سفر دبیرکل جهاد اسلامی به قاهره با هدف رایزنی درباره جنگ غزه

سفر دبیرکل جهاد اسلامی به قاهره با هدف رایزنی درباره جنگ غزه

یک منبع مسوول در جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد که دبیرکل این جنبش و معاون وی بامداد چهارشنبه به منظور رایزنی درخصوص پرونده جنگ غزه راهی قاهره شدند.

به گزارش دکتر نانو، این منبع مسوول در جنبش جهاد اسلامی که ترجیح داد نام خود را فاش نشود، خاطرنشان کرد که زیاد النخاله، دبیرکل این جنبش و محمد الهندی، معاون وی به منظور دیدار و رایزنی با مقامات مصری درخصوص موضوع جنگ غزه به قاهره سفر کرده اند.

براساس گزارش العربی الجدید، این سفر در سایه تلاش های میانجی گران برای پیشبرد اجرای طرح پیشنهادی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا برای آتش بس میان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و رژیم صهیونیستی انجام شده است.

پیشتر وبگاه آکسیوس به نقل از مقامات ارشد آمریکایی، از سفر «ویلیام برنز» رییس سیا به دوحه، در (روز سه شنبه، 15 خرداد) خبر داد.

این مقامات آمریکایی همچنین اعلام کردند که «برت مک گورک» مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه امروز (چهارشنبه) راهی قاهره می شود.

طبق گزارش آکسیوس، برنز و مک گورک با هدف تحت فشار قرار دادن هر 2 طرف به منظور پذیرش توافق آتش بس راهی منطقه می شوند.

رییس جمهور آمریکا شامگاه جمعه 11 خرداد گفت، رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش بس و تبادل اسرا ارایه کرده و در صورت حصول توافق بر سر این طرح جدید، آمریکا پایبندی تل آویو به مفاد این طرح را تضمین خواهد کرد.

بایدن گفت: «اسراییل یک پیشنهاد جامع ارایه داده است. این یک نقشه راه است که به آتش بس پایدار و آزادسازی تمامی اسرا منجر خواهد شد. این پیشنهاد از طریق قطر به حماس تحویل داده شده است.»

پیشتر اسامه حمدان، از رهبران ارشد جنبش حماس درباره پیشنهاد جو بایدن درباره توافق آتش بس در نوار غزه نیز گفت: رژیم اشغالگر فقط خواهان یک مرحله است که طی آن اسیران خود را تحویل بگیرد و سپس جنگ را از سر بگیرد. اسراییل به توقف جنگ و عقب نشینی از غزه پاسخ نمی دهد و با اصول تعیین شده توسط بایدن موافق نیست و به همین دلیل، بدون موضع صریح اسراییل درباره توقف دایم جنگ و خروج از غزه، توافقی حاصل نخواهد شد.

اسامه حمدان در ادامه تاکید کرد: ما نمی توانیم با توافقی موافقت کنیم که آتش بس پایدار را تضمین نمی کند. ما منتظر موضع صریح اسراییل درباره آتش بس پایدار و خروج از غزه هستیم.

پایان خبر دکتر نانو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سفر دبیرکل جهاد اسلامی به قاهره با هدف رایزنی درباره جنگ غزه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سفر دبیرکل جهاد اسلامی به قاهره با هدف رایزنی درباره جنگ غزه"، کلیک کنید.