ارتقای صلح و سازش از 30 درصد به 45 درصد در کشور – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان

ارتقای صلح و سازش از 30 درصد به 45 درصد در کشور - خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری دکتر نانو، جلسه شورای قضایی استان با حضور حجت الاسلام والمسلمین صادقی معاون قوه قضاییه و رییس مرکز حل اختلاف کشور در سالن جلسات دادگستری ایلام برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی در این جلسه در سخنانی ضمن تبریک دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، افتتاح ساختمان جدید شماره 2 شهید بهشتی دادگستری ایلام را تبریک گفت و افزود: امیدواریم افتتاح این ساختمان جدید باعث ایجاد رفاه عمومی بیشتر برای همکاران قضایی و اداری و مراجعین به دادگستری و ارایه خدمت بهتر به مردم شهیدپرور استان ایلام شود.

وی از تلاش ها و پیشرفت های صورت گرفته در مجموعه دادگستری، سازمان های تابعه، شوراهای حل اختلاف و هییت های صلح استان تجلیل کرد و گفت: با توجه به زحمات و تلاش ها و شرایط خاص کاری، شان و جایگاه همکاران قضایی و اداری هم از حیث مادی و هم از حیث معنوی باید ارتقا پیدا کند.

رییس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه بیان داشت: با تلاش همکاران ما در کل کشور در سال های اخیر جایگاه، کارآمدی و کمیت و کیفیت کار در شوراهای حل اختلاف کشور ارتقا یافته است.

وی افزود: علی رغم کاهش تعداد نیروی انسانی در شوراهای حل اختلاف در سال های اخیر، پرونده های مورد رسیدگی در این شورا از 3 میلیون و هفتصد و پنجاه هزار پرونده به نزدیک 5 میلیون پرونده در سال رسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی از کاهش میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها از 39 روز به 29 روز در شوراهای حل اختلاف در سال های اخیر خبر داد و افزود: میانگین کشوری حصول صلح و سازش از 30 درصد به 45 درصد ارتقا یافته است.

وی از راه اندازی دادگاه های صلح در راستای اجرای قانون شوراهای حل اختلاف در سال آتی خبر داد و گفت: وظیفه اصلی دادگاه های صلح، صلح و سازش است و نقش شوراهای حل اختلاف در این دادگاه ها بسیار پر رنگ است.

رییس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه گفت: صلاحیت های بسیاری به قضات دادگاه های صلح محول شده است به نحوی که حدود 60 درصد از پرونده های ورودی به دادگستری را شامل شده و آرا صادر شده در این دادگاه ها نیز اکثراً قطعی است.

وی بر فعال شدن هر چه بیشتر نهادهای میانجی گری و داوری در سطح استان تاکید کرد و گفت: عملکرد دستگاه قضایی در اجرای عدالت، تکریم ارباب رجوع و خدمت رسانی به مردم بر رضایتمندی مردم از نظام اسلامی بویژه شرکت در انتخابات پیش رو بسیار تاثیرگذار است.

عمران علی محمدی رییس کل دادگستری استان ایلام نیز در این جلسه اظهار داشت: دستگاه قضایی استان ایلام با مدیریت مدبرانه ریاست قوه قضاییه در تراز یک دستگاه قضایی در نظام اسلامی فعالیت می کند و خوشبختانه مطابق آمار ارایه شده از سوی مرکز، روز به روز در حال پیشرفت و تعالی است.

وی مردم داری و تکریم ارباب رجوع را از برنامه های محوری دستگاه قضایی استان در برخورد با مراجعین خواند و اظهار داشت: دادگستری استان ایلام در شاخص تکریم ارباب رجوع در ماه های اخیر موفق به کسب رتبه اول، دوم و سوم کشوری شده است.

رییس کل دادگستری ایلام ارایه خدمات قضایی جهادی رایگان در مناطق محروم و دور افتاده استان، تجمیع ساختمان های پراکنده دادگستری در مرکز استان، راه اندازی سامانه های آنلاین قضایی و انجام دادرسی الکترونیک را در راستای تکریم ارباب رجوع و ارایه خدمت جهادی به مردم استان توصیف کرد.

وی اضافه کرد: از سال گذشته تا به امروز 284537 پرونده به محاکم قضایی استان وارد شده است که با تلاش همکاران قضایی و اداری دادگستری استان موجودی فعلی 10943 پرونده است.

رییس شورای قضایی استان ایلام از انجام 140 مورد بازرسی از حوزه های قضایی استان از سال گذشته تاکنون خبر داد و گفت: این بازرسی ها به صورت ترکیبی و با محوریت آموزش، نظارت و ارزشیابی و حفظ حقوق شهروندی انجام می شوند.

وی با اشاره به اهمیت کیفیت و دقت آرا صادره در محاکم قضایی استان بیان داشت: دادگستری استان ایلام با 91 درصد اتقان آرا موفق به کسب رتبه دوم کشوری در این شاخص مهم شده است.

علی محمدی برگزاری منظم جلسات شورای رهنمون قضایی را در راستای حل پرونده های مهم و پیچیده قضایی استان بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت: با لطف و عنایت الهی و با تلاش های صورت گرفته کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها و رفع اطاله دادرسی در دادسراها و دادگاه های استان محسوس و مشخص است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارتقای صلح و سازش از 30 درصد به 45 درصد در کشور – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارتقای صلح و سازش از 30 درصد به 45 درصد در کشور – خبرگزاری دکتر نانو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.