اجرای 60 عنوان برنامه به مناسبت هفته معلم در استان سمنان/ معلم، ماندگارترین واژه در هستی

اجرای 60 عنوان برنامه به مناسبت هفته معلم در استان سمنان/ معلم، ماندگارترین واژه در هستی

به گزارش خبرگزاری دکتر نانو استان سمنان، سیدجمال وزیری مدیرکل آموزش و پرورش سمنان در نشست خبری در محل سالن جلسات اداره کل برگزار شد به تبیین دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه آموزش و پرورش و تشریح 60 عنوان برنامه شاخص به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم پرداخت.

وزیری در ابتدای سخنانش ضمن گرامی داشت یاد و خاطره 124 شهید فرهنگی و 622 شهید دانش آموز و شهید استاد مرتضی مطهری، در توصیف جایگاه معلم اظهار داشت: واژه معلم، ماندگارترین واژه در هستی و نام معلم قرین با علم آموزی است.

وی با تاکید بر این که معلم باید دانش آموزان خود را بر مبنای استعدادهای ذاتی به شکوفایی برساند، افزود: مدرسه، دالان دانشگاه نیست؛ بللکه محلی برای کارآفرینی است و کار معلم در واقع تحویل دادن انسان توانمند به جامعه است و معتقدیم نجات یک دانش آموز در مسیر رشد طبیعی خود نجات یک جامعه است و از نگاه ما هر دانش آموزی که در مدرسه شکوفا می شود تحول گر یک جهان خواهد بود.

***معلم در جامعه نقش یک تسهیل گر را دارد

مدیرکل آموزش و پرورش سمنان در ادامه سخنانش، نقش معلم در جامعه را به عنوان یک تسهیل گر دانست وگفت: معلم تنها نقش یاددهی را ندارد و سیاست اصلی آموزش و پرورش هم آموزش علم نافع و رساندن فرد به بلوغ شخصیتی است.

وزیری یادآور شد: کار معلم این است که انگیزه را در وجود دانش آموزان بی انگیزه، شعله ور کند و علاوه بر نیاز علمی به نیازهای اخلاقی و معنوی آن ها توجه ویژه داشته باشد.

وی هم چنین با اشاره به عملکرد و اقدامات اجرایی آموزش و پرورش استان در یک سال اخیر، حفظ آرامش، گسترش هم دلی و هم افزایی بین کارکنان و انسجام درون سازمانی را مهم ترین دستاورد این مجموعه، عنوان و اظهار کرد: احساس رضایت معلم برای حضور در سر کلاس ازجمله موضوعاتی است که در نتیجه آرامش و هم دلی بین کارکنان این حوزه به دست آمده است.

وزیری با اشاره به سفر رییس جمهور و هییت همراه به استان سمنان افزود: در جریان این سفر، مشکلات و دغدغه های موجود در حوزه آموزش و پرورش به مسیولان مربوطه، ارایه و در آینده ای نزدیک با مساعدت لازم، برخی از این مسایل، رفع و حل خواهد شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان سمنان در بخش دیگری از سخنانش، مهم ترین چالش فعلی این مجموعه را فضای تخریبی و فرسوده در غرب استان برشمرد و گفت: در تلاشیم تا نهضت مدرسه سازی را با کمک دولت، مجمع خیران و… در استان راه اندازی و محقق سازیم.

وی با اشاره به 33 تا 35 درصد مدارس تخریبی استان اظهار داشت: بیش تر این مدارس در حاشیه شهرها وجود دارد و در سال گذشته، مبلغ اعتبارات ویژه بهسازی، نزدیک به 200 میلیارد تومان بوده که سال جاری به یک هزار میلیارد تومان رسیده و در بحث مولدسازی نیز شاهد رشد وارتقا بوده و بیش از 375 هزار میلیارد تومان اجرایی شده است.

وزیری افزود: در سال تحصیلی 1404-1403 با استخدام جدید و تامین نیروی انسانی، مشکلی در بحث ساماندهی نیروها نخواهیم داشت و فرآیند سازمان دهی نیروها نیز در تابستان انجام خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان خاطرنشان کرد: با درخواست بیش از 1400 فرهنگی متقاضی مسکن، رایزنی هایی برای تحقق این امر و واگذاری زمین و تامین مسکن فرهنگیان، صورت گرفته و در سفر مقام عالی وزرات مقرر شد تا اولین دهکده المپیک ورزشی در استان در شهر جدید سرخه ایجاد شود و موافقت اولیه آن نیز اخذ و گفت وگوهایی برای تحقق این مطالبه انجام شده است.

وی با اشاره به افزایش و توسعه مدارس و هنرستان های شاهد در سال جاری، توزیع شیر رایگان در 400 آموزشگاه و صعب العبورترین روستاهای استان را از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم پس از وقفه هفت ساله، دانست و مشارکت 300 درصدی خیران در زمینه مدرسه سازی و صدور بیش از 6 هزار سند مالکیت برای مدارس و املاک آموزش و پرورش را از دیگر دستاوردهای این دولت برشمرد.

وزیری در پایان سخنانش تصریح کرد: آیین نواختن زنگ «سپاس معلم» هم زمان با سراسر کشور با حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی در مدارس فرزندان خود، غبارروبی گلزار شهدا، برگزاری آیین تجلیل از 1000 معلم در 1000 مدرسه، اعزام 40 نفر از فرهنگیان برای شرکت در برنامه دیدار با مقام معظم رهبری، دیدار فرهنگیان با خانواده شهدای فرهنگی و شهدای دانش آموز و شهدای ورزشکار، آیین تجلیل از معلمان نمونه استانی و شهرستانی، برخی از برنامه های گرامی داشت هفته معلم در استان سمنان است.

***نقش و جایگاه معلم در جامعه، بی بدیل و بی نظیر است

وزیری با بیان این که هر تصویری برای آینده جامعه و هر آرزویی که برای کشور داشته باشیم تنها به دست معلمان، محقق می شود، افزود: هیچ قله ای فتح شدنی نیست؛ مگر به دست توانای معلم و بی شک نقش و جایگاه معلم در جامعه، بی بدیل و بی نظیر است.

مدیرکل آموزش و پرورش سمنان تاکید کرد: معلمی در جامعه شغل شریفی است و خدا را شاکریم که جامعه نخبگانی آموزش و پرورش استان با تمام تلاش و اهتمام خود در خدمت دانش آموزان این مرز و بوم است و معتقدیم که معلمان، افسران سپاه پیشرفت و معماران آینده ساز کشور هستند و وظیفه ما نهادینه سازی دو شعار «همه دست بوس معلم هستیم» و «همه پای کار تعلیم و تربیت هستیم» در این هفته است.

وزیری در ادامه سخنانش ضمن سپاس مندی از جامعه نخبگانی آموزش و پرورش سمنان چه در سطوح اداری و چه در سطوح آموزشی، از اولیای دانش آموزان به عنوان شریک خوب این مجموعه در مدارس استان، قدردانی و خاطرنشان کرد: ویژه برنامه ی 1000 تجلیل از 1000 معلم در 1000 مدرسه استان ازجمله برنامه های شاخص هفته معلم است و فرآیند رقابتی انتخاب معلم نمونه که از اوایل اسفند سال گذشته آغاز شده بود با معرفی 33 معلم نمونه منطقه ای و انتخاب سه معلم نمونه استانی به کار خود پایان داد و از برترین های این جشنواره، 20 اردیبهشت سال جاری با حضور معاون وزیر در سمنان تجلیل خو.اهد شد.

***اعزام 40 معلم استان سمنان برای دیدار رهبری در روز معلم

مدیرکل آموزش و پرورش سمنان اظهار داشت: 60 عنوان برنامه شاخص به ادارات شهرستان ها و مناطق اعلام شده و تمامی برنامه های هفته بزرگداشت معلم در راستای تکریم معلمان و شان و جایگاه آن ها برنامه ریزی شده و فرصت مناسبی است تا دستاوردهای مهم آموزش و پرورش در این هفته، تبیین و اطلاع رسانی شود.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به نگاه ویژه مقام معظم رهبری به معلم و نقش و جایگاه مهم آن ها در جامعه از اعزام 40 فرهنگی استان برای دیدار با مقام عظمای ولایت و بهره مندی از فرمایشات و فیوضات ایشان خبر داد و افزود: جامعه نخبگانی آموزش و پرورش استان را معلمانی فکور، سخت کوش، صبور و دانش آموزانی با ضریب هوشی بالا و بابصیرت تشکیل می دهند و به همین دلیل از جایگاه خوبی در سطح کشور برخوردار است.

وزیری تصریح کرد: کسب رتبه دوم کنکور در کشور، کسب رتبه چهارم کشوری در بحث امتحانات نهایی به عنوان یک معیار پایه، کسب 47 مدال در المپیادهای علمی توسط دانش آموزان، چاپ و توزیع کتاب «راه نهایی» در زمینه کیفیت بخشی حوزه آموزش، کسب رتبه سوم کشوری در مولدسازی، راه اندازی هنرستان جوار صنعت و معدن با توجه قطب صنعتی بودن استان و معادن سرشار، توزیع چهار مرحله تجهیزات هنرستانی با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان، کسب 102 رتبه کشوری در مسابقات فرهنگی، هنری، پرورشی و… توسط دانش آموزان، شرکت فعال و کسب رتبه برتر در مسابقات قرآن و عترت پس از چند سال وقفه توسط دانش آموزان مدارس استثنایی، کسب رتبه اول کشوری با انجام 96درصدی سنجش دانش آموزان بدو ورود به دبستان، توزیع شیر رایگان در 400 آموزشگاه استان و صعب العبورترین روستاها، برخورداری از وضعیت مطلوب به کارگیری نیروی انسانی در سال تحصیلی 1403-1402 را از دستاوردهای مهم آموزش و پرورش با عنایت و اهتمام دولت سیزدهم دانست.

مدیرکل آموزش و پرورش سمنان در پایان سخنانش اظهار داشت: از مجموع 92 هزار پذیرفته شده در آزمون استخدامی، 401 نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان و بیش از 500 نفر از طریق آزمون ماده 28 جذب آموزش و پرورش خواهند شد و تمام تلاش مسیولان مجموعه این است که ساماندهی و سازماندهی نیروهای انسانی در تابستان سال جاری انجام شود تا دکتر نانو خوبی را پیش رو داشته باشیم و امید داریم که این امر محقق شود و تنها مسیله جدی ما در حوزه تامین نیرو در رشته های تخصصی و هنرستان ها خواهد بود.

گفتنی است، در پایان نشست با حضور اصحاب رسانه و خبر از نشان ستاد بزرگ داشت مقام معلم، رونمایی و از خبرنگاران تجلیل شد.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اجرای 60 عنوان برنامه به مناسبت هفته معلم در استان سمنان/ معلم، ماندگارترین واژه در هستی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اجرای 60 عنوان برنامه به مناسبت هفته معلم در استان سمنان/ معلم، ماندگارترین واژه در هستی"، کلیک کنید.