رشد اعتبارات هزینه ای عمومی دستگاه های فرهنگی متناسب با ماموریت های آنها بوده است

مرکز روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به گزارش منتشر شده در یک پایگاه خبری اعلام کرد که رشد اعتبارات هزینه ای عمومی دستگاه های فرهنگی متناسب با ماموریت های آنها و مانند سایر دستگاه های اجرایی بین 13 تا 38 درصد بوده است.

به گزارش دکتر نانو به نقل از مرکز روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، طی روزهای گذشته، یک پایگاه خبری در گزارشی تصویری با عنوان «تماشا کنید: ریاضت برای مردم/ ولخرجی دولت در اختصاص به نهادهای غیر پاسخگو»، سعی در القای پیامی غیر واقعی در خصوص رشد بودجه دستگاه های فرهنگی داشته است. درخصوص این گزارش نکات زیر قابل توجه است:

1- برخی از ارقام ارایه شده در گزارش نادرست است؛ مانند بنیاد سعدی که اعتبار اضافه شده آن 34 میلیارد عنوان شده، در حالی که 12,5 میلیارد تومان بوده است و یا بودجه اضافه شده موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) حتی با احتساب اعتبارات بند (ب) تبصره 13 قانون بودجه، 165 میلیارد تومان بوده که 296 میلیارد تومان عنوان شده است. همچنین اعتبارات اضافه شده مورد اشاره در گزارش برای شورای عالی حوزه های علمیه و شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران، سازمان تبلیغات اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه نیز غیر واقعی است.

2- رشد اعتبارات بودجه عمومی جدول (7) دستگاه های اجرایی که در گزارش یاد شده به آنها اشاره شده به شرح جدول ذیل است.

رشد اعتبارات هزینه ای عمومی دستگاه های فرهنگی متناسب با ماموریت های آنها بوده است

همان طور که در جدول نیز قابل مشاهده است، رشد اعتبارات هزینه ای عمومی دستگاه های فرهنگی متناسب با ماموریت های آنها و مانند سایر دستگاه های اجرایی بین 13 تا 38 درصد بوده است.

درآمد اختصاصی دستگاه های فرهنگی برای اولین بار در جداول بودجه اضافه شده است.

3- درآمد اختصاصی دستگاه های فرهنگی برای اولین بار در جداول بودجه اضافه شده است که علت آن حکم بند (ب) تبصره (13) قانون بودجه سال 1403 کل کشور است که بر اساس آن یک درصد (1 درصد) از هزینه های شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت به موجب هم افزایی و ارتقای فعالیت ها و تولیدات فرهنگی، هنری و ورزشی از قبیل موضوعات قرآنی، ازدواج و خانواده، جوانی جمعیت، توانمندسازی بانوان و آسیب زدایی از زنان و خانواده تخصیص یافته است. 

4- همچنین با توجه به اینکه کمک بودجه ای دولت به موسسات و نهادهای فرهنگی از طریق دستگاه های اجرایی اصلی است، بخش قابل توجهی از اعتبار در نظر گرفته شده ذیل دستگاه های اجرایی یاد شده به منظور کمک به موسسات و نهادهای مذکور بوده که در گزارش یاد شده به صورت نادرست به سرجمع اعتبارات دستگاه های اجرایی اضافه شده است. به عنوان نمونه هزار میلیارد تومان از اعتبار پیش بینی شده برای سازمان تبلیغات اسلامی از محل اعتبار بند (ب) تبصره (13) لایحه بودجه سال جاری مربوط به صندوق توسعه قرآنی  و برای گسترش فعالیت های حفظ موضوعی قرآن کریم و تقویت فعالیت های موسسات قرآنی کشور بوده که (بر اساس برنامه های ارایه شده) در اختیار آن صندوق قرار خواهد گرفت و جزء اعتبارات سازمان تبلیغات اسلامی نیست.  

پایان خبر دکتر نانو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد اعتبارات هزینه ای عمومی دستگاه های فرهنگی متناسب با ماموریت های آنها بوده است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد اعتبارات هزینه ای عمومی دستگاه های فرهنگی متناسب با ماموریت های آنها بوده است"، کلیک کنید.