آیا سربازان غایب می توانند از مشوق های سرباز ماهر بهره مند شوند؟

آیا سربازان غایب می توانند از مشوق های سرباز ماهر بهره مند شوند؟

مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح توضیحاتی را درباره بهره مندی مشمولان غایب سربازی از مشوق های کسر خدمت سرباز ماهر ارایه کرد.

سردار موسی کمالی در گفت وگو با دکتر نانو، درباره جزییات اعطای مشوق های مهارت آموزی به سربازان ماهر و شرایط بهره مندی از آن ها گفت: همانطور که بارها اعلام شده است، هدف قرارگاه مهارت آموزی، ارتقاء مهارت سربازان، تسهیل در اشتغالزایی برای آنان پس از پایان خدمت و خوشایندسازی دوران سربازی است. در همین راستا و همچنین به منظور ترویج فرهنگ مهارت آموزی و ایجاد انگیزه وتشویق جوانان به مهارت آموزی، مشوق هایی نیز برای سربازان ماهر در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بخشی از این مشوق ها مربوط به سربازانی است که قبل از اعزام به خدمت مهارتی را فراگرفته  و آن را در سامانه سخا به ثبت برسانند، گفت: اعطای یک ماه کسری خدمت، تعیین سازمان محل خدمت، تعویق اعزام به مدت حداکثر شش ماه، انتخاب استان محل خدمت، بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان، استفاده از یک ماه مرخصی، اعطای یک درجه بالاتر، استفاده از سرباز ماهر به عنوان کمک مربی و مربی در نیروهای مسلح، بکارگیری تخصصی در داخل نیروهای مسلح و اولویت برای استخدام در نیروهای مسلح از جمله مشوق های موجود برای سربازان ماهر است.

مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح درباره اینکه آیا امکان بهره مندی مشمولان غایب از این مشوق ها نیز وجود دارد، اظهارکرد: در این مورد، با توجه به اینکه بحث مهارت آموزی مطرح است، مشمولان غایب سربازی هم که به موقع برای تعیین تکلیف خدمت سربازی و اعزام خود اقدام نکرده و دچار اضافه خدمت سنواتی شده باشند، هم می توانند از مشوق ها بهره مند شوند. اتفاقا یکی از این مشوق ها نیز بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان است.

کمالی درباره اینکه هر سرباز امکان بهره مندی چه مشوق هایی را در قبل از اعزام به سربازی داراست، گفت: گفت: اعطای یک ماه کسری خدمت، تعیین سازمان محل خدمت، تعویق اعزام به مدت حداکثر شش ماه، انتخاب استان محل خدمت، بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان، استفاده از یک ماه مرخصی، اعطای یک درجه بالاتر، استفاده از سرباز ماهر به عنوان کمک مربی و مربی در نیروهای مسلح، بکارگیری تخصصی در داخل نیروهای مسلح و اولویت برای استخدام در نیروهای مسلح از جمله مشوق های موجود برای سربازان ماهر است. اما این دسته از سربازان باید توجه داشته باشند که هر فرد می تواند حداکثر از یک مشوق استفاده کند. به همین منطور نیز در حین ثبت نام از متقاضیان خواسته می شود تا بر اساس اولویت بندی، تا چهار مشوق را برای خود انتخاب کنند. در نهایت نیز این مشوق ها بر اساس امتیاز کسب شده از سوی متقاضی به آنان داده خواهد شد.

مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح درباره نحوه امتیازبندی سربازان ماهر نیز اظهارکرد: مهارت آموزان به چهار گروه دوره های کوتاه مدت، فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش، گروه پزشکی و پیراپزشکی، فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها تقسیم می شوند، گفت: دوره هایی که در فنی وحرفه ای، جهاد کشاورزی، جهاد دانشگاهی، فناوری اطلاعات و… سپری می شوند کوتاه مدت هستند. این گروه با کسب 240 امتیاز می توانند از بالاترین مشوق استفاده کنند و اگر فردی امتیاز کمتری کسب کند، از مشوق های کمتری بهره مند می شود.

وی در توضیح نحوه امتیاز بندی گروه دوره های آموزشی کوتاه مدت، اظهارکرد: امتیازها را به سه دسته تقسیم کرده ایم، برای ورود به مشوق و بهره مندی از مشوق ها کسب حداقل 80 امتیاز نیاز است. امتیاز 80 تا 160 جزو گروه اول مشوق محسوب می شود که به عنوان مثال در کسری خدمت و مرخصی، 10 روز کسری یا مرخصی به این گروه تعلق می گیرد و در واقع تسهیلات در نظر گرفته شده برای این افراد یک سوم دیگران است و برخی از تسهیلات نظیر انتخاب محل خدمت و … نیز برای آنان فعال نیست.  در گروه دوم مشوق ها نیز لازم است که افراد 161 تا 239 امتیاز کسب کنند و از 20 روز مرخصی یا کسری می توانند بهره مند شوند؛ این ها دو سوم تسهیلات مصوب را دریافت می کنند. اما در گروه سوم افراد می توانند از مشوق به صورت کامل بهره مند شوند که 240 امتیاز برای این گروه نیاز است.

مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با بیان اینکه به گروه آموزش های کوتاه مدت، بسته به میزان آموزش امتیاز تعلق می گیرد گفت: اما برای دو گروه دیگر که گروه هنرستانی ها و گروه پزشکی و پیراپزشکی است، سقف امتیاز درنظر گرفته شده و آنان می توانند به طورکامل از مشوق ها استفاده کنند. 

کمالی ادامه داد: اما برای گروه سایر فارغ التحصیلان هم بیشتر از طریق دانشگاه های کشور فارغ التحصیل شده اند، امتیاز مطرح است. برای امتیاز بندی این افراد شش شاخص وجود دارد. اول اینکه این افراد به ازای هر ساعت دوره تخصصی  یک امتیاز دریافت می کنند و تا 100 امتیاز امکان دریافت امتیاز وجود دارد، شاخص دوم مهارت های شغلی عمومی است که به ازای هر سه ساعت آموزش، فرد می تواند امتیاز دریافت کند و حداکثر 40 امتیاز دارد. سومین شاخص این است که اگر فرد سابقه دستیاری داشته باشد به ازای هر پنج ساعت یک امتیاز و تا 40 امتیاز می تواند دریافت کند. شاخص چهارم نیز  مربوط به کارآموزی و سابقه آزمایشگاهی است که تا 60 امتیاز تعلق می گیرد و هر پنج ساعت یک امتیاز دارد. آیتم پنجم تدریس است و کسانی که در سطح پایین تر رشته خود را تدریس می کنند به ازای هر پنج ساعت تدریس می توانند یک امتیاز دریافت کنند و تا 40 امتیاز به این افراد تعلق می گیرد. واحدهای عملی و آزمایشگاهی دانشگاه ها نیز تا 50 امتیاز را دریافت می کند و هر واحدی پنج امتیاز دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه سازمانی قرار است صحت سنجی داشته باشد گفت: دوره های کوتاه مدت را خود سازمان ها، مدارس را وزارت آموزش و پرورش، گروه پزشکی را وزارت بهداشت، سایر رشته ها را نیز وزارت علوم و دانشگاه های خود و دانشگاه آزاد را نیز همین دانشگاه صحت سنجی مدارک را انجام می دهد.

مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح درباره اینکه چطور می توان از این مشوق ها بهره مند شد، گفت: افراد برای ثبت نام می توانند به سامانه سخا پلیس مراجعه کنند. اعزامی های تیر ماه به بعد می توانند از این مشوق ها بهره مند شوند و شامل افراد حین خدمت نمی شود. متقاضیان حداقل دو ماه قبل از اعزام به خدمت باید نسبت به ثبت نام اقدام کنند و از 15 اردیبهشت ماه اعزامی های تیر ماه به بعد می توانند اقدام کنند.

پایان خبر دکتر نانو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا سربازان غایب می توانند از مشوق های سرباز ماهر بهره مند شوند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا سربازان غایب می توانند از مشوق های سرباز ماهر بهره مند شوند؟"، کلیک کنید.