انسانِ اسلام خنیاگر سخن است

حمید کثیری گفت: در اسلام و فرهنگ وحیانی آن، انسانِ اسلام مستمع نیست، اگرچه شنیدن خوب است، اما در تفاوت با دیگر پیروان وحیانی، انسانِ اسلام، خواننده است. به این معنا که انسانِ اسلام، خنیاگر سخن است.  

به گزارش دکتر نانو، همایش بین المللی مطالعات قرآنی و سیره نبوی از منظر اروپاییان امروز 24 بهمن ماه 1402 در دانشگاه اصفهان برگزار شد. در این همایش از سه کتاب تازه منتشرشده در حوزه مطالعات قرآنی رونمایی شد. یکی از کتاب ها با عنوان “Reader of the World” تالیف شده توسط حمید کثیری، نظریه پرداز گفتمان علمی تشیع و رییس انتشارات بین المللی آی لوگوس اتریش بود.  

انسانِ اسلام خنیاگر سخن است

کثیری درباره این کتاب تازه منتشرشده، گفت: این کتاب شامل یک تیوری است که به تازگی در دانشگاه وین به ثبت رسیده است. دانشگاه وین دانشگاه مادر و بزرگترین دانشگاه اروپاست، تاریخ این دانشگاه نزدیک به 800 سال است و در این سال ها از دو کتاب در مورد مسلمان ها رونمایی شده است؛ یکی در سال 2010 که رساله دکتری بنده بوده و دیگری در سال 2012. 

او افزود: این تیوری با عنوان Reader of the World در همین دانشگاه به زبان آلمانی تدریس شده است.

رییس انتشارات بین المللی آی لوگوس افزود: علامه طباطباییِ غربی ها، فردی است به نام کارل رانر (Karl Rahner) که او در تیوری خود تعریفی از انسان یهودیت و انسان مسیحیت دارد. بر این اساس و بر مبنای این آیه از تورات، «اسراییل بشنو که خدای ما یکی است»، آن ها افتخار می کنند که مستمع سخن خداوند هستند. در این زمینه تعداد زیادی رساله، کتاب و مقاله نیز نوشته شده است. به عبارتی، یهودیت و مسیحیت مخاطب به خطاب «اسمع» هستند.

او ادامه داد: اما من در مکتب کارل رانر رشد کردم. برای پایان نامه پروفسوری لازم بود که تیوری پردازی کنیم و یکی از تیوری هایی که برای تز پروفسوری ارایه شد این کتاب بود که در واقع مدخل تفسیر و ترجمه قرآن به زبان آلمانی است و ان شاء الله در 20 جلد منتشر خواهد شد. براتی اطلاع عرض می کنم که ما شیعیان هنوز ترجمه قرآن به زبان آلمانی نداریم و این کتاب مدخلی است برای آن.  

کثیری درباره موضوع و سخن اصلی این کتاب، افزود: در اسلام یا در فرهنگ وحیانی آن، تحول بسیار بزرگی ایجاد شده است و از برکت این تحول، انسانِ اسلام، مستمع نیست. اگرچه شنیدن خوب است، اما در تفاوت با دیگر پیروان وحیانی، انسانِ اسلام، خواننده است. به این معنا که انسانِ اسلام، خنیاگر سخن است. از این رو، خنیاگرِ سخن، موضوع این کتاب است. می دانید که پیغمبر فردی بی سواد بوده، اما همواره انسان ها را به خواندن دعوت کرده است. لذا، تیوری مطرح شده در این کتاب تعریف جدیدی از انسان و تبیینی از ماهیت قرآن است.  

پایان خبر دکتر نانو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انسانِ اسلام خنیاگر سخن است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انسانِ اسلام خنیاگر سخن است"، کلیک کنید.