تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی درچهارمحال وبختیاری

تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی درچهارمحال وبختیاری

فریدون فعالی روز دوشنبه در آیین اهدای احکام رییس، نایب‌رییس و هشت عضو دیگر انجمن خیرین میراث‌فرهنگی چهارمحال و بختیاری با تبیین سیاست‌ها و برنامه‌های انجمن خیرین میراث‌فرهنگی در ایران تاکید کرد: این انجمن یک سازمان مردم‌نهاد، غیرسیاسی و غیردولتی است که در حوزه میراث‌فرهنگی فعالیت می‌کند.

وی افزود: ایجاد زمینه مشارکت خیرین میراث‌فرهنگی در داخل و خارج کشور با هدف جلب مشارکت و جذب سرمایه‌های مادی و معنوی برای حفظ، مرمت و احیای بناها و محوطه‌ها، بافت‌های تاریخی و فرهنگی میراث‌طبیعی ثبت شده، مشارکت در موزه‌ها، پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور و موارد مشابه از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی این انجمن در سطح ملی به‌شمار می‌رود.

فعالی تصریح کرد: انجمن خیرین میراث‌فرهنگی کشور برای جذب منابع به‌منظور مرمت آثار و بناهای تاریخی کمک می‌کنند.

وی یادآور شد: بهره‌مندی از توان و تجربه‌های فنی و مشاوره‌های خیرین صاحب‌نظر و شاخص در حوزه میراث‌فرهنگی، ‌ فراهم‌سازی زمینه دریافت منابع مالی یا اهدای اموال منقول و غیرمنقول در اختیار دوست‌دار میراث‌فرهنگی، ‌ تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از خیرین و معرفی توانمندی‌های آنان و همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی در دستور کار قرار دارد.

مشاور قائم‌مقام وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و دبیر انجمن خیرین میراث‌فرهنگی کشور اظهار داشت: اموال منقول و غیرمنقول نیازمند مرمت، احیاء، ‌ حفظ و نگهداری میراث‌فرهنگی ناملموس در خطر و نیازمند پاسداری فوری، تامین هزینه‌های مرمت و بازپیرایی بناها و محوطه‌ها و مشارکت در تعیین حرایم آثار تاریخی و اقدامات پاسداری از میراث‌فرهنگی و ملموس و ناملموس هست.

وی گفت: احکام بقیه انجمن‌های خیرین میراث‌فرهنگی کشور در سایر استان‌ها تا نیمه نخست مردادماه سال‌جاری داده می شود.

فعالی تاکید کرد: انجمن بازوی اجرایی مدیران در سازمان‌های دولتی در مرمت بناهای تاریخی بوده که اقدامی با ارزش و تاثیرگذار در حوزه فرهنگی است.

گفتنی است، تاکنون ۷۹۱ اثر میراث‌ فرهنگی ملموس و ناملموس از چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از این تعداد ۶۹۸ اثر جزو میراث‌فرهنگی ملموس و ۹۳ اثر مربوط به میراث‌فرهنگی ناملموس است.

از مجموع آثار میراث‌فرهنگی ملموس ثبت شده چهارمحال و بختیاری در ردیف آثار ملی ایران ۶۴۴ اثر غیرمنقول (تاریخی)، ۲۴ اثر منقول (اشیاء) و ۳۰ اثر طبیعی است.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی درچهارمحال وبختیاری" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی درچهارمحال وبختیاری"، کلیک کنید.