اعلام سقف معافیت مالیاتی اصناف /برداشت بدهی مالیاتی از حساب بانکی بدهکاران ممکن شد

اعلام سقف معافیت مالیاتی اصناف /برداشت بدهی مالیاتی از حساب بانکی بدهکاران ممکن شد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین،معاون وزیر اقتصاد در نشستی با نمایندگان رسانه های گروهی ، در پاسخ به سیوال خبرانلاین در خصوص تصمیم اتخاذ شده برای برداشت مستقیم بدهی مالیاتی از حساب بدهکاران گفت: کسانی تلاش می کردند با اطاله فرآیند شکایت و اعتراض به مالیات حداکثر استفاده را از کاهش ارزش پول می بردند که حکم خوبی در مجلس در این زمینه تصویب شد که برای بدهی های قطعی شده مالیاتی که فرآیند دادرسی را طی کرده، به اندازه بدهی که طی شده از حساب ابربدهکاران برداشت کنیم.

سبحانیان در ادامه با اشاره به ابلاغ مصوبه ای که روز گذشته توسط مجلس به تصویب رسید، گفت: تغییر پارادایم از نظام سنتی مالیات به نظام مدرن نیازمند اقتضایاتی است که اگر مودی وارد سامانه مودیان شد و صورت حساب الکترونیکی صادر کرد دیگر ما نتوانیم تغییری در آن ایجاد کنیم که این اقدام در دستور کار است.

اودر پاسخ به سیوال خبرانلاین درباره اعتراض بهش تولید به روند مالیات ستانی گفت:ما جلسات متعددی با اناق بازرگانی و فعالان تولیدی داریم و اتفاقا برنامه ما بر بهبود وضعیت بهش تولید استوار است.

او کفت:با وضع قوانین جدید حتما شرایط بهش تولید بهبود یافته و ریسک کار غیرتولیدی و سوداگری افزایش خواهد یافت.  

سقف معافیت مالیاتی اصناف بالا رفت 

رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در لایحه بودجه سال 1403 سقف معافیت مالیاتی برای اصناف نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته که از 47 میلیون تومان قبل به حدود 144 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

فراریان مالیاتی با حساب های غیر تجاری شناسایی شدند

رییس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: امروز نورافکن های بزرگی در مسیرهای فرار مالیاتی افکنده شده و برای نیل به این هدف، احکامی را در قانون بودجه 1403 درج کردیم که این امکان را برای فراریان بزرگ مالیاتی محدود کرد. کسانی که با حساب های غیرتجاری اقدام به فرار مالیاتی می کنند، شناسایی شدند.

بخشودگی مالیاتی تا سقف 500 میلیون و 2 میلیارد تا پایان بهمن 

وی با اشاره به بخشودگی دهه فجر گفت: اگر مودیان مالیاتی بدهی های خود را تا انتهای بهمن پرداخت کنند جرایم شان به صورت 100 درصدی بخشوده می شد. برای اشخاص حقیقی تا سقف 500 میلیون تومان و اشخاص حقوقی دو میلیارد تومان است. این اقدام را انجام دادیم تا پرونده ها مختومه شود. همچنین امکان بخشودگی 100 درصدی را برای کسانی که نسبت به مالیات اعتراض داشتند ایجاد کردیم. اگر انصراف الکترونیکی را تایید کند ما تخفیف 100 درصد را اعمال می کنیم. هدف این است که افراد با آسودگی خاطر به کسب و کار خود بپردازند.

لوکس نه ،گران قیمت 

وی با اشاره به مالیات خانه های لوکس و خودروهای لوکس ،با استفاده از لفظ گران فیمت به جای لوکس گفت: آنچه در قانون تعیین شده اخذ مالیات از خانه ها یا خودروهای بالای یک رقمی است. مثلا سال گذشته خانه های 10 میلیارد تومان مشمول مالیات می شد که با نرخ تورم افزایش یافت و در سال 1402 این عدد به 20 میلیارد تومان و در سال 1403 به 35 میلیارد تومان افزایش یافت.

رییس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به سال 1400 گفت: در سال 1400 تعداد 12 هزار واحد مسکونی لوکس شناسایی شد که 400 میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال 1401 تعداد 40 هزار واحد لوکس شناسایی شد که 1200 میلیارد تومان بود. در سال 1402 تعداد 160 هزار واحد شناسایی شد که مالیات تعیین شده آنها حدود 7000 میلیارد تومان است. این مالیات در فرآیند وصول است و تا بهمن ماه فرصت پرداخت این مالیات وجود دارد. اگر افرادی مالیات را پرداخت نکنند عملیات اجرایی را آغاز می کنیم.

سبحانیان اعلام کرد: تا امروز حدود 150 میلیارد تومان مالیات از محل خانه های گران قیمت وصول شده است.

وی درباره مالیات خودروهای گران قیمت نیز گفت: در سال 1400 برای 177 هزار خودرو گران قیمت 2000 میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال 1401 برای حدود 252 هزار خودرو 2300 میلیارد تومان مالیات در نظر گرفتیم و در سال 1402 برای 162 هزار خودرو 2800 میلیارد تومان مالیات تعیین شد که تا انتهای بهمن مهلت پرداخت دارند. تاکنون از کل این ارقام 1500 میلیارد تومان وصول شده است، زیرا نقل و انتقال خودرو سریع تر از مسکن انجام می شود.

تعیین 4800 میلیارد تومان مالیات از خانه های خالی

رییس کل سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی باید هر ساله اطلاعات خانه های خالی را به ما اعلام کند. اطلاعات خانه های خالی 1401 باید تا خرداد 1402 به دست ما می رسید که با تاخیر به ما واصل شد. ابتدا 19 هزار واحد مسکونی خالی در آذرماه سال جاری ارایه کردند و ششم دی ماه نیز 59 هزار واحد خالی را معرفی کردند. حدود 4800 میلیارد تومان برای این واحدها مالیات تعیین شده است. البته دشوارهایی برای شناسایی خانه های خالی برای وزارت راه و شهرسازی وجود دارد که با اصلاحات چند باره در مکانیزم شناسایی همراه می شود.

رییس کل سازمان امورمالیاتی درباره نگرانی ها از مالیات اصناف در سال آینده گفت: ما اصناف را رتبه بندی می کنیم. قدم اول این است که تعامل مثبتی با مودیان از جمله اشخاص حقیقی داشته باشیم. هیچ موقع تا این حد سطح تعامل بین سازمان امور مالیاتی و اصناف تا این حد گسترده نبوده است. قانون گذار در پی آن است که دایره شمول افرادی که به سامانه مودیان متصل می شوند افزایش دهد اما قصد نداریم کسانی که علاقه مند به انجام تکالیف خود هستند را جریمه کنیم. اطلاع رسانی را هم در دستور کار داریم. البته برای برخی صنوف مثل پزشکان و طلافروشان استدعا کردیم که از این ابزارهای نوین مالیاتی استفاده کنید.

از اشخاص و مشاغل برای کسری بودجه دولت کیسه ندوختیم

سبحایان یادآور شد: از اشخاص و مشاغل برای کسری بودجه دولت کیسه ندوختیم. ما فقط 35 تا 36 هزار میلیارد تومان مالیات برای مشاغل در نظر گرفتیم. حدود 90 درصد مالیات ها زیر 20 میلیون تومان است.

وی درخصوص مالیات سلبریتی ها گفت: طبق قانون، باید از هر فردی که درآمدی کسب می کند که بیش از حد مجاز معافیت مالیاتی باشد مالیات بگیریم. برای ما فرقی نمی کند که این فرد یک تاجر، پزشک است یا از فضای مجازی درآمد کسب می کند. قانون گذار، سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده کسانی که از یک تعدادی بیشتر دنبال کننده دارند مالیات بگیرد. این بدان معنا نیست که اگر از کسانی که تعداد کمتری دنبال کننده داشتند مالیات نگیریم. بلکه باید از این افارد نیز اخذ شود.

اخذ 7.6 میلیارد تومان مالیات از بلاگرها و اینفلوینسرها

رییس کل سازمان امور مالیاتی درخصوص آمار اخذ مالیات از بلاگرها و اینفلوینسرها گفت: در سال 1399 و 1400 کسانی که بالاتر از 500 هزار دنبال کننده داشتند مورد بررسی مالیات بر درآمد قرار گرفتند که 551 کاربر شناسایی شدند. از این تعداد مجموع تراکنش مالی بیش از 123 اینفلوینسر 2300 میلیارد تومان بود که در سال 1400 نسبت به صدور 149 برگه تشخص مالیات با مجموع 119 میلیارد تومان اقدام شد. در سال 1399 تعداد 64 برگه مالیات با مجموع دو میلیارد تومان صادر شد. تا کنون 7.6 میلیارد تومان مالیات از این محل وصول شده است.

سبحانیان درباره پیشرفت سامانه مودیان بیان کرد: همانطور که رسانه ها در تسهیل صدور مجوزها اقدام کردند امروز هم نیازمند این هستیم درخصوص تغییر رویکرد سازمان امور مالیاتی در جهت داده محور شدن مالیات همراهی رسانه ها را داشته باشیم.

وی گفت: هم اکنون در سامانه مودیان 9 میلیون و 500 هزار کارپوشه وجود دارد. تعداد صورت حساب الکترونیکی 979 میلیون و تعداد صورت حساب نوع یک حدود 238 میلیون بوده است. تعداد کل اتصال مودیان به سامانه نیز حدود 99 هزار مودی است که عدد قابل توجهی محسوب می شود. امکان وصول مالیات بالغ بر 88 درصد مالیات مودیانی که متصل به سامانه مودیان هستند وجود دارد و حدود 457 میلیون صورت حساب توسط خود مودیان صادر شده است.

سبحانیان در خصوص فرارهای مالیاتی گفت: در حوزه مالیات سعی داریم از ظرفیت های مغفول استفاده کنیم به طوری که با همکاری دستگاه های مختلف موفق شدیم فرارهای مالیاتی گسترده را در سراسر کشور جلوگیری کنیم. به طوری که یک فعال  در حوزه طلا در کردستان که  600 میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته را شناسایی کردیم. همچنین یک شرکت در آذربایجان غربی که در حوزه آهن قراضه فعالیت می کرد 700 میلیارد تومان فرار مالیاتی داشت که آن را شناسایی کردیم.

وی افزود: همچنین  400 میلیارد تومان یک فرد در حوزه رمز ارز  فرار مالیاتی داشت که شناسایی شد. در حوزه فولاد در آذربایجان شرقی و زنجان 750 میلیارد تومان  فرار مالیاتی صورت گرفت که این موارد نیز شناسایی شدند.

 رییس سازمان امور مالیاتی گفت: دو پرونده فاکتور فروشی در یزد به ترتیب به میزان 12 هزار میلیارد تومان  و 2800 میلیارد تومان فرار مالیاتی با کمک سایر دستگاه ها شناسایی شد.

وی افزود:  با استفاده از ظرفیت  دستگاه ها موفق شدیم  2 میلیون و 700 هزار مودی جدید را شناسایی کنیم.

 رییس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: همه بنیادها و نهادهای انقلابی بر اساس قانون مالیات می دهند و هیچ تبعیضی وجود ندارد.

سبحانیان گفت: شرکت های وابسته به نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی موظف به پرداخت مالیات هستند و ما از آنها مالیات دریافت می کنیم مگر اینکه از معافیت قانونی برخوردار باشند. در 10 ماهه سال جاری 1700 میلیارد تومان از شرکت های وابسته به بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی مالیات دریافت کردیم.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعلام سقف معافیت مالیاتی اصناف /برداشت بدهی مالیاتی از حساب بانکی بدهکاران ممکن شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعلام سقف معافیت مالیاتی اصناف /برداشت بدهی مالیاتی از حساب بانکی بدهکاران ممکن شد"، کلیک کنید.