آمریکا تصویب قطعنامه منع استفاده از تسلیحات در فضا را ناکام گذاشت

آمریکا تصویب قطعنامه منع استفاده از تسلیحات در فضا را ناکام گذاشت

شورای امنیت سازمان ملل با رد قطعنامه مورد حمایت روسیه با موضوع ممنوع ساختن استفاده از تسلیحات در فضا، همچنان در تصویب سازوکاری برای آنکه مانع از نظامی سازی فضا شود ناکام ماند.

به گزارش دکتر نانو، قطعنامه روسیه با موضوع ممنوع کردن کاربرد تسلیحات در فضا رقیبی برای یک قطعنامه دیگر که از سوی آمریکا و ژاپن در ماه گذشته میلادی مطرح شده و در رای گیری شکست خورد، بود.

قطعنامه ای که ژاپن و آمریکا تهیه کردند صرفا روی ممنوع ساختن کاربرد «تسلیحات کشتار جمعی» در فضا متمرکز بود اما قطعنامه روسیه خواستار منع تمامی انواع تسلیحات در فضا شده بود.

آمریکا و متحدانش مدعی شدند ادبیاتی که شورای 15 عضوی امنیت سازمان ملل روز دوشنبه درباره آن بحث کردند باعث منحرف کردن حواس جهان از نیت واقعی روسیه یعنی «استفاده تسلیحاتی از فضا» شدند.

«واسیلی نبنزیا»، سفیر روسیه در سازمان ملل اتهامات آمریکا را مبنی بر اینکه به دنبال گمراه کردن جهان است، رد کرد.

نماینده مسکو که مورد حمایت چین و اعضایی دیگر قرار داشت خطاب به آمریکا و غرب گفت: «اگر آنها در حمایت از این قطعنامه کوتاهی کنند، به وضوح نشان داده اند که اولویت اصلی آنها باز گذاشتن دست خود برای تسریع نظامی سازی فضا است.»

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، به رغم ابراز تمایل تمام کشورها برای ممنوع کردن استفاده از تسلیحات در فضا اعضای شورای امنیت سازمان ملل به هنگام رای گیری روز دوشنبه بر سر قطعنامه روسیه برای منع تمامی تسلیحات در این حوزه، با رای مساوی 7 رای حامیان آمریکا در مقابل 7 رای حامیان روسیه و یک رای ممتنع سوییس نتوانستند این سازوکار را برای جلوگیری از نظامی سازی فضا تصویب کنند.

از زمانی که انسان ها توانستند پا به فضا بگذارند نگرانی بر سر استفاده نظامی از فضا در بین کشورها وجود داشته است.

اتحاد جماهیر شوروی سابق و آمریکا در سال 1961 انسان هایی را به فضا اعزام کردند. شش سال بعد از آن، شوروی سابق، آمریکا و انگلیس با امضای پیمانی اعلام کردند که فضا یک حوزه مشترک جهانی است که تنها باید برای مقاصد صلح آمیز مورد استفاده قرار بگیرد.

تصویب قطعنامه ای برای ممانعت از استفاده تسلیحاتی از فضا به دنبال ورود تعداد هر چه بیشتری از کشورهای جهان به این حوزه اهمیت دو چندانی پیدا می کند. نزدیک به 12 کشور جهان قابلیت پرتاب فضاپیما را داشته و حدود 80 کشور ماهواره های خودشان را در فضا دارند. لازم به ذکر است که برخی شرکت های خصوصی نیز تجهیزاتی را در مدار زمین مستقر کرده اند.

تمامی تجهیزات مستقر در فضا در صورت بالا گرفتن درگیری در این حوزه در خطر انفجار و یا اصابت لاشه ها به خود قرار گرفته و غیر فعال شدن آنها بر سامانه های حیاتی مورد استفاده میلیون ها نفر در سراسر جهان تاثیر می گذارد.

پایان خبر دکتر نانو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا تصویب قطعنامه منع استفاده از تسلیحات در فضا را ناکام گذاشت" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا تصویب قطعنامه منع استفاده از تسلیحات در فضا را ناکام گذاشت"، کلیک کنید.