ابتکار عمل ایران برای حل بحران غزه

ابتکار عمل ایران برای حل بحران غزه

رژیم صهیونیستی کماکان به جنایات و نسل کشی خود ادامه می دهد و علیرغم هشدار کشورهای مختلف، به آوارگان فلسطینی در رفح نیز یورش برد. در این میان افکار عمومی کشورهای مسلمان خواهان اقدام عملی دولت های خود در حمایت از مردم فلسطین می باشند و جهان شاهد تظاهرات مسلمانان در بسیاری از کشورها در محکومیت رژیم صهیونیستی است.

به گزارش دکتر نانو، مهدی شوشتری، دستیار وزیر و مدیرکل غرب آسیای وزارت امور خارجه در یادداشتی در ایران نوشت: نشست وزرای خارجه کشورهای اسلامی در حال توسعه موسوم به گروه دی هشت روز گذشته به میزبانی ترکیه و حضور و سخنرانی دکتر علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان در استانبول برگزار شد.
گروه دی هشت که با عضویت هشت کشور اسلامی در حال توسعه شامل ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، مالزی، اندونزی، مصر و نیجریه در سال 1376تشکیل شد، در برگیرنده 1.2 میلیارد نفر از جمعیت جهان با تولید ناخالص داخلی 4.8 تریلیون دلار است. شورای وزیران متشکل از وزرای امور خارجه کشورهای دی هشت مرجع اصلی تصمیم گیری و بررسی مسایل مربوط به گروه می باشد و اجلاس اخیر با هدف موضعگیری واحد علیه رژیم صهیونیستی در جنگ غزه برگزار شد.
با گذشت هشت ماه از آغاز جنگ غزه و شهادت بیش از 36 هزار نفر از مردم مظلوم فلسطین که بیش از هفتاد درصد از آنان زنان و کودکان هستند، رژیم صهیونیستی کماکان به جنایات و نسل کشی خود ادامه می دهد و علیرغم هشدار کشورهای مختلف، به آوارگان فلسطینی در رفح نیز یورش برد. در این میان افکار عمومی کشورهای مسلمان خواهان اقدام عملی دولت های خود در حمایت از مردم فلسطین می باشند و جهان شاهد تظاهرات مسلمانان در بسیاری از کشورها در محکومیت رژیم صهیونیستی است.
علیرغم حمایت افکار عمومی دنیا از مردم غزه نه تنها در کشورهای اسلامی، بلکه در اروپا و امریکا، برخی منتقد انفعال جهان عرب در قبال جنایات رژیم صهیونیستی هستند. در حالی که برخی کشورهای مسلمان منطقه روابط تجاری خود با رژیم صهیونیستی را حفظ کرده و به تامین نیازهای این رژیم از جمله انرژی و مسیرهای مواصلاتی می پردازند، اعضای گروه هشت به منظور حمایت از مردم فلسطین اقدام به برگزاری نشست وزرای خارجه کردند.

ایران؛ بازیگر اثرگذار دی هشت
گروه هشت که ماهیت عمدتاً اقتصادی دارد، برای نخستین بار است که به منظور بررسی یک مساله سیاسی همچون مساله فلسطین نشست برگزار می کند. جمهوری اسلامی ایران که همواره از اعضای فعال و اثرگذار سازمان دی هشت و منشا فعالیت ها و همکاری های مختلفی در این سازمان بوده، در سطح وزیر خارجه در این نشست مشارکت داشت که نشان از جایگاه و اهمیت موضوع فلسطین در سیاست خارجی کشور دارد. دکتر علی باقری که هفته گذشته نیز از لبنان و سوریه بازدید داشت، در دیپلماسی تلفنی خود با همتایان خارجی از جمله در هفته گذشته به منظور جلب موافقت کشورها با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل نشست اضطراری وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی، موضوع حمایت از آرمان فلسطین را در دستور کار قرار داده و با مشارکت فعال در این نشست نشان داده که خط مشی حمایت از جبهه مقاومت اسلامی پس از شهادت دکتر امیرعبداللهیان کماکان همچنان در اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. دکتر باقری با فرصت پیش آمده در این نشست بین المللی به رای اخیر دیوان بین المللی دادگستری در خصوص منطقه رفح که ناظر بر 3 محور اساسی «توقف حمله»، «عدم ممانعت از ورود کمک های بشردوستانه» و «تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی» است، اشاره و تصریح کرد که این مهم می تواند مبنا قرار گیرد.
در راستای مطالبه افکار عمومی مسلمانان در خصوص اقدام عملی دولت های مسلمان علیه رژیم صهیونیستی، 9 پیشنهاد از سوی ایران در این نشست مطرح شد. دو پیشنهاد ناظر بر حمایت گروه هشت از بازسازی فلسطین و نوار غزه و ایجاد صندوق اسلامی برای کمک های مالی در این خصوص بود.

شناسایی ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی و نهادهای امنیتی آن به عنوان «نهادهای تروریستی» به دلیل ارتکاب جنایات نسل کشی، جنایات جنگی و نقض آشکار حقوق بشر وحقوق بین الملل بشر دوستانه، تشکیل گروه تماس دی هشت و همراهی آن با گروه تماس سازمان همکاری اسلامی برای توقف جنایت رژیم صهیونیستی، حمایت گروه هشت از گفت وگوهای فراگیر فلسطینی با شرکت همه گروه های فلسطینی جهت اجماع و وحدت ملی فلسطینی و توافق برای اداره مناطق فلسطینی پس از پایان جنگ و برگزاری انتخابات، تعلیق عضویت و حضور رژیم صهیونیستی در نهادها و رویدادهای بین المللی از جمله المپیک پاریس، قطع و تعلیق روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با رژیم، تشکیل کمیته حقوقی دی هشت به منظور حمایت از فلسطین در کارزارهای حقوقی بین المللی از جمله در دیوان های بین المللی دادگستری و کیفری و حمایت دی هشت از شناسایی رژیم اسراییل به عنوان یک موجودیت آپارتاید و تلاش مشترک کشورهای عضو برای احیای قطعنامه 3379 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیشنهادات ایران برای حمایت عملی از فلسطین بود.
تظاهرات مسلمانان، آزادی خواهان و عدالتخواهان علیه رژیم صهیونیستی در اقصی نقاط دنیا، شناسایی فلسطین به عنوان دولت مستقل توسط کشورهای متعدد، قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای عضویت رسمی و کامل فلسطین در سازمان ملل، جنبش های دانشجویی در حمایت از فلسطین در غرب و شرق عالم، آرای دیوان بین المللی کیفری علیه نسل کشی رژیم اسراییل و… نشان از پیروزی فلسطین در نبرد غزه دارد؛ ولیکن پیشنهادات عملی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس شورای وزیران گروه هشت می تواند به تثبیت این پیروزی و ارتقای جایگاه فلسطین در عرصه بین الملل کمک شایانی نماید. ارایه این پیشنهادات عملی نشان از آن دارد که حمایت از آرمان فلسطین و پشتیبانی عملی از مقاومت اسلامی کماکان در اولویت های اصلی سیاست خارجی کشور قرار دارد و همان طور که رهبر انقلاب فرمودند، امور کشور از جمله سیاست خارجی بدون اخلال در حال اجراست و دیپلماسی فعال و پویای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف شامل حضور در مجامع و سازمان های منطقه ای و بین المللی و در حمایت از مردم فلسطین و جبهه مقاومت و پیگیری اصول سیاست خارجی دولت سیزدهم و رویکرد رییس جمهور و وزیر خارجه شهید به هیچ وجه دچار وقفه و سکون نشده و با اهتمام در حال پیگیری است.

پایان خبر دکتر نانو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابتکار عمل ایران برای حل بحران غزه" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابتکار عمل ایران برای حل بحران غزه"، کلیک کنید.