خبر مهم رییس سازمان برنامه برای بازنشستگان/ زمان اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد

خبر مهم رییس سازمان برنامه برای بازنشستگان/ زمان اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد

به گزارش خبرگزاری دکتر نانو، داوود منظور رییس سازمان برنامه و بودجه امروز در نشست خبری اظهار کرد: مساله تامین مالی در اقتصاد پیش نیاز توسعه و رشد اقتصادی محسوب می شود. طی 3 سال گذشته وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تلاش کردن تا فرایند تامین مالی کوتاه مدت را تسهیل و تسریع بخشند که یکی از این گزینه ها اوراق گام بود. امسال نیز اوراق گام به عنوان مهم ترین گزینه برای تامین مالی محسوب می شود و متناسب با استقبال متقاضیان در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تامین مالی پروژه ها از طریق فکتورینگ، تصریح کرد: «اوراق گام» یکی از گزینه های تامین مالی زنجیره تولید بوده که موضوع فکتورینگ مربوط به مطالبات قرار دادی است و فرایند مربوط به اجرای آن، بین سه دستگاه ذکر شده توافق شده و دستورالعمل آن موجود است؛ البته ناگفته نماند، شیوه فکتورینگ در اجرای پروژه های عمرانی در نظر گرفته خواهد شد.

وی در خصوص افزایش بودجه فرهنگی کشور گفت: دولت سیزدهم به موضوع توسعه فرهنگ توجه ویژه ای داشته و در سال گذشته تبصره ای در قانون بودجه قرار گرفت که بنا شد درصدی از درآمد بانک و دستگاه های اجرایی صرف امور مربوط به توسعه فرهنگی شود اما به دلیل اینکه در حکم قانون به صورت الزام آور ذکر نشده بود، متاسفانه شاهد اتفاقی در این خصوص نبودیم اما به هر حال 30 هزار میلیارد بودجه برای توسعه فرهنگی در نظر گرفته شده است.

صدور احکام همسان سازی حقوق بازنشستگان؛ به زودی

منظور در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان افزود: حقوق یک بخشی از بازنشستگان توسط صندوق های دولتی و بخشی دیگر توسط صندوق های غیر دولتی پرداخت می شود. در قانون برنامه توسعه هفتم برای بخش های دولتی بودجه ای در نظر گرفتیم تا به صورت مداوم و بدون خلل حقوق پرداخت شود؛ به طوری که در سال اول 40 درصد و در دو سال بعد هم 60 درصد اجرایی شود که منابع آن در قانون بودجه امسال دیده شده است.

معاون رییس جمهور افزود: در بودجه امسال یک درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه کردیم تا از این محل 50 هزار میلیارد تومان به حقوق بازنشستگان اختصاص پیدا کند.

منظور تاکید کرد: با ابلاغ قانون بودجه در حال تنظیم احکام حقوقی بازنشستگان هستیم و جلسات با صندوق های بازنشستگی شروع شده که در روزهای آینده تکمیل خواهد شد. مقدمات اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام می دهند و از ابتدای سال اجرایی خواهد شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد بازنشستگان تامین اجتماعی هم گفت: تامین اجتماعی در ارتباط با صدور احکام همسان سازی اقدام می کند و در قانون بودجه پیش بینی شده که دولت 130 هزار میلیارد تومان از بدهی خودش را به تامین اجتماعی پرداخت کند تا این موضوع اجرایی شود که در حال برگزاری جلسات هستیم تا نحوه پرداخت به این مبلغ نهایی شود.

معوقات پرداخت می شود

منظور همچنین تصریح کرد: برای بازنشستگان تامین اجتماعی نیز همسان سازی انجام می شود، البته با توجه به اینکه ممکن است منابع قابل توجهی نیاز باشد، در قانون بودجه پیش بینی شد تا 130 همت از بدهی های قبلی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود.

امسال کسری بودجه نخواهیم داشت

وی در ادامه اظهار کرد: زمانی که رشد بودجه را غیر واقعی بینیم قطعاً برخی از اهداف تحقق پیدا نمی کند، اما امسال دولت تلاش کرد منابع را واقعی ببیند و بر اساس پیش بینی ها کسری بودجه نخواهیم داشت زیرا منابع ما پایدار و حدود 23 درصد بودجه عمومی رشد داشته که در برخی سال ها این رشد به بیش از 50 درصد رسیده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: دولت از کسری بودجه پنهان اجتناب کرده است، منابع واگذاری شر کت های دولتی نصف شده و منابع حاصل از مواد سازی نیز پنجاه درصد کاهش یافت تا منابع موهومی در بودجه وارد نشود.

عملکرد منابع هدفمندی یارانه 90 درصد است

منظور در خصوص بودجه هدفمندی یارانه ها هم گفت: بر اساس آنچه که به عنوان جدول 8 پیش بینی کردیم، انتظار می رود بودجه هدفمندی تحقق یابد؛ زیرا سال گذشته طبق پیش بینی ها، عدد مربوط به بند هدفمندی تحقق پیدا کرد و امسال نیز مطابق با برنامه ریزی های مربوط به فروش نفت این بودجه تحقق می یابد. البته دولت دایماً در حال بررسی وضعیت بودجه است.

وی تصریح کرد: عملکرد منابع هدفمندی یارانه بالغ بر 90 درصد بوده است. این منابع عمدتاً از محل صادرات گاز و فرآورده های نفتی تامین خواهد شد و بر این اساس امسال نگرانی چندانی در این بخش نخواهیم داشت. البته باید یادآوری کنم در جهت جلوگیری از قاچاق و مدیریت مصرف یک سامانه در مورد توزیع سوخت گازوییل ایجاد شده تا تخصیص سوخت بر اساس پیمایش انجام شود. 13 طرح غیر قیمتی در حوزه سوخت در شورای اقتصاد تصویب شده است. بازار بهینه سازی انرژی یکی از این مصوبات است که کمک می کند منابع مازاد انرژی آزاد و در اختیار حوزه صادرات جهت کمک به تامین حداکثری منابع هدفمندی یارانه ها قرار گیرد.

تخصیص 400 همت برای دو هزار پروژه عمرانی

وی در خصوص اتمام پروژه های عمرانی دولت های پیشین در دولت سیزدهم، گفت: از ابتدای دولت سیزدهم به ترتیب 142، 288 و 309 هزار میلیارد تومان به پروژه های عمرانی تخصیص داده شد که 400 هزار میلیارد تومان بودجه برای دو هزار پروژه عمرانی (کوچک و بزرگ) تحقق یافته نیز اختصاص دادیم؛ به طور مثال آزادراه شیراز – اصفهان اصفهان-شیراز و سد «قیزقلعه سی» پس از دو دهه یا انتقال آب به دریاچه ارومیه که باعث احیای مجدد آن پس از 8 سال از جمله پروژه هایی بود که در دولت سیزدهم به اتمام رسید.

سهم نفت در بودجه 20 درصد است

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: امسال سهم نفت در بودجه کشور کاهش داشته به طوری که کل سهم نفت در بودجه 20 درصد است که این موضوع گام بزرگی در خصوص نفت زدایی در بودجه به شمار می رود. انتظار می رود درآمد حاصل از فروش نفت در راستای توسعه کشور هزینه شود.

منظور افزود: با توجه به میزان صادرات نفتی که پیش بینی کردیم، سهم دولت از صادرات نفت حدود 580 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده ایم و فکر می کنیم صادرات نفت بتواند پاسخگوی نیازهای کشور باشد.

وی ادامه داد: این نکته را باید متذکر شوم که هر بشکه نفت هم اکنون بیش از 71 دلار قیمت داشته که بیش از پیش بینی اولیه قیمت نفت در بودجه سال 1403 است.

اختصاص بودجه 7 همتی برای شرکت های دانش بنیان

منظور در ادامه اظهار کرد: برای نخستین بار هفت هزار میلیارد تومان بودجه برای شرکت های دانش بنیان در راستای جهش دانش کشور در نظر گرفته شده است. در برنامه توسعه هفتم بی شک شاهد تحولات چشمگیر در تمام زمینه های موجود خواهیم بود و انتظار می رود موارد باقی مانده از بودجه طی روزهای آینده در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شود.

روی منابع اصلاح معافیت مالیاتی حساب نکرده بودیم

معاون رییس جمهور در خصوص دلایل عقب نشینی سازمان برنامه از سقف معافیت های مالیاتی (تا 500 میلیارد تومان) که در بند س تبصره 6 بودجه سال 1403 آمده بود، گفت: شرکت هایی که قصد سرمایه گذاری می کنند بر حسب محاسبات و معافیت های مالیاتی که در قانون پیش بینی شده، محاسبات خود را انجام می دهند. ما نمی توانیم با یک تصمیم یکباره این محاسبات را بر هم بزنیم. همانطور که دیدید، یکی از دلایل ریزش بورس همین بند س تبصره 6 بود که معافیت ها یکباره لغو شد. این بند توسط نمایندگان مجلس در بودجه گنجانده شده بود که توسط خود آنها نیز لغو شد.

وی ادامه داد: ما از ابتدای روی منابع بند س تبصره 6 حساب نکرده بودیم و این تصمیم از ابتدا اشتباه بوده است. همچنین منابعی که روی آن حساب کردیم سایر منابع مالیاتی است که در گذشته وجود داشته است. ما اقداماتی یکباره که نظم و ذهنیت سرمایه گذاران رو برهم بزند، نمی پذیریم و خرسندیم که نمایندگان این بند را اصلاح کردند. توجه کنید که ما روی منابع مالی این مصوبه حساب نکرده ایم و جز منابع ما نبود که حالا بگوییم آن را از دست داده ایم.

تمرکز بر راهکارهای «غیرقیمتی» برای کنترل مصرف سوخت

منظور همچنین گفت: دولت تلاش کرد تا با صرفه جویی مصارف انرژی، منابع نفت و گاز را افزایش دهد؛ برای نمونه، سامانه ای طراحی کرده ایم تا نفت و گاز را بر اساس پیمایش به مصارف حمل و نقل تخصیص دهیم. این موارد به کاهش مصرف و جلوگیری از قاچاق کمک می کند تا در مقابل بتوانیم میزان صادرات را افزایش دهیم.

وی افزود: برای کنترل مصرف، تمرکز ما بر راهکارهای غیرقیمتی است، در همین جهت راه اندازی بازار بهینه سازی انرژی نیز کمک خواهد کرد تا از منابع انرژی استفاده بهتری صورت دهیم.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خبر مهم رییس سازمان برنامه برای بازنشستگان/ زمان اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خبر مهم رییس سازمان برنامه برای بازنشستگان/ زمان اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد"، کلیک کنید.