تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!

به گزارش دکتر نانو، چشم اندازی که می بینید، پرتره رنگارنگی را از این ابر درون کهکشانی به نمایش می گذارد که سرشار از گازهای درخشان و ابرهای غبار پنهان است. این سحابی ستاره زا که در صورت فلکی «ذات الکرسی» در نزدیکی قطب شمال آسمان واقع شده، 70 سال نوری وسعت دارد و جزء سحابی های ستاره زا دسته بندی می شود. در جای جای این سحابی، پیش ستارگانی آرمیده اند تا طی چند صدهزار تا چند میلیون سال آینده، روشن شوند.

رنگ های این سحابی بر اساس پالت رنگ تلسکوپ فضایی هابل تنظیم شده و برای نقشه برداری انتشار باند باریک پرتوهای گسیل شده از اتم های اکسیژن، هیدروژن و گوگرد، به ترتیب با رنگ های آبی، سبز و قرمز هماهنگ شده است. به بیان دیگر رنگ آبی نشان گر اتم های اکسیژن، سبز نشان دهنده هیدروژن و قرمز بیانگر گوگرد است.

سحابی کله ماهی در فاصله نه چندان دوری از خوشه دوقلوی برساوش، «خی» و «اچ» واقع شده و در مجاورت سحابی قلب(IC 1805) قرار گرفته است. این دو سحابی، بخشی از مجموعه مناطق ستاره زا در آن بخش از نوار راه شیری به شمار می روند که در لبه ابر مولکولی بزرگی واقع شده اند. سحابی بزرگ تر ستاره زا که اندکی بیشتر از 6000 سال نوری با ما فاصله دارد، در امتداد بازوی مارپیچی برساوش (یکی از بازوهای مهم کهکشان راه شیری) می چرخد.

تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!

اعتبار تصویر و حق چاپ: روبرتو کلمباری و مایورو ناردوزی. برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصور روز ناسا: سحابی کله ماهی!"، کلیک کنید.