سرنوشت عجیب عابربانک های فوتبالی؛ باشگاه داری در زندان!

به گزارش خبرگزاری دکتر نانو؛لغو حکم اعدام بابک زنجانی و رسانه ای شدن حکم شهره موسوی باعث شده تا دوباره باشگاه داران سابقی که هم اکنون در زندان حضور دارند، مورد توجه قرار بگیرند. چهره های متمولی که با انگیزه های متفاوت وارد فوتبال و عرصه باشگاه داری شدند و تقریبا همه آن ها هم ناکام ماندند.

به گزارش فوتبال 360، زندان اوین به مقصد این چهره های مطرح تبدیل شده است؛ به گونه ای که خیلی ها خصوصی شدن باشگاه ها را در فوتبال ایران یک پروژه شکست خورده بدانند. فوتبال البته دلیل محکوم شدن هیچ کدام از این چهره ها نبوده و فعالیت های اقتصادی شان آن ها را روانه اوین کرد. در ادامه این گزارش مروری داریم به مهم ترین چهره هایی که مسیر فوتبال تا زندان را طی کردند.

حسین هدایتی

سرنوشت عجیب عابربانک های فوتبالی؛ باشگاه داری در زندان!

حسین هدایتی یکی از معروف ترین افراد متمولی بود که وارد عرصه فوتبال شد. او با حضور در هیات مدیره پرسپولیس به شهرت رسید و سپس با تاسیس باشگاه استیل آذین به فعالیتش در فوتبال ادامه داد. استیل آذین و هدایتی اما هیچ کدام پایانی مطلوبی در فوتبال نداشتند. هدایتی در گهر درود و ملوان بندرانزلی هم فعالیت کرد و رسانه ها به دلیل سرمایه گذاری این چهره اقتصادی در فوتبال به او لقب «عابربانک» داده بودند.

سرنوشت عجیب عابربانک های فوتبالی؛ باشگاه داری در زندان!

هدایتی حدود دو دهه، میلیاردها تومان در فوتبال خرج کرد. هزینه کردن در باشگاه های مختلف، کمک به پرسپولیس برای خرید بازیکن، کمک به تیم های ملی فوتبال و کشتی از جمله اقدامات این فرد پرسپولیسی بود. او که در بین هواداران پرسپولیس چهره محبوبی شده بود، برای خرید پرسپولیس هم خیز برداشت اما به دلیل اینکه بدهکار بانکی بود، اهلیتش تایید نشد. خیلی ها در اوایل و اواسط دهه نود از اقدامات هدایتی در ورزش تمجید می کردند، اما اخبار بدهکار بودن او به تدریج در رسانه ها منتشر شد. باشگاه استیل آذین هم در آن سال ها منحل شده بود و حضور هدایتی در عرصه ورزش بیشتر به کمک کردنش هایش به باشگاه پرسپولیس، تیم ملی و مواردی اینگونه محدود می شد.

مالک سابق باشگاه استیل آذین در سال 1397 بازداشت شد. سخنگوی قوه قضاییه پس از برگزاری جلسات محاکمه در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1398 حکم او را این گونه اعلام کرد: «حسین هدایتی به جرم اخلال در نظام اقتصادی به 20 سال حبس، محرومیت دایم از به کارگیری در خدمات دولتی و رد مال معادل 488 میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه و به تحمل 74 ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شد».

چند ماهی است که اخباری مبنی بر پایان حبس هدایتی به گوش می رسد، قوه قضاییه اما اسفندماه 1402 اعلام کرد این چهره اقتصادی-ورزشی آزاد نشده است.

بابک زنجانی

سرنوشت عجیب عابربانک های فوتبالی؛ باشگاه داری در زندان!

بابک زنجانی یکی از معروف ترین میلیاردرهایی بود که وارد فوتبال شد و شاید هم پول دارترین. هنگامی که در سال 1391 باشگاه راه آهن به یک شرکت هواپیمایی فروخته شد، نام بابک زنجانی هم بر سر زبان ها افتاد؛ به ویژه زمانی که عکس او در کنار علی دایی (سرمربی وقت راه آهن) در فضای مجازی منتشر شد. بابک زنجانی هر روز معروف تر می شد و حتی برای خرید پرسپولیس هم خیز برداشت. هم زمان اخباری درباره بدهکار بودن او منتشر می شد. سرانجام در 9 دی 1392 این بدهکار نفتی دستگیر شد، باشگاه راه آهن هم در سراشیبی نابودی قرار گرفت.

محسنی اژه ای (سخنگوی وقت قوه قضاییه) روز یکشنبه 16 اسفند 1394 اعلام کرد که دادگاه بدوی بابک زنجانی را به اعدام محکوم کرده است. حکم اعدام مالک راه آهن 9 ماه بعد تایید شد. در 8 سال گذشته اخبار مختلفی درباره اجرای حکم زنجانی، برگرداندن اموال و آزادی اش منتشر شد؛ سرانجام امروز (11 اردیبهشت) سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که حکم اعدام بابک زنجانی نقض و به 20 سال زندان تبدیل شد.

شهره موسوی

سرنوشت عجیب عابربانک های فوتبالی؛ باشگاه داری در زندان!

آخرین فردی که از فوتبال به زندان منتقل شد، شهره موسوی مالک باشگاه بادران است. موسوی هم زمان با حضور در بادران، به عنوان نایب رییس فدراسیون فوتبال هم فعالیت می کرد اما در فروردین 1401 خبر بازداشت او منتشر شد. حتی عنوان شد که او از زندان به صورت آنلاین در جلسات هیات رییسه فدراسیون فوتبال شرکت می کرد. رییس کل دادگستری استان تهران 28 فروردین ماه 1403 درباره حکم شهره موسوی اطلاع رسانی کرد. بنا بر اعلام این مقام قضایی شهره موسوی به 10 سال حبس، رد مال و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده است. باشگاه بادران هم با اتفاقاتی که برای موسوی رخ داد به سرنوشت استیل آذین و راه آهن دچار شد.

مالکان دیگر باشگاه ها

افرادی دیگری هم بودند که به غیر از سه چهره بالا در فوتبال باشگاه داری کردند و کارشان به حبس و حتی بالاتر از حبس هم کشیده شد. در این میان می توان به محسن پهلوان (پدیده خراسان)، شهرام قویدل (داماش گیلان) و مهدی زمان (ابومسلم) اشاره کرد که به حبس محکوم شدند. امیرمنصور آریا (مه آفرید امیرخسروی) در پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی بانک صادرات اعدام شد؛ مالکیت شاهین بوشهر و داماش در برهه ای برعهده شرکت امیرمنصور آریا بود. در مقاطعی هم خبر بازداشت موقت فرهاد حمیداوی، مالک سابق شهرخودرو مشهد و فرمان کریمی، مالک سابق شیرین فراز کرمانشاه منتشر شد. علی شفیع زاده مالک سابق باشگاه استقلال اهواز هم بنا بر گفته خودش به دلایلی اجازه ورود به کشور را ندارد.

258 258

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرنوشت عجیب عابربانک های فوتبالی؛ باشگاه داری در زندان!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرنوشت عجیب عابربانک های فوتبالی؛ باشگاه داری در زندان!"، کلیک کنید.