرد و گفت: میانگین نمرات دانش آموزان افزایش پیدا می کند و مهم ترین عامل افت تحصیلی دانش آموزان شیوه مطالعه است.

کتاب درسی در سراسر کشور مبنای تدریس معلمان است لذا نیازی نیست  دانش آموزان به کتابهای کمک آموزشی و یا موسسات کمک آموزشی و غیر کلاس درسی خود مراجعه کرده و یا معلم خصوصی بگیرند

همچنین کاظمی افت تحصیلی دانش آموزان را در سال گذشته ناشی از تغییر رویکرد در شیوه برگزاری آزمون دانست و ادامه داد: شیوه مطالعه دانش آموزان تاکنون هماهنگ با شیوه مطالعه در کنکور سراسری بود؛ اما طبیعتاً در شیوه مطالعه برای کنکور سراسری یادگیری عمیق شکل نمی گیرد و مطالعه مبتنی بر محفوظات، تکنیک ها و فرمول هاست و زمینه موفقیت دانش آموزان را فراهم می کند؛ لذا این شیوه در آزمون های نهایی جواب نمی دهد.

محسن زارعی، رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش در یک بخش خبری اعلام کرد که منابع آزمون های نهایی فقط کتاب های درسی است و دانش آموزان نگران نباشند؛ اما برخی از دانش آموزان پس از پایان اولین امتحان نهایی خود معترض بودند که چندین سوال طراحی شده در امتحانات نهایی خارج از کتاب درسی بوده است؛ اما همان طور که در بالا اشاره کردم رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در یک نشست خبری اظهار کرد که چارچوب طراحی سوال در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است؛ طراحی آزمون با استفاده از خزانه سوالات فقط برمبنای کتاب درسی انجام می شود. معلمانی همچون معلمان خودشان حضور دارند؛ چرا که کتاب درسی در سراسر کشور مبنای تدریس معلمان است لذا نیازی نیست  دانش آموزان به کتابهای کمک آموزشی و یا موسسات کمک آموزشی و غیر کلاس درسی خود مراجعه کرده و یا معلم خصوصی بگیرند.

نسیم، دانش آموز پایه دوازدهم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری درباره طراحی سوالات خارج از کتاب درسی، می گوید: امتحانات نهایی بسیار دشوار بود و چندین سوال خارج از کتاب درسی بود. امتحان دینی بسیار سختی را تجربه کردم و با وجود اینکه تمام کتاب را زیر و رو کرده بودم با یک سوال خارج از کتاب تحت عنوان اولین فرشته چه کسی بود، روبرو شدم و این نکته در هیچ قسمت از کتاب وجود نداشت.

همچنین یکشنبه 6 خرداد امتحانات هماهنگ کشوری پایه نهم برای درس علوم برگزار شد، اما دشواری سوالات ارایه شده نه تنها دانش آموزان، بلکه اینبار معلمان را هم شوکه کرد.

یکی از معلمان دروس علوم، اظهار کرد: سوالات امتحانات نهایی درس علوم نه تنها دانش آموزان را غافلگیر کرد، بلکه معلمان را نیز شوکه کرد. حداقل انتظار این بود که آموزش و پرورش نمونه ای از سوالات امتحانات کشوری را اسفند برای معلمان پایه نهم ارسال می کرد، تا آنها با طرز تفکر طراحان سوال آشنا شوند و دانش آموزان را هم در این مسیر آماده کنند.

محسن زارعی در پاسخ به این پرسش که معلمان علوم پایه نهم می گویند، نمونه سوالات برای آشنایی آنها با شیوه طراحی سوالات در اختیارشان قرار نگرفته بود، گفت: طراحی سوالات در چارچوب کتاب درسی صورت گرفته و دوره آموزشی آشنایی با آزمون های عملکردی برای همکاران گرامی گروه ها و راهبران آموزشی برگزار شده است.

وی ادامه داد: معلمان در سراسر کشور مبتنی بر اهداف برنامه درسی و محتوای کتاب  به دنبال ارتقا شایستگی دانش آموزان هستند که ارزشیابی آزمون عملکردی برای تشخیص میزان دستیابی دانش آموزان به شایستگی ها از ضروریات تحقق اهداف برنامه درسی است که متاسفانه سال ها به فراموشی سپرده شده بود.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا سوالات تحلیل هم می شوند تا اگر سوالی دارای اشکال بود، شناسایی و حذف شود، افزود: سال گذشته در امتحانات نهایی پایه دوازدهم تمام سوالات تحلیل شد و نتایج تحلیل تا سطح مدارس در اختیار دبیران قرار گرفت و در نوبت جاری نیز در اختیار طراحان سوال قرار گرفت همچنین گروه های آموزشی، سوالات طراحی شده را بررسی و اگر تشخیص داده شود سوالی اشکال دارد، در راهنمای تصحیح ذکر خواهد شد.

سارا، دانش آموز پایه یازدهم از مدرسه تیزهوشان نیز همین نظر را داشتند و می گفتند که سوالات بسیار سخت طراحی شده بود؛ اما مسیولان وزارت آموزش و پرورش نیز پیش از این بارها اعلام کرده بودند که جای هیچ گونه نگرانی در طراحی سوالات و فرآیند برگزاری امتحانات نهایی وجود ندارد. دانش آموزان باید کتاب درسی خود را دقیق بخوانند تا بتوانند به تمام سوالات پاسخ دهند.

بازی با روان دانش آموزان؛ سوالات خارج از کتاب طرح شد/ چگونه از فرسایش روانی در امتحانات نهایی جلوگیری کنیم؟

بنای طراحی سوالات آزمون های نهایی صرفاً کتاب درسی است

اما زارعی با تاکید بر اینکه ضمانت می کنم مبنای طراحی سوالات آزمون های نهایی صرفاً کتاب درسی است، ادامه داد: لذا نیازی برای استفاده از کتب کمک درسی و یا موسسات کمک آموزشی نیست؛ به دانش آموزان توصیه کرد به جای آنکه صرفاً به کلیدواژه های مهم و نکات مهم کتاب را بخوانند، مفاهیم کتاب را خوب یاد بگیرند چرا که در آزمون نهایی یادگیری و فهم دانش آموز مبنای سوال و ارزشیابی قرار می گیرد.

زارعی گفت: اگر دانش آموزی مطالب کتاب را خوب بیاموزد، به راحتی از پس سوالات نهایی برخواهد آمد. این در حالیست که سوالات در سطح کتاب درسی و رده سنی دانش آموزان طراحی می شود. در ادامه درباره تاثیر فرسودگی روانی بر سلامت روان و عملکرد تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی گزارشی تهیه کردیم که در ادامه قابل مشاهده است.

امتحانات نهایی دقیق ترین سطح دانش آموزان از شرکت در کلاس های درسی را مشخص می کند؛ لذا برای دانش آموزان حیاتی است، زیرا فرصتی برای یادگیری مهارت در زمینه تحصیلی برای دانش آموز ایجاد می کند.

امتحانات نهایی این روزها با توجه به اهمیت روزافزون به یک عامل مهم برای ایجاد استرس در بین خانواده ها و دانش آموزان تبدیل شده است و با فرارسیدن امتحانات نهایی ممکن است دانش آموزان احساس خستگی کنند و دچار فرسودگی ذهنی شوند؛ اما باید بدانند که تنها نیستند و این خستگی مفرط در بین دانش آموزان یک مسیله مبرم است که می تواند به طرز قابل توجهی بر سلامت روان و عملکرد تحصیلی تاثیر بگذارد.

بررسی امتحانات از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی

پای امتحانات نهایی به شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی کشانده شد و ایمان افتخاری دبیر ستاد علم، فناوری و نوآوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته توسط وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری هرچه بهتر آزمون های نهایی در سه مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم، و تاکید بر دستاوردهای توجه بیشتر به امتحانات مستمر دوران تحصیل در اعتلای تعلیم و تربیت چند بعدی و همه جانبه دانش آموزان، مقرر شد ستاد علم، فناوری و نوآوری کمیته ای به منظور بررسی خلاهای احتمالی موجود در خصوص برگزاری آزمون های نهایی تشکیل و گزارش این کمیته در این جلسه ارایه شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان خارج از کتاب بوده است؟!" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان خارج از کتاب بوده است؟!"، کلیک کنید.