اعلام فهرست سرطان های شایع در ایران

اعلام فهرست سرطان های شایع در ایران

به گزارش دکتر نانو، آمارهای شیوع سرطان در ایران، به گونه ای است که نشان از سیر صعودی دارد؛ با این حال دست اندرکاران نظام سلامت کشور، وجود سونامی سرطان در ایران را رد می کنند.

دکتر نانو در گزارشی نوشت، بررسی مطالعات و تحقیقات علمی و میدانی از روند شیوع سرطان ها در کشور، نشان می دهد در برخی از سرطان ها شاهد سیر صعودی هستیم و بعضی از سرطان ها نیز تا حدودی کم رنگ هستند. با این حال، برخی متخصصان حوزه سرطان شناسی و انکولوژی، نسبت به روند افزایشی سرطان ها در کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار دقت نظر وزارت بهداشت در بحث پیشگیری و کنترل برخی سرطان ها هستند.

لیلا مودب شعار رییس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر سرطان های پستان, روده بزرگ, ریه, پروستات و معده از جمله سرطان های شایع در کشور هستند که برنامه ریزی هایی برای تشخیص زودهنگام آنها انجام شده است.

وی با عنوان این مطلب که غربالگری سرطان پستان و روده بزرگ از سال های گذشته در کشور در حال انجام است، افزود: به زودی غربالگری سرطان ریه و معده در برخی استان ها که آمار مبتلایان در آن استان ها بیشتر است، برای اولین بار انجام خواهد شد.

مودب شعار در ادامه از بازنگری دستورالعمل تشخیص سرطان های دهانه رحم, روده بزرگ و پستان در کمیته های تخصصی و علمی خبر داد و گفت: این دستورالعمل به زودی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ خواهد شد.

کوروش اعتماد مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه سرطان یکی از مهم ترین علل مرگ و میر در کشور است، تاکید کرد: پیشگیری از سرطان می تواند از طریق ترویج سبک زندگی سالم، غربالگری و آموزش انجام شود. همچنین تشخیص زودهنگام سرطان نیز می تواند به افزایش شانس بقا و بهبودی بیماران کمک کند.

وی به تشریح برنامه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پرداخت و افزود: این برنامه با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور تدوین شده که شامل اقداماتی نظیر غربالگری سرطان پستان و روده بزرگ، آموزش به جامعه و ارتقای کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی است.

اعتماد به موضوع سالمندی کشور اشاره کرد و گفت: با بالا رفتن سن و سالمندی، احتمال ابتلاء به سرطان نیز افزایش پیدا می کند و همین موضوع در سال های آتی افزایش سرطان را در بر خواهد داشت.

سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، در واکنش به وقوع سونامی سرطان در ایران، گفت: وقتی سن امید به زندگی افزایش می یابد طبیعتاً با توجه به افزایش سن، تعداد موارد بروز سرطان نیز افزایش می یابد؛ چرا که عامل سن در بیماری سرطان بسیار نقش دارد.

وی افزود: علاوه بر سن، موارد دیگری مانند عوامل ژنتیکی، آلودگی محیط، آلودگی هوا و مواد شیمیایی می توانند در ابتلاء به سرطان موثر باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: این طور مطرح می شود که ما با سونامی سرطان مواجه هستیم اما این موضوع صحت ندارد و بیشترین ابتلاء به سرطان مربوط به اروپا است.

راهله معین آرا متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی پلاستیک، گفت: سرطان پستان یکی از شایع ترین علل بروز تومورهای بدخیم در زنان و مرگ ومیر ناشی از سرطان در زنان است.

وی افزود: طبق آمار منتشر شده در سال 2023، از هر 8 زن یک نفر در طول زندگی خود در معرض ابتلاء به این سرطان قرار دارد، یعنی میزان شیوع سرطان پستان در زنان حدود 13 درصد برآورد شده است. البته، این بیماری ممکن است در مردان نیز بروز یابد اما میزان شیوع آن بسیار کمتر، یعنی حدود 1 نفر از 833 نفر است.

علی قنبری مطلق فوق تخصص خون و سرطان، میزان بروز سرطان در ایران را در حد متوسط جهانی دانست و گفت: حدود 155 هزار نفر در سال به آمار بیماران مبتلا به سرطان در کشور اضافه می شود.

وی افزود: میزان بروز سرطان در ایران طی دو دهه آینده افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد، به طوری که افزایش 115 درصدی را در میزان بروز سرطان خواهیم داشت.

قنبری مطلق، با عنوان این مطلب که میزان بروز سرطان در کشورهای در حال توسعه خیلی بیشتر از کشورهای توسعه یافته خواهد بود، ادامه داد: مهم ترین عامل بروز سرطان در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، افزایش امید به زندگی است که نشات گرفته از کنترل بیماری های واگیر است که باعث شده طول عمر انسان افزایش پیدا کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که در کشورهای توسعه یافته پیک امید به زندگی اتفاق افتاده است، افزود: عوامل دیگری هم در افزایش موارد ابتلاء به سرطان نقش دارند که می توان به شیوه زندگی ناسالم و عوامل محیطی اشاره کرد.

این فوق تخصص خون و سرطان به عوامل محیطی اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا و آب، سهم زیادی در ابتلاء به سرطان دارند؛ به طوری که در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت کشور، میزان تولید گازهای نامناسب به ازای هر مترمکعب هوا، 115 میکروگرم است، در حالی که این عدد در متوسط جهانی، 63 میکروگرم است. همچنین، استفاده از سوخت های نامناسب که منجر به تولید گازهای سمی می شود، 2 برابر متوسط جهانی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه به شایع ترین سرطان ها در مردان و زنان ایرانی اشاره کرد و افزود: در مردان، سرطان پروستات و زنان، سرطان پستان، شایع ترین ها هستند و در هر دو جنس، سرطان پستان شایع ترین است.

وی افزود: تا سال 95، سرطان معده در رده اول سرطان های شایع مردان بود که به دلیل همین عواملی که توضیح داده شد، سرطان پروستات به رده اول آمد و سرطان معده در رده دوم قرار گرفت.

47236

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعلام فهرست سرطان های شایع در ایران" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعلام فهرست سرطان های شایع در ایران"، کلیک کنید.