تصویر روز ناسا: ملاقات دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!

به گزارش دکتر نانو، در این تصویر از کارلوس کاسادو می توانید ملاقات سه شیء درخشان سماوی را در کنار عضو کم نور دیگری از منظومه شمسی ببینید. آشناترین آن ها، ماه، قمر طبیعی زمین است که هلال جوان آن در کنار پدیده زمین تاب دیده می شود. زمین تاب به بازتاب آفتاب از سطح زمین گفته می شود که بخش های تاریک قرص ماه را روشن می کند و سبب می شود بتوانید طرح کامل قرص ماه را تشخیص دهید.

سیاره مشتری، بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی است که به لطف ابعاد عظیمش از فاصله حدود 700 میلیون کیلومتری زمین با این روشنایی دیده می شود. جالب تر اینکه سیاره اورانوس هم در این تصویر حضور دارد، منتها تشخیص دادن آن با چشم غیرمسلح جز برای افراد آشنا با آسمان شب، امکان پذیر نیست.

تصویر روز ناسا: ملاقات دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!

و اما مهمان اصلی این تصویر، دنباله دار تناوبی 12 با نام اختصاصی «پانز-بروکس» است که زیر ماه دیده می شود و دو دنباله زیبا از آن خارج شده است، یکی دنباله گردوغبار زردرنگ و دیگری دنباله یونی چشم نوازی که به سمت بالا کشیده شده. دنباله دار پانز-بروکس هفته گذشته از نزدیک ترین فاصله مداری خود با خورشید (حضیض مداری) گذشت و با دور شدن از خورشید و بازگشت به نواحی خارجی منظومه، کم نورتر می شود. این دنباله دار را این شب ها می توان در نیمکره جنوبی آسمان مشاهده کرد.

دنباله دارها توده هایی چندکیلومتری از یخ کثیف و گردوغبار هستند که از دوران شکل گیری منظومه شمسی در 4٫5 میلیارد سال پیش، تقریبا دست نخورده باقی مانده اند؛ ازاین رو بررسی این اجرام می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد ترکیب اولیه سحابی زاینده خورشید و منظومه شمسی و ویژگی های آن دوران در اختیار ما بگذارد.

این تصویر زیبا، ترکیبی از چندین عکس متوالی است که «کارلوس کاسادو) آن ها را با یک دوربین و در مکان ثابتی در نزدیکی روستای Llers در استان Girona اسپانیا گرفته است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: خوان کارلوس کاسادو (زمین پرستاره، جهان در شب TWAN). برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: ملاقات دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: ملاقات دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!"، کلیک کنید.