آنچه خود معلم است از آنچه درس می دهد، مهم تر است

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور شاهد و ایثارگران:

آنچه خود معلم است از آنچه درس می دهد، مهم تر است

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور شاهد و ایثارگران گفت: آنچه خود معلم است از آنچه درس می دهد، مهم تر است، معلم طیب و طاهر می تواند تعلیم را به تربیت بازگرداند.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری، زهرا مظفر، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور شاهد و ایثارگران در آیین تجلیل از معلمان نمونه کشوری و استانی خراسان رضوی در مشهد اظهار کرد: معلمی شغل انبیا است و معلمان همان پیامبران معاصرند و مانند آنان که حامل پیام حق الهی به آدمیان بودند، معلمان نیز هدف مشابه و مقدسی را دنبال می کنند و با هدایت دانش آموزان و آموزش علم و معرفت به آنان، مسیر های خطیری، چون خودشناسی و خداشناسی را آموزش می دهند.

مظفر ادامه داد: معلم امانت دار زمان دانش آموزان است، کار و نقش معلمی در جامعه تراز اول است.

وی افزود: معلم با آموختن به یک انسان کلید بهره برداری از گنجینه تمام نشدنی را به او می دهد و معلمان همان راهنمای عملی زندگی دانش آموزان هستند؛ بنابراین معلم با طراحی فرآیند یاددهی و یادگیری فعال به دنبال این است که فرآیند یادگیری در آموزش موثر باشد، چنانچه رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ معلم شاگردانش را به مثابه فرزند خود تلقی کند و هر آرزویی برای آینده فرزندش دارد، در دانش آموزان خود متبلور سازد.

مظفر گفت: معلم باید طوری طیب و طاهر باشد که شاگردانش بتوانند به او اقتدا کنند. وجود او سراسر نور باشد و این طاهر بودن معلم تعلیم را به تربیت برمی گرداند، لذا معلمان باید در سطح خود امام شوند، چرا که در منطق اسلام، تعلیم و تربیت به معنای زندگی بخشیدن به فرد و جامعه است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور شاهد و ایثارگران خاطرنشان کرد: رسالت معلمان، تربیت نسل دارای هویت اسلامی ایرانی، مقاوم، آگاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی است لذا یک معلم باید دارای ویژگی های خاصی باشد.

وی بیان کرد: مهم ترین شرط یک معلم خوب، داشتن سعه صدر است که با استقامت و سخت کوشی استعداد های دانش آموزان را شکوفا کند. یک معلم خوب باید مومن، باتقوا، با احساس، متخصص، متعهد و دارای وجدان اخلاقی باشد، چراکه معلمی با این ویژگی ها می تواند یک نسل را در برابر سعادت قرار دهد.

مشاور وزیر تاکید کرد: آنچه خود معلم است از آنچه درس می دهد، مهم تر است.

مظفر افزود: دشمنان با تمام توان به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در میان جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان هستند؛ از مسیولیت های خطیر ما جامعه فرهنگیان جهاد تبیین است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور شاهد و ایثارگران با اشاره به جذب بیش از 30 هزار دانشجو معلم تصریح کرد: فرآیند جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان نیز یکی دیگر از اتفاقات مهم است؛ وظیفه ما معلمان در جهاد فرهنگی این است که به بیان دستاورد های جوانان نخبه کشور بپردازیم، چنانکه در این دولت احیای باشگاه دانش پژوهان جوان و حمایت از دانش آموزان نخبه اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: برای اولین بار توسعه و تقویت چندبرابری بودجه در امر مدرسه سازی و تقویت مدارس دولتی براساس نقشه راه سند تحول بنیادین اتفاق افتاده است. توجه به فعالیت های پرورشی و فرهنگی، اوقات فراغت، اردوی راهیان نور و اردوی راهیان پیشرفت و فعالیت های قرآنی که بیش از 10 میلیون دانش آموز در آن فعالیت داشتند، از اقدامات مهم دیگر است؛ در واقع اجرای سند تحول بنیادین و تدوین و تصویب الگوی مدرسه ای آن در حال اجراست.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور شاهد و ایثارگران در پایان گفت: باتوجه به اینکه اقدامات بسیار مهمی در دولت سیزدهم انجام شده، مانند اجرای رتبه بندی پس از سالیان دراز و رفع مشکلات کسری بودجه آن؛ درحالی است که سال گذشته با تخصیص بیش از 72 هزار نیروی انسانی به آموزش و پرورش و در سال جاری با تخصیص 105 هزار نیرو به آموزش و پرورش و برای اولین بار جذب 19 هزار مربی پرورشی، تربیت بدنی و مشاور جذب فوق العاده ای نیز در زمینه نیروی انسانی اتفاق افتاده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آنچه خود معلم است از آنچه درس می دهد، مهم تر است" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آنچه خود معلم است از آنچه درس می دهد، مهم تر است"، کلیک کنید.